Monday, March 31, 2014

Rruga e Kelmendit

Rama u nis per tek fototeka Marubi por zbulon Plave e Guci!

Te dashur miq, nje projekt prej 320 mije euro, i siguruar nga qeveria e PD per fototeken Marubi per rindertimin e nderteses se blere 520 mije dollare dy vite me pare per sistemimin e kesaj kryevepre te trashegimise sone, ishte shkaku i tre takimeve per tre muaj te Rames ne Shkoder vetem per kete çeshtje. Por ne fjalen e tij, Rama harroi fototeken dhe dha sihariqin se ai ka vendosur te lidhe Shkodren me Plave e Guci. Mirepo kjo deklarate, qe i erdhi si frymezim nga zana e Kelmendit qe pa ne fotot e Marubit, shkaktoi ilaritet te madh ne Shkoder dhe ne Malsine e Madhe, madje dhe ne Plave dhe Guci.

Nje inxhinier, socialist i thekur, qe ndodhej afer Fuges pyet Manarin:

Sunday, March 30, 2014

SHBA: Jo Enver Hoxhës, Jo “Vorio Epirit në1950 ”

Nga Thanas Mustaqi
Plani grek i Vorio-Epirit për një konfederatë greko-shqiptare.
Telegrami TOP SECRET i ambasadorit amerikan në Athinë: Plani grek është afatgjatë dhe Ministri i Jashtëm grek mendon se plani mund të zhvillohet vetëm kur të ketë një Shqipëri të saktë dhe të qetë, dhe me nismë shqiptare.
Kundërshtimi i Uashingtonit dhe lëvizjet paralele kundër diktatorit komunist, i cili kishte nisur rusifikimin e Shqipërisë

Nacionalizmi i ngjalave, shpella e zezë e mafies kombëtare


Ish-Kryeministri thotë se opozita duhet të lobojë me bindjen e plotë, se Shqipëria e meriton statusin e vendit kandidat, por, sipas tij, çdo dhunim i shtetit ligjor, është para së gjithash dhunim i opozitës dhe i lirive e të drejtave të qytetarëve. Ai e akuzon Ramën për bllokimin e procesit të integrimit, duke kujtuar se “për Edvinin, shqipja e Naimit është gjuha e Enverit!”

Mehdi Frashëri më 1944: Duam shtet greko-shqiptar


Nga Dr. i Shkencave historike, Stavri J.Dajo   Në vitin 1949, ish-kryeministri i Zogut dhe i dënuar nga Gjyqi Special i Tiranës në pranverë të vitit 1945 me 30 vjet heqje të lirisë, Koço Kota, vdiq në burgun e Burrelit, pas shumë torturash. Menjëherë pas vdekjes së tij, ithtarët zogistë dhe vetë i biri i Kotës, Nuçi Kota ndodhur në SHBA, jepte një sërë intervistash dhe nxiste emisione radiofonike kryesisht për të justifikuar në plan propagandistik qëndrimin e të atit lidhur

Enver Hoxha: Paçrami dhe Lubonja, ju jeni lecka dhe kufoma politike pa vlerë

Nga: FATOS VELIU - Fjala e fundit e Enver Hoxhës mbylli atë mori diskutimesh të Plenumit IV të Komitetit Qendror të Partisë së Punës, i cili
ishte thirrur posaçërisht nga Enver Hoxha për të diskutuar dhe dënuar Todi Lubonjën dhe Fadil Paçramin. Ka qenë pikërisht pasditja e datës 28 qershor e vitit 1973, kur ai kërkoi largimin nga Partia të dy njerëzve të artit dhe propagandës, "drama" e të cilëve kishte filluar gjashtë muaj më parë, kohë kur ishte zhvilluar Festivali i 11-të i këngës në Radio- Televizion.