Friday, July 5, 2013

8 mitet e gabuara rreth seksit pas moshës 40-vjeçare

Studimi: Gratë 40 vjeçare janë më të mirat në shtrat
Shumë studime janë bërë për moshën ideale kur femrat gëzojnë kulmin e pjekurisë seksuale, të cilat kanë dalë në përfundimin se 40 vjeçaret gëzojnë seks të mirë dhe kanë përvojë në të. Me fjalë të tjera, 40-vjeçaret dinë të luajnë në shtrat. Një studim i ri i botuar në revistën britanike Top Sante e vërteton këtë gjë. Studimi është kryer me 2 000 femra nga të gjitha moshat. Rezultatet treguan se 81% e femrave të moshës 40 deri në 50 vjeç kishin një oreks të madh për seks. Ato duan të provojnë gjëra të reja me partnerët e tyre, të cilët duhet të kenë besim, se ato dinë se si të kënaqin në shtrat. Hulumtimi tregoi gjithashtu se 40-vjeçaret,

Thursday, July 4, 2013

Basha vs Olldashi, kryetari më 22 korrik

Kryesia e Partisë Demokratike zyrtarizoi dje dy kandidatët të cilët do të garojnë për drejtimin e Partisë Demokratike. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha dhe Ministri i Trasporteve, Sokol Olldashi janë dy rivalët kryesorë të cilët do të përzgjidhen me anë të parimit “një anëtar, një votë”. Në këtë mënyrë demokratët do të kenë mundësi që për herë të parë shprehin vullnetin e tyre për liderin e ardhshëm të selisë blu.

Ja cilat janë partitë kryesore të mazhorancës së re

Postet që duhet të marrin partitë aleate të PS-së
Nga Robin KOKA
Tani që zgjedhjet mbetën pas dhe fillon një tjetër proces, siç është ai i vlerësimit të tyre, do të duhet të themi se ato prodhuan disa dukuri që në pamje të parë duken si identike, por që prodhuan rezultate krejt të ndryshme. Një nga këto dukuri, për të cilën ndoshta do të flitet gjatë, janë edhe aleancat parazgjedhore. Është paradoksale që të themi se në të njëjtën kohë aleancat prodhojnë vota më shumë, ashtu siç prodhojnë vota më pak, se aleancat janë forcat anësore që derdhën drejt asaj që përbën boshtit e aleancës, ashtu si janë gërryese në një rast të dytë të fuqisë elektorale të forcës kryesore.

Gara për kreun e ri të PD-së

Garën për kryetar në Partinë Demokratike e ka komentuar ekskluzivisht për Top Channel Besnik Mustafaj, ish-drejtues në këtë parti dhe anëtar i Këshillit Kombëtar të saj.

Ilir Paço: Kemi fjalën e zotit Berisha dhe vendimin e Kryesisë që vendosi datën 22 korrik si ditën kur Partia Demokratike do të zgjedhë kryetarin e ri. Ju keni qenë kritik më parë për mungesën e demokracisë brenda PD-së. Si e shihni tani këtë proces?

Atributet e epokës “Berisha”

Nga dr. Enver BYTYÇI
Lideri i demokratëve shqiptarë, Sali Berisha, më 26 qershor dha dorëheqjen nga drejtimi i Partisë Demokratike. Ai e udhëhoqi këtë parti për gati 23 vjet dhe dominoi drejtimin e shtetit shqiptar për 13 vjet radhazi. Dorëheqja e Berishës erdhi si pasojë e humbjes së zgjedhjeve të 23 qershorit dhe kalimit në opozitë të partisë që ai drejtoi. Ishte e pritshme, së paku prej të hënës e deri mbrëmjen e të enjtes, që ai të deklarohej

Mitika dhe misticizmi te Sali Berisha

Atributet e epokës “Berisha” (III)
Nga dr. Enver BYTYÇI
Mitika dhe misticizmi në shkallë të ndryshme janë dy perceptime që e ndjekin çdo udhëheqës politik të përmasave të mëdha. Shumë prej tyre përpiqen ta ndërtojnë mitikën përmes një lloj misticizmi që bartin në raportet me medien, njerëzit, bashkëpunëtorët, vartësit, piramidën shtetërore,

Basha apo Olldashi?!

BLENDI FEVZIU

  Basha apo Olldashi? Olldashi apo Basha? Ekuilibri i vështirë i forcës kryesore politike të së djathtës, partisë që u themelua si shpresa e madhe e shqiptarëve nën brohoritjet e mijëra studentëve dhe qytetarëve në kapërcyell të 12 dhjetorit 1990, gjendet sot, më shumë se sa te gara mes të dyve; më shumë se sa te një emër fitues, tek ajo që do të ndodhë më pas. Thënë ndryshe, me kontekstin e ri të krijuar nga ikja e liderit historik

Wednesday, July 3, 2013

Komunizmi universal i Luljeta Lleshanakut

Bisedë me autoren për librin e ri “Pothuajse dje”
Luljeta Lleshanaku voton pas gjashtë vjetësh librin e ri “Pothuajse dje”. Poetja më e përkthyer bashkëkohore e këtyre njëzet viteve, tregon për “ABC News” për gjurmët e forta të epokës së komunizmit në jetës e saj dhe të brezit të saj e lindur në 68-ën, dhe interpretimi që i bën Lleshanaku në poezinë e saj. 

Ikja e Sali Berishes është një ikje pa braktisje

Ramiz Lushaj:
“Ikja politike” e Sali Berishës është tejet e veçantë: një ikje pa braktisje nga njerëzit, nga ata të thjeshtit, të zakonshmit, nga ata që e duan pa interes e hile liderin historik të shqiptarëve, edhe kur nuk është “fitimtarë” si në elektoriadën e fundit, edhe kur nuk nuk do të jetë në krye të PD-së e të ekzekutivit shqiptar.

Drafti i plotë, ja si përfitohet shtetësia shqiptare

Shkruar nga Emi Shahu
Në mbështetje të neneve 19 e 100 të Kushtetutës dhe të neneve 7 e 9,  pika 7,  të ligjit nr.8389, datë 5.8.1998, “Për shtetësinë shqiptare”, të ndryshuar, me propozimin e ministrit të Brendshëm, Këshilli i Ministrave
V E N D O S I:

Garë brenda PD apo?…

Shkruar nga BESNIK MUSTAFAJ
Partia Demokratike do të nisë këto ditë fushatën për të zgjedhur kryetarin e vet të ri sipas parimit “një anëtar, një votë”. Për ne demokratët kjo është ngjarja më e rëndësishme pas asaj të Dhjetorit 1990, që shënoi themelimin e Partisë Demokratike. Për herë të parë në historinë më shumë se 23-vjeçare të formacionit tonë politik, të gjithë demokratët, pa asnjë përjashtim,

Rusmali interviste në Europa e Lirë gjen fajtorin e humbjes

Shkruar nga Erind KUÇI 
"Kryetari i Partisë, kryeministri i vendit, e prezantoi fushatën si betejën e tij personale.
Fitorja dhe humbja këtë herë mund të kishin vetëm një emër, emrin e tij. I gjithë lidershipi i PD-së pranoi me kënaqësi të zhdukej nga faqja e dheut, të zhbëhej, të vihej në bisht. E vunë re shqiptarët, e vuri re dhe media. Kjo nuk është platformë, nuk është program. Kjo është mënyrë sjellje, që nuk është çudi të jetë etiketuar nga votuesit si arrogante",

Tuesday, July 2, 2013

Rrëfimi i piktorit Avni Delvina: “Çfarë ndodhte në oborrin e ambasadës më 2 korrik 1990”

Piktori Avni Delvina tregon historinë e tij pas 23 vjetësh.
“Na lanë disa ditë pa bukë. Sigurimi i Shtetit na provokonte, vuri ushtarë të na pështynin kur hipëm në autobus”
Fillimi i vështirë në vitet ‘90 dhe hapja e ekspozitave në galeritë e mëdha.
“Piktor në Itali, ëndrra e mohuar nga diktatura”
Vitet dhe eksperienca e kanë mësuar që jeta duhet marrë me optimizëm…
Ka parë një fis të tërë të nëpërkëmbej në diktaturë, edhe pse dera e Delvinave i kishte dhënë shumë Shqipërisë, kishte vizituar njerëzit më të afërt nëpër burgje e internime, iu mohua shkollimi, provoi presionin e Sigurimit të Shtetit, deri sa vendosi të largohej nga Shqipëria, duke u futur në Ambasadën Italiane më 2 korrik të vitit 1990. Kanë kaluar 23 vjet që atëherë

Monday, July 1, 2013

Apologjia e Berishës

Nga Hamit TAKA


Gjatë fushatës zgjedhore mbi Berishën u derdhën një lumë i rrëmbyer e i turbullt akuzash. Menjëherë pas zgjedhjeve, pas fitores së koalicionit të majtë, u tha lumi i akuzave?! Edhe gjuha e drunjtë e “Top Channel”, më kritiku, më i ashpri e më agresivi ndaj Berishës, u bë prej mishi, më e butë e më e moderuar. Për shembull, pas miratimit të gazsjellësit TAP, në lajmet kryesore nga ky kanal u tha se Berisha kishte lobuar shumë në Azerbajxhan e nëpër korridoret e BE.
Sot, në qetësinë që ka rënë pas daljes së rezultateve të zgjedhjeve, të vlerësuara si më të mirat (edhe kjo meritë e Berishës dhe e qeverisë së tij),

Ëndrra gjermane

Shkruar nga Ermal Gjinaj
Është gruaja më e fuqishme në botë, por nuk mjafton për të përshkruar rolin e saj.

Nëse e ardhmja jonë do të shkojë mirë apo keq, tashmë ne të gjithë në Europë mendojmë, e duam apo jo, që varet prej saj. Në luftën e ftohtë, udhëheqësit e rinj rendnin në Uashington apo në Moskë, sipas fushës, ndërsa sot të gjithë – edhe kryeministri britanik, edhe presidenti francez, apo madje edhe ai kinez – fluturojnë në fillim tek ajo, pastaj tek Obama apo Putini. Buzëqesh, përpiqet të ofrojë siguri, lëshon paralajmërime si një mësuese e duruar, brenda vendit, por edhe mes satelitëve të rinj në jug të alpeve.

Post-23 Qershor 2013

ARTUR ZHEJI
  E thjeshtë. Dhe shumë e qartë.
Edi Rama dhe Ilir Meta e mundën “mohikanin” e fundit të politikës 23-vjeçare postkomuniste shqiptare. Mbas Nanos, kjo dyshe çoi në skaj atë makinë lufte politike, që quhet Sali Berisha. Ngjitja e dyshes Rama-Meta ka filluar që në vitin 1998. Hap pas hapi. Një marshim i gjatë, gjarpërues, me të përpjeta dhe të tatëpjeta. Me tradhtira dhe helme vdekjeprurëse. Me komplote dhe shtirje. Me paqe të armatosur apo së fundmi

MUHAMEDI

Nga Nikos Kazanxaqis*
1.- Shkretëtira, valëzime të rërës. Dielli po ngrihet; një luan kthehet ngadalë në shpellën e tij; kopetë e çakejve, të tmerruar largohen duke ulëritur; për një çast luani ndalet, vështron diellin, vrumbullin dhe i qetë vazhdon rrugën e tij…Shumë larg Muhamedi shpalos turbanin

Lufta Turko - Veneziane (1645-1669) dhe terrorizmat Turke në trojet shqiptare

Nga Ilia S. Karanxha*
Mezi i shekullit të XVII për Perandorinë Otomane përkon me angazhimin e saj në luftën për marrjen e ishullit të Kretës e njohur ndryshe edhe me emrin Lufta e Kandias (1645-1669).

Ne mundsh

Poezia e njohur e Kiplingut "Ne Mundsh" e Përkthyer nga nje emer i njohur dhe i dashur per ne, Robert Shfarc, ne keto momente na kujton shume gjera qe duheshin bere dhe duheshin ruajtur me mire, por edhe si te refletojme ne keto momente.

Sunday, June 30, 2013

Majko: Nga sot Berisha do kuptojë kë ka mik

Shkruar nga Kreshnik Mersinllari
Deputeti socialist, Pandeli Majko, duke komentuar largimin e Berishës nga kreu i PD-së, shprehet se tashmë ai do të kuptojë se kush i ka qëndruar pranë vetëm për të përfituar prej pushtetit të tij.

Si kanë besën Ramës, maqedonasit peticion: Mbaje fjalën për rrugën e Arbrit

Shkruar nga Kreshnik Mersinllari
Ende pa marrë detyrën e kryeministrit të ri të vendit, Edi Rama përballet me kërkesa për të mbajtur premtimet e dhëna në fushatë. Janë shqiptarët e Maqedonisë që i drejtohen me një peticion përmes të cilit i këkrojnë të mbajë premtimin për realizimin

200 mijë lekë për të mos votuar PD-në, ja skema

Shkruar nga Rexhep Polisi
Tashmë ajo çfarë shkruhet në rrjetet sociale dhe që filtet mes njerëzish për blerjen e votave është një realitet.
Në fakt që gjatë ditës së votimit më 23 qershor dhe më parë, policia evidentoi disa raste dhe kapi në flagrancë disa biznesmenë që blenin votat në këmbim të parave siç ishte rasti i Korçës, Lezhës, Tiranës, etj.