Wednesday, September 7, 2011

Uidhers Leaks ne PS

Basir Collaku
Turra e lajmeve qe vijne pertej ujerash te paqarta, por dhe me burime gjithnje nje emerore, Wikileaks, pa kaluar aspak ne qendrime zyrtare te Departamentit te Shtetit, por thjesht njoftime, jane bere kryefjale mediatike, me tendence te prodhimit te nje tjeter opinioni dhe realiteti partiak ne Shqiperi. Kabllogramet, sa i takon shumices se atyre qe jane botuar ne shtyp (pa ditur nese jane zyrtarisht qendrime te ish-kryediplomatit), jane me shume Uidhers Leaks, me burime nga PS, sepse jane dergesa informative te ish-ambasadorit amerikan ne Tirane.

Ish-ambasadori Uidhers, ne nje nga kabllogramet, gjithnje sipas versionit "Asange", shpreh shqetesimin e PS, qe frigohet nga manipulimi sepse ngjashmerisht si me '96-en na qenkerka edhe tani Sali Berisha kryeminister (atehere President) dhe Poni zv/minister i Brendshem, qe eshte ne krye te procesit te prodhimit te kartave te identitetit, ketu duhet thene qe kompania franceze "Aleart" nuk do te jete ne nje mendje?

Dhe vazhdon shqetesimi PS dhe kabllogram duke u shprehur se "megjithate manipulimi me kartat e identitetit mbetet shqetesimi me i madh i PS!"

Meraku vazhdon si prodhim opozitar me tej kur thuhet se sipas nje burimi nga Partia Socialiste, ministri i Jashtem Lulzim Basha, i cili perfaqeson PD ne Elbasan eshte perfshire ne lehtesimin e lirimit nga burgu te nje krimineli ne kembim te mbeshtetjes nga familja e tij...". Basha qe permbysi rezultatin nga nje diference e madhe ne Elbasan ne barazim, paska pasur nevoje per nje njeri. Dicka aspak serioze per ta besuar sigurisht sepse qytetaret e Elbasanit, nuk jane ne dore te asnje krimineli te vetem qe iu nderron mendjen sapo del nga qelia.

Publikimet nga thesi "Assange" te cilat nuk eshte se jane konfirmime zyrtare te emrave te rendesishem qe flasin, japin e marrin, shkembejne te dhena per politikane, qeveritare, ministra, kryeministra, presidente ne "parcelen" shqiptare anojne vazhdimisht me burime nga PS. Ish- kryediplomati Uidhers, qe shquhej ne periudhen e fundit para largimit per nje mbeshtetje te forte ne favor te Edi Rames dhe Partise Socialiste, ka risjelle ashpersine e komunikimit me mazhorancen, pa ardhur ne qendrime te eproreve te tij. Jane pjese detyre te tij, qe percojne informacionin drejt titullareve te diplomacise ne Uashington, por njeheresh edhe burime disi te nxituara, si ne raste kur citohet se "ne qytet thuhet" cka anon nga batutat me fort se nga serioziteti.

Kabllogramet jane te pafundme ashtu si ditet e vitet e gjata te ketij arkivi bisedor ndaj dhe surprizat mund te vazhdojne gjate ne kete histori sa spiunazhi aq edhe politike. Ajo qe duket mes informacionit dhe te vertetes, thashethemit dhe qendrimit ka te beje me akuzat qe fillojne me "Mund" e mbarojne me "Ndoshta". Kete ish-shkelqesia e tij ish-ambasadori Uidhers, e ben ndaj ministrave te qeverise e lidershipit te mazhorances. Basha dhe Olldashi te lidhur me krimin... jane peshperitje te kabllogrameve, nderkohe qe kujtesa institucionale per dy ministrat, flet per nje tjeter sjellje e kontribut. Te dy ish-ministra te brendshem, kane luftuar krimin duke marre vleresime nga Departamenti i Shtetit, e institucionet nderkombetare ne here te perseritura, disa te lexuara edhe nga ambasadori i asaj kohe qe fliste ndoshta ndryshe. Gjithashtu ambasadori amerikan ne Tirane, zoti Aleksander Arvizu, ka mbeshtetur, perkrahur dhe vleresuar punen e qeverise se drejtuar nga Sali Berisha. Kujtojme thenien e perseritur te tij qe "Berisha eshte nje burre shteti", e perforcuar e rithene nga funksionare te larte te Departamentit te Shtetit. Kantrimens, Xhons, ne vizitat e tyre ne Tirane qe kane shprehur besim e vullnet ne qeverisjen e kreut te mazhorances, kryetarit te Partise Demokratike, ne luften e kesaj qeverie ndaj krimit te organizuar, trafiqeve, terrorizmit. Sidomos ne luften ndaj terrorizmit ku jemi vecuar ndjeshem ne kontribut e vleresim nga SHBA. Besojme se bashku qe ky raport zyrtar dhe qendrimet e zotit Uidhers, sidomos pas pashpreses se fitores se Rames ne zgjedhjet e fundit parlamentare, nuk perqasin te njejten mendje diplomatike dhe zyrtare amerikane.

Sokol Olldashi shquhet e mbahet mend ne mandatin e pare si minister i Brendshem, kur emra te njohur te botes se krimit, dikur zoter te qeverisjeve, perfunduan ne pak muaj ne burg, ne saje te vullnetit qeverises te PD, punes se forte te ministrit. Gjithashtu dhe me perballjen ne zona te veshtira elektorale ku krimi kishte jo pak lidhje e fije, bene qe ministri Sokol Olldashi te fitonte ndaj ketyre organizatave, me rezultat arrestimet e krimineleve, burgosjen e tyre. Kjo nuk do shume fjale sigurisht sepse provat jane pertej hekurave, jane ne qeli.

Lulzim Basha, kryebashkiaku i Tiranes, shenjestra e forte e kabllogrameve Uidhers-Leaks ne PS, ka drejtuar tre ministri te qeverise se PD. Ate te Transportit, Brendshme, te Jashtme, duke lene gjurme te nje modeli me produkt perendimor te lexueshem e pa kompromis me krimin, qe me 21 janar kulmoi me arme zjarri ne revolucionin e deshtuar. Ne viziten e fundit te ambasadorit amerikan ne Tirane, zoti Aleksander Arvizu, ne Bashkine e Tiranes, ne takimin me zotin Basha, tha se kemi bashkepunuar fort me zotin Lulzim Basha ne detyrat e tij si minister, por dhe detyren e tij ne Kosove dhe presim te bashkepunojme fort ne te ardhmen. Duke na lene menjane kabllogramet per keto dyshimet me krimin, e gjeegjeza te tjera "Asange".

E gjithe kjo pasuri mediatike qe ka mbiemrin Wikileaks nuk me ngjan me tjeter vetem nje dobi per emra te pervecem qe kane deshire per me teper mjegull politike, me synim perftimi ne muajt qe vijne, e ngjarjet e pritshme. Besoj se mbi 90 per qind te publikimeve jane komunikimet e zotit Uidhers, qe mbylli sherbimin diplomatik ne Shqiperi me nje deshire te parealizuar qe te shihte Ramen ne pushtet si kryeminister, ndonese votuesit zgjodhen Berishen. Kjo shkon deri atje sa gojet e liga mendonin se ai eshte ne kryesi te kesaj partie te madhe opozitare. Nje nga inatet e zotit Uidhers, ka qene dhe "sherri" kur zoti Rama u perzgjodh nga shorti elektronik i Inspektoratit te Larte te Deklarimit te Kontrollit te Pasurive, qe te jete pjese e zyrtareve qe do te hetohen, verifikohen, kontrollohen, per pasurine qe kane deklaruar vete. Ish-kryediplomati ne debatin e ceremonise, ne mjedise para kamerave e ka cilesuar shortin elektronik te njeanshem, te cuditshem, per hater te kryesocialistit, e me pas jashte kamerave ka kundershtuar ashper kete perzgjedhje. Deri aty sa ka hasur edhe kundershtine e drejtuesve te larte te USAID, qe kishin krijuar me mbeshtetje projektin ne baze te te cilit u hodh e hidhet shorti. Gjithashtu zoti Uidhers pa dashur te lexojme faqe te radhes se Wikileaks, ndjehej shpesh i merakosur per gjyqtaret e propozuar nga PS, qe rrezoheshin ne parlament nga shumica, per mospermbushje kriteresh profesionale, morale dhe te lidhjes me te shkuaren komuniste. Sigurisht nuk jemi ne gjendje te themi se a ka ne ueb, ne kete faqe sekretesh te "Asange" shkembime komunikimesh nga Ambasada Amerikane ne Tirane me departamentin e zv/ambasadores, qe ka punuar ne mandatin e zotit Uidhers. Nje mendje me thote se nese do te kishte qendrimet e mendimet nuk do te kishin te njejten permbajtje nga ajo qe na lexohet tashme cdo dite ne te perditshmet shqiptare. Gjithashtu qendrimet zyrtare te departamentit, te zyrtareve te larte te Shtepise se Bardhe, nuk jane ne rezonance me zotin Uidhers ne jo pak raste. Njeheresh ambasadori amerikan ne Tirane, Aleksander Arvizu, qe ka treguar nje maturi, kontribut, sjellje, mencuri te rralle, pohoi se publikimet jane te demshme. Ne takimet e tij me perfaqesues te qeverise dhe opozites, ka deshmuar se qendrimet zyrtare amerikane nuk jane Wikileaks. Gjithashtu kater nga mediat shume te njohura ne bote si "The New York Times", "The Guardian", spanjollja "El Pais" gjermania"Der Spiegel" denuar publikimin e dokumenteve te fundit nga portali Wikileaks te me shume se 250 mije dokumenteve te pacensuruara. Ne kete mesim, ministra, politikane, duhet te mesojne mbase se komunikimi me ambasadoret pavaresisht nga cili vend vijne dhe perfaqesojne, nuk duhet te degjojne gjithcka qe ke mesuar qe nga dita kur ke lindur. Ne keto dite shtatori, UidhersLeaks nga PS, po tenton qe te thuhen ate qe nuk u thane shume muaj me pare. Ndonese as Rama qe mbase shpreson te perfitoje ne sezonin e ri nuk eshte se do te nxjerre ndonje leverdi te madhe nga kjo baterdi te dhenash qe nuk jane aspak zyrtare.

No comments: