Wednesday, September 7, 2011

Rama: Spastrim ne PS per Rucin, Doshin, Veliajn...

Kryetari i Partise Socialiste ne editorialin e tij te radhes qe "Koha Jone" po publikon te plote ne numrin e sotem, duke u ndalur ne dokumentet e Wikileaks ka bere fjale per spastrim te politikes shqiptare nga ata politikane qe sipas tij jane perfshire me akuza ne dokumentet qe po publikohen ne Wikileaks. Z. Rama ne editorialin e tij vlereson Shtetet e Bashkuara dhe rendit nje sere problematikash qe sipas tij meritojne ndeshkim. Madje z. Rama thote se per keta njerez qe jane perfshire ne raportet qe Ambasada e Shteteve te Bashkuara te Amerikes nuk duhet debat per ndeshkim.

Ketu ajo qe te shkon ndermend eshte se z.Rama po planifikon te kryeje nje vale spastrimesh ne Partine Socialiste. Dhe ne kete vale sigurisht qe do te perfshiheshin nga radhet e PS, emrat e evidentuar ne raportet qe publikoi Wikileaks, si Gramoz Ruci, Erion Veliaj, Tom Doshi, Paulin Sterkaj e te tjere.

Ne kabllogramat e Wikileaks, permendej se Gramoz Ruci eshte nje funksionar i larte i Partise Socialiste i lidhur me afera kriminale. Madje theksohej fakti se qe nga viti 2005 nga ana e konsullates amerikane i eshte ndaluar ne menyre permanente dhenia e vizes per te hyre ne Shtete e Bashkuara.

Ne kabllogramet e ambasades amerikane te derguara ne Uashington DC, te publikuara nga Wikileaks, keto emra qartazi evidentoheshin si deputete te lidhur me krimin, dhe qe sipas komentit te ambasadorit Xhon Uidhers, benin ligjet e shtetit shqiptar.

Nese z.Rama eshte duke menduar vertet qe te kryeje spastrime ne radhet e partise qe drejton, per shkak te daljes se dokumenteve nga Wikileaks, atehere ky do te ishte nje spastrim i dyfishte. Sepse pak kohe me pare, publikisht z.Rama paralajmeroi largimin nga strukturat drejtuese te PS, te emrave kritike ndaj tij si Kastriot Islami, Andis Harasani e te tjere.

No comments: