Wednesday, September 7, 2011

Milo: Rama i trajton aleatet si sherbetore te tij

Takimi i aleateve te koalicionit te Partise Socialiste ka thelluar edhe me tej braktisjen qe po i behet kreut te PS, Edi Rama. Ne tryezen e thirrur paraditen e djeshme nga kryesocialisti, kane marre pjese vetem pak nga aleatet e PS-se. Te pranishem kane qene kreu i Partise Demokracia Sociale Paskal Milo, kreu i PDK-se, Nard Ndoka, kreu i PSV-91, Petro Koci dhe aleati Prec Zogaj. Mungesa e Skender Gjinushit, Vangjel Dules dhe Spartak Ngjeles, edhe pse e justifikuar me axhende te ngjeshur dhe vendndodhje jashte Tiranes, duket se eshte sinjali i pare per nje carje te koalicionit opozitar. Gjinushi dhe Ngjela jane te njohur per qendrimet e tyre kunder "kursit te ri" politik qe synon pjesemarrje ne Kuvend dhe votime te reformave. Ndersa, Dule ka qene i vendosur krijimin e kushteve nga opozita per zgjedhje te parakohshme. Po ashtu dhe kreu i Partise Ligj dhe Drejtesi, Spartak Ngjela, i cili eshte zedhenesi i opozites per thirrjet per demonstrata, duket se nuk eshte dakord me linjen e "bute". Por edhe pjesemarrja e gjysmes se aleateve dreken e djeshme ne restorantin luksoz ne qender te Tiranes, nuk ka pasur bashkepunimin e zakonshem mes subjekteve qe i bashkon kauza politike. Mesohet se kreu i Partise Demokracia Sociale, Paskal Milo ka qene edhe me kritiku ne lidhje me politiken e ndjekur nga kreu i PS-se, Edi Rama. Milo ka kerkuar nga Rama mbajtjen e premtimeve qe ka dhene per aleatet, duke nisur me reformen zgjedhore. Ndersa akuza me e drejtperdrejte ka qene se kreu i PS-se, "po anashkalon aleatet ne vendimet qe ka marre opozita". Sipas tij, "Edi Rama po perpiqet qe t'i menjanoje aleatet ne koalicionin opozitar dhe i trajton ata si sherbetore te interesave te tij". Ndersa kreu i PS-se i ka anashkaluar kerkesat e aleateve gjate takimit duke theksuar se per kete ceshtje do te diskutohet nje here tjeter. Edhe me pare, Milo ka shprehu ne menyre te hapur kritikat ndaj kreut te PS-se ne lidhje me reformat. Ne menyre te qarte, Milo ka thene se ne "rast se nuk do te kete reflektim nga ana e PS-se dhe aleatet do te shihen vetem si garniture, atehere partite e koalicionit do te rishohin pozicionin e tyre". Takimi i djeshem mes aleateve te PS-se ka qene informal dhe nuk ka pasur ndonje axhende zyrtare apo vendime qe jane miratuar. Por kjo nuk i ka penguar aleatet e PS-se qe shprehin rezervat ndaj linjes se ndjekur nga kryesocialisti, Edi Rama dhe respektimit te aleateve.Deklaratat

Tre kreret e partive qe nuk kane qene ne takimin e djeshem, Skender Gjinushi, Vangjel Dule, Spartak Ngjela kane deklaruar se mungesa e tyre lidhet me axhenden e ngjeshur dhe vendndodhjen jashte Tirane. Nderkohe qe me pare, kane qene keta aleate qe kane kerkuar mbledhje me te shpeshta te tryezes se koalicionit.

No comments: