Monday, October 29, 2012

Kampionati Botëror i Futbollit 2018 në Moskë: ndeshja finale në arenën legjendare të stadiumit "Lluzhniki"

Stadiumi "Lluzhniki" i Moskës. Foto: RIA Lajmet

Në vitin 2018 Moska do të shndërrohet në qendër të jetës së futbollit botëror. Në kryeqytetin e Rusisë do të zhvillohet ceremonia e hapjes dhe ndeshja e parë e Kampionatit Botëror të Futbollit dhe në të njëjtin vend edhe loja finale e tij. Në një nga qytetet më të mëdha të Evropës do të krijohen të gjitha mundësitë jo vetëm për t’u kënaqur me futbollin, por edhe për një kalim të shkëlqyer të kohës së lirë.

Ndeshja finale do të luhet në stadiumin "Lluzhniki", i cili u bë në kohën e ekzistencës së Bashkimit Sovjetik arena kryesore e Lojrave Olimpike Verore të vitit 1980. Deri tani ky kompleks i madh sportiv konsiderohet si një nga më të mirët në botë. Vitin e ardhshëm do të fillojë rikonstruktimi i plotë i tij. Për ndeshjen finale nevojitet rritja e numrit të vendeve të shikuesve nga 70 mijë deri në 90 mijë. Përveç kësaj, do të realizohen një sërë ndryshimesh teknike, të cilat nuk do të ndikojnë në pamjen e jashtme të arenës legjendare, thotë Kryeredaktori i Agjencisë "PR-sport" Andrei Selianinov:
- Ky është një stadium i nivelit me “pesë yje", i kategorisë më të lartë. Por FIFA ka kërkesat e veta përkatësisht zhvillimit të ndeshjes finale të Kampionatit Botëror të Futbollit. Prandaj nevojitet rikonstruktimi i tij. Stadiumi "Lluzhniki" është objekt historik. Pamjen arkitektonike të stadiumit, i cili u hap në vitin 1956, askush nuk do ta ndryshojë. Prandaj nga ana aparenciale ai nuk do të pësojë ndryshime, ndërsa infrastruktura e brendshme do të bëhet e tillë, që t’i përgjigjet kërkesave më moderne sportive.
Ndeshjet e serisë finale do të zhvillohen në dy stadiume të kryeqytetit rus. Përveç stadiumit "Lluzhniki" ndeshjet e Kampionatit do të zhvillohen edhe në stadiumin "Spartak". Ndërtimi i tij do të fillojë së shpejti. Sipas projektit, ai mund të pranojë më shumë se 40 mijë sportdashës.
Pritet që në Moskë, në ceremoninë e hapjes dhe në ndeshjen finale të Kampionatit Botëror, të vijnë qindra e mijëra vizitorë. Pothuajse në çdo park të e qytetit, madje dhe në Sheshin e Kuq, do të krijohen të ashtuquajturat zona të tifozëve, ku në ekrane gjigante do të transmetohen të gjitha ndeshjet e serisë finale të Kampionatit.
Në pushimet midis ndeshjeve tifozët do të kenë mundësi të shëtisin nëpër qytet, të vizitojnë dhjetra muzeume. Përveç kësaj, në kryeqytetin rus ka mijëra klube, bare dhe restorante, që punojnë 24 orë. Përfaqësuesja e Agjencisë Federale të Turizmit Irina Shegolkova vë në dukje, se në kryeqytetin rus ata që dëshirojnë mund të provojnë edhe kuzhinën ruse, edhe kuzhinat kombëtare të vendeve të tjera.
- Gjëra tradicionale verore ruse janë kvasi (një lloj pije tipike ruse si boza, në ngjyrë çaji), okroshka (një lloj supe e ftohtë me zarzavate të stinës dhe me kvas). Me kënaqësi të madhe provojnë turistët gatimin e quajtur pelmenji (topa brumi të mbushura me mish, të zier në ujë; gjellë karakteristike siberiane), borshin (supë me panxhar, lakër, patate e karrota is dhe kocka poroze mishi me palcë), supën e quajtur shi (me lakër arme). Të gjithëve u pëlqejnë shumë palaçinkat me havjar, me smetanë (krem kosi) dhe reçel. Ato në mënyrë të garantuar do t’u pëlqejnë të gjithëve. Ne kemi në Moskë edhe shumë restorante italiane, japoneze dhe kineze.
Përsa i përket hoteleve, në kryeqytetin rus ka mjaftueshëm edhe hotele me pesë yje, edhe hotele buxhetore, edhe hostele. Ekspertët i rekomandojnë turistëve të zhvendosen nëpër qytet me metro. Nga njëra anë ky është transporti më i lirë dhe më i shpejtë, i cili nuk i trembet ngecjeve të trafikut, ndërsa nga ana tjetër, metroja është një nga kartvizitat më prezentuese të Moskës./Zeri i Rusise/

No comments: