Saturday, June 22, 2013

Verdikti 2013, shqiptarët votojnë sot. Pritshmëritë në mandate sipas qarqeve

TIRANË-Për 1 muaj foli politika me fushatë kurse sot, më 23 Qershor, populli vendos me votë se cilët do të zgjedhë në Parlamentin e ri.
Rreth 3 milion e 271 mijë e 885 zgjedhës kanë të drejtën t’i drejtohen kësaj të dielë kutive të votimit për të përzgjedhur deputetët e parlamentit e ri. Sipas KQZ, për zgjedhjet

Prof.Gezim Uruçi –studiuesi enciklopedik, ndryshe “Enciklopedia e gjallë e Shkodrës”

Në epokën e hapjes dhe të integrimit, veçmas brenda vetes, për cilido intelektual, krijues apo studiues serioz, shanset e njohjes sa me vetveten, sa me të tjerët, janë nga më brilantët. Dhe, në këtë vështrim, njohja me individë të spikatur, në domethënien e tyre ekzistenciale, për një vullnet dhe guxim permanent, përballë sfidave në fushën e vet, padyshim dhe patjetër artikulohet brenda teje si një kënaqësi e veçantë. E kisha dëgjuar këtë emër përmes shokëve dhe miqve të tij, por asnjëherë nuk më kishte

Thursday, June 20, 2013

Ndryshime në qeveri dhe PD pas zgjedhjeve, Rama do tërheqë komisionerët në Fier

SHKRUAR NGA REXHEP POLISI
Kryeministri Berisha flet për rezultatin: “Koalicioni ynë do fitojë. Rama s’do t’i njohë zgjedhjet, do tërheqë komisionerit e Fierit”.
Kryeministri Sali Berisha tha mbrëmë se po përgatitet për 100 ditët e para të qeverisë së re të pas 23 qershorit. Në një intervistë me gazetarin Artur Kopani në emisionin “Log” në TVSH, ai paralajmëroi ndryshime në kabinetin qeveritar dhe Partinë Demokratike pas zgjedhjeve, pavarësisht rezultatit.

Tuesday, June 18, 2013

Berisha apo Rama, kush është më i vjetruar?

“…dizavantazhin e qenies 20 vjet më i madh se Edi Rama, lideri i PD-së e kompenson apo e zhvleftëson, në mos plotësisht, ndjeshëm, edhe me avantazhin e tij në formimin e gjerë dhe të thellë intelektual; me përvojën shumë më të pasur në politikë dhe qeverisjen qendrore; me përfshirjen në ekipin e këshilltarëve, të deputetëve e të ministrave të tij të shumë specialistëve të rinj në moshë, të diplomuar dhe të specializuar në universitete prestigjioze të Europës Perëndimore dhe SHBA-së, e tj.”

Mandati i tretë, si do të jetë Shqipëria ime Rrëfimi i Berishës si kurrë më parë, dashuritë, intimiteti, politika

Batuta dhe këshillat e Berishës për Ramën: Ruhu nga Ilir Meta!
Mes këngëtareve Elvana Gjata dhe Soni Malaj, Kryeministri Berisha nisi rrëfëmin e tij për jetën, pasionet, por sigurisht edhe për politikën në studion e emisionit “Zonë e lirë” të gazetarit Arian Çani. Shefi i qeverisë kishte zgjedhur që të hynte në studio, fiks në orën 21:44 minuta, ku si për analogji 44 është numri rendor që Partia Demokratike

Netanyahu vs Rohani, kush është demoni?

Intervista e fundit, Berisha përjashton servilin Fevzi, zgjedh Ballën

 

Rama dështon në Peqin, sherr me Pezën, e përze nga Librazhdi (fotot)Në duart e sigurta të Merkelit

Menaxherë fushatash elektorale, politologë dhe studiues të komunikimit diskutuan: a mund të fitohet kundër kancelares së mbifuqishme Merkel? Duket se shanset e kandidatëve të tjerë nuk janë të mira.
Salomon Reyes, strategu i fushatës elektorale të piratëve, ka një çiltërsi freskuese. "Në 2009 në morëm 800.000 vota vetëm

Gjermani - SHBA miq mjaft të mirë

Berlinin dhe Amerikën i lidh një miqësi e thellë, që është forcuar gjatë Luftës së Ftohtë - Kjo miqsi i ka mbijetuar edhe trazirave në marrëdhëniet transatlantike në vitet e fundit.
Pyetja e burrit të vjetër me të cilin po bisedonte në metro e kishte prekur rëndë Juan Diaz-in: "Nga cili vend jeni?" Juani ishte tmerruar. Edhe sot, shtatë vjet më vonë kur kujton zemërimin që ziente brenda tij,

Çfarë kursi do të ndjekë Irani në të ardhmen?

Presideni i ri iranian prezantoi strategjinë e tij politike për të ardhmen. Interesi mediatik ishte i jashtëzakonshëm, kur Hasan Rohani doli para mediave për të folur. Irani ndiqet me vëmendje edhe nga SHBA-ja.
Opinioni botëror e priti me shumë interes një moment të tillë: Çfarë do të thotë presidenti i ardhshëm i Iranit,

Reeker: Numërimi, element kritik. Pasoja për Shqipërinë nëse s’pranohet rezultati

UASHINGTON- Duke folur për zgjedhjet e 23 qershorit në Shqipëri, Zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Philip Reeker, tha se u takon të gjitha palëve të përfshira që të respektojnë rezultatin përfundimtar. Ai tha se ka rëndësi të madhe që Shqipëria të veprojë në përputhje me statusin e saj si vend anëtar i NATO-s duke mbajtur zgjedhje të rregullta.
Zyrtari Amerikan ka folur per Zerin e Amerikes per situaten ne Shqiperi, ndersa po qendron ne nje vizite në Shkup,  Maqedoni.