Friday, May 31, 2013

Votohen tre ligjet, deputetët e PS në Fier i rrinë larg Kuvendit

Rozeta Rapushi
U desh nje seance e jashtezakonshme jashte sesionit parlamentar qe palet te gjenin konsensusin per votimin e tre ligjeve per integrimin, aq shume te kerkuar nga nderkombetaret qe edhe Shqiperia te marre statusin e vendit kandidat ne Bashkimin Evropian. Pas rreth nje viti debatesh te gjata, pozita dhe opozita miratuan dje ligjin per “Gjykaten e Larte”, “Nepunesit Civil” dhe Reformen Parlamentare, pa permendur aspak problemet e meparshme qe penguan deri me sot votimin, apo kerkuar ndonje amendament per ndryshime. Megjithate, pati edhe nga ana deputete socialiste, qe nuk u pajtuan me konsensusin e madh per integrimin, duke abstenuar ne dy prej ligjeve, si Vasilika Hysi, Blendi Klosi dhe Ermonela Felaj. Keshtu, ligji per Gjykaten e Larte u votua me 108 vota pro, asnje kunder dhe 1 abstenim te Vasilika Hysit. Po keshtu ligji i “Nepunesit Civil”, u miratua me 107 vota, por ate e kundershtuan parimisht, Ermonela Felaj dhe Blendi Klosi. Se fundmi u miratua edhe Reforma Parlamentare e cila mori 108 vota pa kundershtime apo abstenime. “Ju kam thene qe per ti votuar duheshin vetem tre sekonda. Cdo dite kane qene keto ligje ne rendin e dites. Nuk e kuptoj pse e bllokuat 3 vjet dhe 300 dite mos me marr statusin”, - u shpreh ne fund te procesit te votimit, Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli. Ndersa socialistet nga ana e tyre, u kujdesen deri ne fund qe ne ligjet perkatese te percaktohej se ato do te hyjne ne fuqi ne 1 tetor. “Zonja Kryetare, vendose te qarte qe keto ligje do te hyjne ne fuqi ne 1 tetor. Vendoseni tani”, - kerkoi deputeti socialist, Taulant Balla, cka u pranua nga mazhoranca. Ky ishte kushti i fundit qe opozita vuri per te dhene votat per ligjet e integrimit. Nderkohe qe kreu i grupit parlamentar demokrat, Astrit Patozi, falenderoi kreun e Levizjes Socialiste per Integrim, qe e nxori ne prite Edi Ramen. “Ju falenderojme se ne mesin e fushates elektorale, tani ju kane rene te gjitha akuzat. Faleminderit, Ilir Meta qe e nxore ne prite Edi Ramen, me dashje apo pa dashje. Te kemi kundershtar, por ti u bere shkak per te mbledhur kete seance ku cdo shqiptar do te dale i fituar pervec Edi Rames”, - u shpreh Patozi. Sipas tij, sot eshte dita te njohim Ramen ‘lakuriq’, jo ate te fitove te vitit 2007, pasi nuk jane asgje krahasuar me diten e sotme. “Sot eshte dita per te pare se cfare eshte ne gjendje e te beje mendje e fiksuar e nje drejtuesi i cili eshte fiksuar me karrigen e Kryeministrit. Tani kane rene te gjitha alibite e sforcuara te kreut te PS-se. Nuk flitet me per Fierin as per zgjedhjet”, - nenvizoi demokrati. Pati edhe nga ata deputete si Marko Bello, qe ne perfundim te mandatit dhe mos rikandidim me si deputet ne PS, e cilesoi votimin e djeshem se ju dha fund bllokimit te integrimit, “me mire vone se kurre”.Ambasada, mirepret votimin e tre ligjeve te integrimit

Votimi i tre ligjeve ne Kuvend, pjese e kushteve per marrjen nga Shqiperia te statusit te vendit kandidat ne Bashkimin Evropian u mireprit dje edhe nga Ambasada e Shteteve te Bashkuara te Amerikes. “Ambasada mirepret miratimin konsensual nga Parlamenti te legjislacionit te rekomanduar nga Bashkimi Europian. Nxisim Parlamentin dhe qeverine e ardhshme t’i perkushtohen permbushjes se perparesive te mbetura dhe reformave te tjera te nevojshme nepermjet konsensusit dhe bashkepunimit me qellim qe te fitojne nje opinion pozitiv nga Bashkimi Europian”, - thuhet ne deklaraten e bere publike nga zyra e shtypit te Ambasades se SHBA-ve ne vendin tone. Jo pak here diplomati Aleksander Arvizu, i ka bere thirrje politikes shqiptare te plotesoje kriteret e kerkuara nga Bashkimi Evropian.

Si u miratuan tre ligjet e integrimit


Gjykata e Larte

108 pro, 0 kunder, 1 abstenim

Ligji per Nepunesin Civil

107 pro, 0 kunder, 0 abstenim

Rregullorja e Kuvendit

108 pro, 0 kunder, 0 abstenimFyle, Uollfarth dhe Sequi pergezojne politiken per votimin


Me ne fund thirrjet e tyre u degjuan. Politika shqiptare ja doli te votoje tre ligjet e integrimit dhe jo vetem ambasadoret e akredituar ne vendin tone, por edhe Komisioneri per Zgjerimin, Stefan Fyle, vleresoi arritjen. “Mirepres miratimin e 3 ligjeve ne Parlament. Rendesi ka tani ruajtja e konsensusit nderpartiak me qellim qe vendi te ece ne rrugen drejt Bashkimit Europian”, - shkruan Fyle ne rrjetin e tij social ne Twitter. Nderkohe qe menjehere pas votimit ne seance plenare, edhe Ambasadori i BE-se ne vendin tone, Etore Sequi vleresoi konsensusin si nje prove qe politika mund te bashkepunoje per te miren e vendit. “Ne e mirepresim miratimi ne kesaj pakete, 2 ligjet dhe rregulloren e parlamentit. Kjo verteton ate qe kam se shqiptaret e kane mundesine dhe kapacitetin dhe vullnetin e mire kur duan te punojne”, - u shpreh Sequi. Po keshtu edhe kreu i OSBE-se, Eugen Uollfarth, me nota shume pozitive tha se dita e djeshme eshte shume e rendesishme per Shqiperine pasi u bene hapa te rendesishem drejt integrimit. “Une dhe stafi im e mirepresim kete. Ky hap konstruktiv eshte vecanerisht i rendesishem sepse ai hap rrugen konstruktive per gjysmen e dyte te vitit, pasi ky vit vijon te jete vendimtar per Shqiperine. Deshiroj te pergezoj te gjithe ata qe kane qene te perfshire ne pergatitjen e ketyre ligjeve dhe ne miratimin e tyre sot”, - u shpreh Uollfarth

No comments: