Sunday, October 24, 2010

Edi&Linda,sekretet e festes me 25 veta


DASMA E KREUT TE PS/Edi Rama dhe Lindita Basha kanë festuar mbrëmë me familjet dhe miqtë më të ngushtë në shtëpinë e famshme të Pezës. Kush ishin njerëzit që ngritën dolli me çiftin e ri. Nga regjisorja shqiptaro-franceze, Liri Begeja
te grupi muzikor i huaj, i ftuar posaçërisht për darkën. Menuja e sjellë nga Tirana dhe veshjet e protagonistëve. Sot, ceremonia e madhe me 800 të ftuar

Nuk është fjala për atë ceremoninë e madhe, që do të dyndë në ambientet e 'Xibrakut' gjithë të ftuarit pjesëmarrës në dasmën e kreut të Bashkisë së Tiranës, Edi Rama, me zonjën e tij, Linda Basha. I referohemi asaj ceremonisë së vogël, të fshehur nga të gjithë, asaj hermetikes, për të cilën ziente e gjithë PS-ja, se kush e kush do ishin të ftuarit. Burime të brendshme të rrethit të deputetëve socialistë e miqve të Ramës, nëpërdhëmbin gati në heshtje për gjithë 'luftën' e pazëshme që është bërë mes kandidatëve për të qenë prezentë në këtë ceremoni. Por sipas informacioneve, duket

se asnjëri prej tyre nuk ia ka arritur qëllimit. Sipas versionit të parë, botuar në gazeta, që kjo ceremoni do të zhvillohej në ambientet e një restoranti në malin e Dajtit, të gjithë të sipërpërmendurit bënë gati kostumet. Por rezultoi që edhe ky informacion të ishte i rremë, apo në mos, ishte dhënë enkas i tillë për të çoroditur dëshiruesit.
E vërteta e mbrëmjes së djeshme mundi të na vinte e copëzuar vetëm në orët e vona, kur kjo ceremoni ishte thuajse drejt fundit. Pjesëmarrësit në të nuk ishin as më shumë e as më pak se 25 vetë. Mbrëmja "Gala" zhvillohej pikërisht aty ku është zhvilluar Konferenca e Pezës, në atë ndërtesë të rikonstruktuar, e cila sot mban pronësinë e Dashamir Pezës, që veçse pronar, nuk mund të mos ishte i ftuar special, shoqëruar nga bashkëshortja në ceremoni. Si bashkëpunëtor i ngushtë i kreut të bashkisë, nuk mund të mungonte as artisti bashkëkohor, përfaqësuesi më i njohur jashtë Shqipërisë në këtë zhanër, Anri Sala, regjisorja e ardhur enkas nga Franca, në shtëpinë e së cilës Rama ka ndenjur do kohë. Ajo që ka realizuar edhe videoklipin e këngës së Ramës me djemtë e "West Side Family", Liri Begeja. Natyrisht që nuk kanë munguar në këtë natë familjarët e të dy protagonistëve të dasmës, Lindës dhe Edi Ramës. Dy prindërit e nuses, vëllai me të motrën, e ëma e Ramës, Aneta, vëllai Olsi i ardhur nga SHBA, bashkë me bashkëshorten dhe i biri, Gregori. Përpara se mbrëmja e shënuar të fillonte, familjarët, të zotët e shtëpisë, janë parë të veshur me veshje thuajse shtëpie, por sipas informacioneve, më vonë veshjet jo vetëm të tyre, por edhe të pjesëtarëve të tjerë kanë qenë nga më luksozet, ashtu siç fundja ka qenë fund e krye e gjithë mbrëmja. Të paktën këta "fitimtarët", që arritën të ishin të pranishëm, të kishin mundësi të tregonin kush e kush më shumë klasin. E duke qenë kështu, as menyja e darkës nuk kishte si të ishte ajo tradicionalja, që mund të gjendet fare lehtë në Pezë. Edhe pse nga më të shijshmet, degustatorët kanë preferuar të marrin prej Tiranës ushqim catering. Nuk mund të dimë emrin e shisheve të verës, po ama, gjatë transportit për në shtëpi, mësuam se është preferuar të jetë e kuqe, siç i ka hije një ceremonie që ndodh vetëm një herë në jetë. Edhe pse nuk u panë transportuesit e tortës klasike, me siguri që cateringu ka menduar edhe për ëmbëlsirën, e cila vjen në fund. E gjithë kjo mbrëmje është shoqëruar nga një bandë muzikore e huaj, që thuajse gjithë kohën ka luajtur 'live'. Ka kënduar në gjuhën angleze, e sigurisht ka mbërritur enkas për çiftin e ri. Që gjithçka të shkonte deri në fund, pa shqetësime, ishin marrë edhe ca masa sigurie, por pa rënë shumë në sy. Nuk ka pasur uniforma, por vetëm truprojat e Ramës e ndoshta pak të tjerë të veshur civilë.


Ceremonia e së dielës

Ndryshe nga dita që sapo lamë pas, e hermetizuar për nga informacionet deri në detaj, ceremonia e dasmës së ditës së diel të kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Edi Rama me Linda Bashën, do të ketë informacione për të gjithë. Nesër, me siguri që do të ziejnë faqet e para të gazetave për gjithë ç'kanë parë në ato dy orë pritje. Kjo po që është thënë që në fillim, vetëm dy ditë pas shpalljes së martesës, se ditën e diel, prej orës 16:00 deri në orën 18:00, në ambientet e 'Xibrakut', çifti do të priste të ftuarit për të cilët nuk ishte kursyer aspak për t'i numëruar. Të ftuarit mendohet të arrijnë në 800 vetë, mes të cilëve politikanë, gazetarë, analistë e miq të çiftit. Siç e komentoi edhe vetë çifti i ri, kjo ceremoni do të jetë një mundësi për të trokitur një gotë dhe për të ndarë gëzimin me të tjerët.

No comments: