Friday, September 9, 2011

Berisha: Bamir Topi, mund te ishte nenkryetar i PS

INTERVISTA/ Kryeministri flet per zhvillimet me te fundit ne vend dhe ndalet ne ato politike, ekonomike dhe sociale. Flet per kabllogramet e Uikiliks, duke u shprehur se informacionet e ish Ambasadorit Uithers jane 98% shtypi shqiptar dhe 1%, politike personale e tij. Garanton se do te mbeshtese projektet e Bashkise se Tiranes, duke vleresuar ekipin e ri te drejtuar nga Basha. Nuk deshiron te flase per ish-kreun e Bashkise Rama, kurse si kryetar te PS e kritikon per luften brenda partise. Qarteson te gjithe shqiptaret, se nuk eshte shprehur kurre qe mosha e daljes se shkoje 70 vjec dhe se nuk do te kete rritje te moshes se pensionit

Mazhoranca nuk do te negocioje as bisedoje per pretendimet e Partise Socialiste, per ndryshime ne Kushtetuten e vendit, ne menyre kategorike per menyren e zgjedhjet se Presidentit te Republikes. Edhe pse sipas kryeministrit Sali Berisha, Presidenti aktual Bamir Topi, i zgjedhur ne kete post pasi me pare mbante ate te nenkryetarit te Partise Demokratike, do te donte te kishte qene nenkryetar i Partise Socialiste. “Nuk negociojme per ndryshime ne kushtetute per proceduren e zgjedhjes se presidentit. Per Presidentin jo, absolutisht. Ky qe sot eshte President ka qene nenkryetari i PD. Ne cilen ane eshte sot? Ne ate qe ka dashur. Po e ben si “per inat te sime vjehrre, po fle me mullixhine”. Ky zoteri u zgjodh president, kur ishte nenkryetar i PD, fatkeqesisht do te kishte dashur te ishte nenkryetar i PS-se”, tha dje kryeministri ne intervisten e dhene ekskluzivisht ne emisionin “Opinion” te gazetarit Blendi Fevziu.

Nje sezon i mbyllur politik nje sezon i hapur politik. Dy sezone qe jane ndare ne mes nga surpriza Uikiliks. Perpara se te shkoj tek kjo doja t’ju pyesja zoti Kryeminister, si shkoi vera juaj pervec rekordeve te notit qe shume veta ju keshilluan qe te mos i thyeni me?

Dua te theksoj, se ne psikologjine tipike te opinionistit dhe gazetarit vure si mur ndares nje valixhe thashethemi qe gazetaret e kane pasion. Tani do kthehem tek pushimet. Keto ishin me te vecantat qe kam bere ndonje here. Pushimet une i alternova 3-4 dite pune dhe 3-4 dite pushim gje e cila mu pershtat shume. Se dyti 3-4 ditet e pushimit qe bera u angazhova ne nje not dhe kam notuar ne 12 dite te tera se bashku me shume se 20 vitet e fundit te tera se bashku sepse notoja 4 ore ne dite. Fillimisht fillova te kombinoj notin me ecje, por u kujtova se per te ecur mund te ec gjate gjithe vitit, por not nuk mund te beja.

Ka shume vete qe thone se kete ceshtjen e notit ju e beni per te trembur Ramen, pra per te treguar qe jeni mire fizikisht dhe doni te vazhdoni gjate....

Nuk ka asnje lidhje, se Rama me thane se ishte ne Qeparo, dhe ne vend se te notonte degjonte dogmat e Kocos. Se mora vesh, kishte shkuar per detin apo per Kocon? Edhe ai ishte ne nje nga pjeset me te bukura te jonit, por ne det nuk e pane nje here me thane.

Zoti Berisha u kthyet duke gjetur nje surprize per qeverisjen tuaj ate qe une e quajta surpriza Uikiliks. Ju e quani valixhe thashethemesh por..

Ajo nuk ishte asnje lloj surprize per mua se para disa muajsh nje mik i imi qe punon ne nje nga gazetat me te medha te botes, me thote se jane 800 kabllograme per Shqiperine. Me tha do te t’i sjell? Absolutisht jo i thashe. Edhe i dhashe arsyetimin tim.

Pra ju kishit dijeni disa muaj me pare?

Dijeni te plote.

Vetem nga nje mik apo edhe nga Ambasada Amerikane?

Jo vetem nga nje mik. Ky eshte nje gazetar mik qe erdhi per nje problem tjeter. Me tha te ti sjell? Jo i thashe se nuk kam nevoje fare sepse une nuk kam asnje interes per to. Se pari pse une nuk kisha interes per keto sepse per ate qe ka alfen e politikes e di qe qeveria amerikane cdo gje, cdo qendrim, e shpreh me deklarata, me demarshe, me nota, me mesazhe. Pra dhe qeveria amerikane si qeveria me e fuqishme ne bote, nuk ka absolutisht asnje lloj kompleksi te shprehe qartesisht qendrimin e saj. Qeveria amerikane gjate ketyre 5 viteve ka shprehur ne menyren me te perseritur dhe ne menyren me te qarte, qendrimin ndaj Shqiperise dhe shqiptareve. Ishte qeveria amerikane qe u be promotori kryesor i anetaresimit te Shqiperise ne NATO. Qeveria amerikane eshte qeveria e cila pavaresisht nga ato qindra qe thote Uikiliks, ka mbajtur nje qendrim me te shkelqyer ndaj zgjedhjeve te vitit 2009. Qeveria amerikane ka bere perpjekjet me te medha per te ndihmuar Shqiperine ne cdo rrethane, ka shprehur qendrimin e vet ne institucionet nderkombetare pa asnje lloj hezitimi. Ata qe mendojne se ato kabllo shprehin qendrimin e SHBA ata gabojne rende. Qendrimi i SHBA nuk shkon nga Tirana ne Uashinton, vjen nga Uashintoni ne Tirane. Se cfare percjell X apo Y, kjo eshte nje ceshtje korrespondence e qeverise se SHBA dhe punonjesve te saj. Sa ndikojne keto dhe cili eshte ndikimi, ato pasqyrohen ne nje liste ne qendrimet e qeverise te cilat kane qene te shkelqyera ndaj Shqiperise dhe shqiptareve.

Pse raporti nga ambasada ka qene kaq i keq dhe raportet e Departamentit te Shtetit jane te mira?

Une e kam shume te papershtatshme te komentoj Asange dhe Uikiliks se me duket se eshte nje lloj si te futesh ne panairin e plackave te vjedhura. Keto jane dokumente te vjedhura, duke vjedhur kodet. E verteta eshte qe ne etiken me te mire edhe gazetat me kryesore te botes te cilat Uikiliks ja u dergoi vendosen tani te mos i botojne. Dhe keto gazeta jane te spektrit te majte dhe te djathte dhe e pane se nuk kishte asnje kod moral te merreshin me Uikiliks. Kjo e Shqiperise ishte thjesht ne 98% te saj pasqyre jo e plote e shtypit shqiptar. Ne rastin konkret nuk dua te komentoj per te.

Po flisni per ambasadorin Uithers?

Po, po. Ai mendoi se e paditi qeveria jone per ceshtjen Patrik apo Deviroli, nje nga keto ceshtje. Ne ne menyre me kategorike nuk kishim paditur. Por edhe atehere edhe sot them se ai nuk kishte asnje lidhje me te. Po ai krijoj kete pershtypje.

Ju po thoni se ka qene politike personale e ambasadorit Uithers?

Teresisht. Ai mund te kishte detyre te percillte shtypin por ai duhet te ishte i plote ne percjelljen e shtypit. Ne fund te gushtit 2008 ai fton ne zyre 8 gazetare nga te cilet 6 kundershtare te eger te qeverise te betuar dhe u thote, ju thirra ketu tu them ne menyre informale, por mund ta botoni, se Senati Amerikan nuk do te pranoje Shqiperine ne NATO. Votimi ishte ne date 17 Shtator. Dy, tha se Berisha do te perzere OSBE-ne, sepse do te manipuloje zgjedhjet 2009. Dhe keta eureka, dolen te ngazellyer ne ekstaze nga takimi. Dhe te nesermen ne te gjithe titujt e gazetave ishte se Shqiperia nuk pranohet ne NATO, Berisha perzen OSBE.

Pse thoni ju qe kane qene personale, mund te kete qene i autorizuar nga qeveria te thote kete?

Absolutisht kurre, sepse me date 17 Shtator Senati i SHBA votoi pa asnje vote kunder anetaresimin e Shqiperise ne NATO. Qeveria shqiptare i kishte derguar leter kryetarit te rradhes se OSBE-se, leter te cilen ua kishim derguar dhe miqve tane, ku thuhej se kerkojme qe OSBE te marre pjesen me aktive ne monitorimin e zgjedhjeve. Uikiliks eshte vjedhja e nje pjese te kodeve te komunikimit te ambasades se qeverise se SHBA. Kemi te bejme me nje akt vjedhjeje, dhe ai eshte pergjegjes per keto. Zoti Asange qe perpiqet te glorifkohet me fryme antiamerikane per qellime te ndryshme.

Ju thate ne raportet e ambasadorit Uithers ne shumicen prej tyre ne 98% zene raportet e shtypit. Nderkohe po ju sjell nje rast konkret ku involvoheni direkt ju, ndoshta eshte rasti me flagrant i Uikiliks. Ne nje prej ketyre raportimeve Ambasadori Uithers ka informuar Uashintonin se ish-shefi i Shtabit te Pergjithshem, Gjeneral Luan Hoxha, i ka thene atij ne konfidence se gjate fazes se dyte te Gerdecit, ai eshte telefonuar nga djali juaj dhe i eshte kerkuar qe te vijoje furnizimin me armatime te renda te Gerdecit ku po kryhej demontimi dhe ish-Shefi i Shtabit te Pergjithshem ka thene qe ju ka derguar ju, zotit Topi dhe zonjes Topalli nje per t’ju informuar per kete, jo per biseden telefonike por per problemin?

Kur im bir me tha mua se do i drejtohem gjyqit, une i thashe jo nuk do i drejtohemi gjyqit se nuk mund ta perfillim ne Uikiliks sic e perfilli Rama qe u anetaresua ne partine e tij. Vijme tek kabllogrami ne te cilen shkruhej ne vitin 2007. Zoti Luan Hoxha Shef i Shtabit, paska marre ne telefon nje thirrje qe ju duk si nje ze, te nje te riut dhe se ai mendon se ky ishte zeri i Shkelzen Berishes dhe sipas ketij kabllogrami, ky nuk ja kishte thene prokurorit sepse kishte frike. Kjo ishte gjeja me e verifikueshme dhe ne qofte se ky kishte marre nje telefonate dhe vertete ishte kercenuar ose i ishte kerkuar kjo nuk kishte gje me te thjeshte per tu gjetur se kush ishte autori. Sot ky zoteri ka bere nje deklarate ku thote se nuk kam thene kurre nje gje te tille. Tani une nuk dua te komentoj, dua te them vetem nje gje ne te gjitha dokumentet e dosjes faktojne se marreveshja e dyte ishte per cmontim gjylesh dhe kjo ka qene absolutisht akti me i rende qe ka ndodhur.

Po pse djali juaj te perfshihej ne nje telefonate me shefin e shtabit?

Djali im thote se kurre ndonjehere nuk kam pasur nje bisede telefonike, nuk i kam telefonuar kurre Luan Hoxhes dhe asnje ushtaraku tjeter. Donte ti drejtohej drejtesise i thashe se me Uikiliks nuk do te behej asnje hap. Sot zoti Hoxha ne menyre te pa pritur te them te verteten, beri deklaraten ku thote se une nuk kam thene kurre nje gje te tille.

Pse kjo deklarate gjendet ne deklarimet e ambasadorit amerikan?

Ketu eshte problemi. A jane autentike dokumentet e Uikiliks apo jo? Une kete nuk e di. Une do them nje gje tjeter qe nuk eshte i pari zoti Hoxha qe mohon ti kete thene, por e verteta eshte se mohojne ti kene thene edhe shtetas te huaj te cilet nuk kane asnje lidhje me prokurorine shqiptare me kryeministrin shqiptar dhe nuk mund te kene asnjelloj ndikimi. Por ky deklaroi me besueshmeri te plote se nje gje te tille nuk ja ka thene kurre ambasadorit per kete ceshtje.

Ju po thoni se ambasadori mund t’i kete sajuar keto?

I ka sajuar Asanzhi...

Ju e mohoni kete bisede?

Une as nuk e analizoj, as nuk e pohoj, as nuk e mohoj as dhe fare. E mohoi zoti Luan Hoxha, une them ate qe tha zoti Luan Hoxha. Ate qe them une eshte kjo, qe i kam kerkuar tim biri qe te mos shkoje ne drejtesi sepse donte ta sqaronte. Sepse te besh gjyqe per Asanzhin per mendimin tim eshte qesharake. Kurre ne bote pervecse ne Shqiperi, kreu i opozites u anetaresua ne partine e Uikiliks.

Nuk u anetaresua, beri nje editorial. Ka bere disa editoriale, nuk keni pse te jeni xheloz pse ai shkruan editoriale?

Zoti Rama e ka te natyrshme edhe nderrimin e partise, edhe nderrimin e orientimit i ka te vetat keto. Por qe te anetaresohet ne partine e Asanzhit kjo ishte unike. Pse e beri kete nuk e beri kunder meje jo, merre pak fenomenin cfare ndodh. Ai e kishte te teren lufte te brendshme ne Partine e tij. Shpalli pese spiune i rreshtoi dhe futi nje bashkepunetor timin qe sipas tij i ka shpjeguar diplomateve amerikan ligjin dhe kodin zgjedhor, duke harruar se deshmonte nje mentalitet nga me te shkuarit, shpalli Kastriotin Andin, Pandeliun, Blushin dhe pse se kishin shprehur mendime ne biseda me diplomat amerikan.

Si shpjegohet qe ambasadori Uithers nuk ka asnje raportim per takimet me ju?

Kete pyetje bejani atij, une e kam takuar. Marredheniet e mia kane qene ato qe dihen. Derisa une pata mundesi qe t’i them eproreve te tij, gjithcka kisha per te, une e kam respektuar deri ne fund si ambasador te SHBA. I shpreha ne prani te eproreve te tij, gjithcka kam menduar per te.

Ne nje prej dokumenteve thuhet se Presidenti Topi ka thene se nese nuk do dekretonte ligjin per lustracionin, ju me militante do sulmonit me gure seline e tij.....

Ky plan nuk ka ekzistuar kurre. Une nuk e besoj. Po nese nje President thote se firmos dhe nuk firmos ne presion, nuk ka gje me te rende per postin qe mban. Ka firmosur kapitullimin e tij. Nga emerimi i tij deri me sot, nuk mund ta thote kurre se ka pasur ndonje presion nga une. Kjo eshte e paimagjinueshme. Ai eshte President, ka te gjitha kompetencat kushtetuese ne vendimmarrjen e tij. Zoti Topi me gjithe problematiken e pamohueshme te 21 janarit, s’mund te thote kurre se une i kam bere presion.

Ne nje kabllogram tjeter thuhet se kryeministri i Kosoves, eshte shprehur se ju po nderhyni ne politiken e Kosoves....

Marredheniet e mia me zotin Thaci, jane te shkelqyera. Rama i komenton se u anetaresua ne partine e tij. Ma mori rivalin, nuk kam me rival. Ai ka hallin te gjeje grupin antiparti ne partine e tij.

Ne nje prej kabllogrameve, Uithers shprehet se ju jeni ne muzg politik. Nderkohe qe flitet se ju ne vitin e ardhshem do te kandidoni per President, a eshte e vertete kjo?

Po qe do te me zevendesoje Argita, vajza ime, (qesh) e beson kete? Vajza dhe djali im jane jashte angazhimit tim politik. Une nuk i marr vesh keta, nga nje ane thone se duan te ndryshojne kushtetuten, nga tjetra se do kandidoj per President. Pasioni im jane reformat.

Nuk do te kandidoni per postin e Presidentit ne vitin 2012?

Jo, jo dhe jo, eshte e prere.

Nuk eshte me mire te dilni ne kete menyre nga politika, sepse ne 2013 eshte pak e veshtire ti fitoni serish zgjedhjet?

Kane filluar qe tani pergatitjet per zgjedhjet e ardhshme. Ne funksionojme mbi bazen e koalicionit te gjere. PD dhe aleatet moren ne zgjedhje shume me shume vota, dolem para dhe prape ne zgjedhjet 2013 kjo do te jete dhe prape edhe ne vitin 2017.

Ne 2017? Duhet ta konsideroni edhe moshen?

Mosha eshte por vitet jane numra, nuk kane shume rendesi.

A keni ndonje ide se kush do te jete Presidenti ardhshem i Shqiperise?

Jo. Te hapesh nje vit para debatin per postin e Presidentit, e lendon kete institucion.

Para 3 ditesh ju takuat Ambasadorin Amerikan, ju kerkoi falje per Uikiliks, publikimin e raportit?

Jo absolutisht, nuk ka pse. U diskutua por shume pak thjesht u prek si ceshtje. Ju garantoj se kater muaj para publikimit, mund t’i kisha ne dore te gjitha dokumentet e Uikiliks, por nuk i mora.

Po fillon nje sezon i ri politik. Opozita u rikthye ne Kuvend dhe do beje opozite te forte a jeni te pergatitur?

Jemi te pergatitur per te vendosur marredhenie bashkepunuese me opoziten. Te bashkepunojme per reforma per aq sa opozita e gjykon dhe mendoj se interesi me i mire i saj eshte Parlamenti.

Cfare do ti ofroni opozites ne kembim te votes per projektligjet e rendesishme per integrimin?

A eshte e gatshme opozita te beje tregti me integrimin e vendit? Ne 8 vite opozite, ne votuam vetem nje here kunder, dhe kjo ishte per free shop-et. Nuk na ka shkuar kurre ndermend qe ne te votojme kunder marreveshjeve qe kishin te benin me procesin e integrimit. Sepse eshte interes kombetar dhe se ne programin e partise tone dhe cdo force politike, shtylle eshte integrimi i vendit. Nese votat behet ceshtje pazari pastaj....

A do bini dakord me opoziten, per te rikthyer ndryshimet kushtetuese qe u bene ne vitin 2008 qe per Ramen kane qene te gabuara?

Edi Rama dhe cdo politikan tjeter e ka te qarte, se heqja e mekanizmit te procedures bllokuese votimi me 3/5 te ligjeve ne Kuvend, perben nje arritje madhore. Sepse kjo procedure e conte vendin tre here ne zgjedhje.

Nese opozita jua kerkon, a do te uleni te negocioni per kete?

Per Presidentin jo, absolutisht. Presidenti, Prokurori i Pergjithshem, jane teresisht drejtues te institucioneve te pavarura kushtetuese. Ky qe sot eshte President, ka qene nenkryetari i PD. Ne cilen ane eshte sot? Ne ate qe ka dashur. Po e ben si “per inat te sime vjehrre, po fle me mullixhiun”. Ky zoteri u zgjodh President, kur ishte nenkryetar i PD, fatkeqesisht do te kishte dashur te ishte nenkryetar i PS-se. Zgjedhjet e gabuara, nuk do te thote se ne duhet te ndryshojme proceduren per Presidentin.

Po te zgjidhet Presidenti nga populli?

Do marrim shembullin e demokracive perendimore te konsoliduara, apo demokracive ne konsolidim e siper? Do marrim shembullin e demokracive te konsoliduara patjeter.

A jeni te gatshem te bashkepunoni me opoziten per reformen zgjedhore?

Plotesisht.

Jeni te gatshem te ndryshoni edhe sistemin zgjedhor?

Ne kemi disa amendamente qe jemi te gatshem t’i diskutojme, rekomandimet e OSBE/ODIHR. Nese opozita ka propozime shtese, t’i sjelle jemi te hapur te diskutojme, jemi te gatshem. Po te kene propozime edhe per sistemin e ndryshojme si ta duan. Zgjedhjet nuk fitohen nga sistemi, por nga populli.

Ne vjeshte duhet te zgjidhen guvernatori i Bankes se Shqiperise dhe Kontrollit te Larte te Shtetit, a keni piketuar zevendesues? Si do jete procedura e zgjedhjes se tyre?

Do te behet nje vleresim. Qeverise dhe mazhorances i takon te beje vleresim objektiv mbi keto pozicione dhe performances se tyre. Kush do te jete nuk mund te them. Do te kete nje vendim ne baze te merites. E rendesishme eshte qe keto institucione te kene ne krye njerez me integritet.

Jeni te kenaqur me punen e Kryetarit te Bashkise se Tiranes?

Fryme e re. E ndjek me vleresim. Ne nje kohe te shkurter ai ka arritur te krijoje nje klime dhe fryme te re ne Bashkine e Tiranes, ne te gjitha aspektet.

Por ju nuk e keni vizituar akoma?

Do shkoj ta vizitoj me shume kenaqesi, por ka pasur problematike. Te gjithe drejtuesit u larguan nga detyra, ne shenje solidarizimi me zotin Rama etj. Zoti Rama e la Bashkine e Tiranes pa ligj.

Por keshilli bashkiak kontrollohej nga ju deri para zgjedhjeve?

Po ai nuk paraqiti buxhetin ne keshillin bashkiak. Zoti Rama kryetar bashkie, eshte e shkuara e nuk kthehet me. Nuk dua te merrem me ish kryetar bashkie.

Por do te kthehet si kryeminister...?

Ai shkoi ne partine e Asanzhe (Uikiliks). Ai eshte i gatshem te perqafoje cdo levizje antiglobaliste, mjafton te kete nje qendrim kunder Sali Berishes. Nuk dua te merrem me te si ish-kryetar bashkie. Po konstatoj se ekipi i ri ne Bashkine e Tiranes, po kerkon te rikuperoje kohen e humbur. Po punohet per te hapur garen per Bulevardin e ri te Tiranes, per disa ndryshime thelbesore. Tirana ka te gjitha mundesite per tu bere nga kryeqytetet me moderne.

Ka njerez qe thone se po flisni per Tiranen me shume se zoti Basha por ne fakt nuk aspironi per postin e tij?

As nuk kam pasur aspirate dhe as nuk kam. Une jam udheheqes politik. Vetem zoti Rama ishte edhe politik edhe qendror. Per Tiranen, do te sugjeroja te therrasesh Kryetarin e Bashkise dhe ai ka shume per te thene per te. Kryetari i Bashkise, po tregon nje vemendje shume te madhe ndaj klimes se biznesit. Ne nje njoftim qe ka bere, rezulton se jane regjistruar qindra e qindra biznese te paregjistruara si dhe eshte rritur ne menyre te ndjeshme vjelja e taksave. Kjo eshte perpjekja me serioze per te garantuar lirine e tregut. Ajo cfare une kam besim te madh eshte se ky ekip ne Tirane, do te jape ndihmese te madhe jo vetem per kryeqytetin por gjithe Shqiperine: Tirana e orientuar drejt biznesit. Me shume vende pune, me shume investime.

Sa eshte e predispozuar te investoje qeveria ne Tirane?

Qeveria ka qene gjithnje e gatshme te investoje ndjeshem ne Tirane, plotesisht edhe kur ishte Edi Rama. Por nuk dua te ndalem tek ish kryetari. Qeveria aktuale me bashkine aktuale do te beje gjithcka. Qeveria do te mbeshtese fuqishem bashkine ne baze te projekteve qe do te propozohen, si Unaza e Madhe, Bulevardi, Lumi, etj. Nese premtoni se do te mbeshtesni bashkine, ku do t’i gjeni te ardhurat? Shtypi thote se arkat jane bosh?

Arkat jane eshte me plot se asnjehere. Qeverisja ka dhjetera e dhjetera tregues te performances se saj. Tregues qe deshmojne me qartesine me te madhe per performance, funksionalitet.

A eshte e vertete qe do t’i nxirrni shqiptaret 70 vjec ne pension zoti kryeminister?

Absolutisht jo.

Sa do te jete mosha e pensionit?

Mosha e pensionit, do te jete ajo qe eshte sot. Per te ardhmen parashikohen reforma dhe do te ishte mire, qe ne varesi te jetegjatesise te moshes, te indeksohet tek pensioni. Por jo qe mosha e pensionit do te jete 70 vjec. Nuk e kam thene kurre qe shqiptaret do te dalin 70 vjec.

Nder reformat e marra pas vitit 2005, ajo e legalizimeve konsiderohet teresisht e deshtuar.....

Nuk eshte kurorezuar, por eshte bere nje pune e jashtezakonshme. Procesi i legalizimit bazohet ne nje seri procedurash. Veshtiresi serioze pati se u kundervu Bashkia e Tiranes, kerkoi ndryshim te ligjit.

Cilat jane rruget qe kjo qeveri ka ne ndertim e siper?

Akset kryesore jane Tirane-Elbasan, Ura e Vashes-Tirane, do perfundoje Levan-Tepelene, Fushe Kruje-Milot, Plepa-Rrogozhine, Konispol-Sarande etj.

Keni mundesi financimi per te gjithe keto rruge?

Kemi financim dhe nuk kemi probleme me perfundimin e tyre.

Nje nga te ardhurat me te rendesishme te Shqiperise, mbetet turizmi qe kete vit, pavaresisht entuziazmit tuaj.....

Statistikat tregojne per rritje te ndjeshme te numrit te turisteve. Nese 2004, kishte gjithsej 300 mije turiste dhe ne vitin 2010 shifra shkon ne 4 milione, normale qe nje vend i tille nuk e ka shume te lehte. Lufta kunder plehrave duhet te jete nje lufte e tere shoqerise. Drejtuesit lokale kane pergjegjesite e veta dhe sigurish do te mbahet qendrim, por e zgjidh nje vetedije se ne nuk jemi me ata qe kemi qene. Ky problem keshtu merr pergjigje te shpejte dhe te menjehershme. Eshte nje problem shume shqetesues. E para na turperojne, plehrat na turperojne, jane kudo.

A do kete ndryshime te reja qeveritare?

A mund te ndryshoje qeverine se shkruajne mediat? Po pse te kete ndryshime kur kjo qeveri shenoi fitoren me te thelle ne zgjedhjet e kaluara. Ne zgjedhje besoj se kur forca politike eshte ne qeveri ajo qe teston dhe eshte ne provim eshte qeverisja. Ne keto zgjedhje, ne patem rezultatin me te thelle, 140 000 vota me shume se kundershtaret. Fitore historike.

Se fundmi keni kerkuar rishikimin e historise, a ka lidhje kjo me demshperblimin e ish te perndjekurve politike?

Ajo qe ka ngel ende ne bunker eshte historia. Eshte e dhimbshme se keta te rinj mund te lexojne sot per historine e cdo kombi me shume se per historine e kombit tone. Pas vdekjes se Skenderbeut, historia jone eshte e rralluar.

No comments: