Thursday, May 17, 2012

Rikthehet në polici pas 12 vitesh Mit’hat Havari

Havari akuzoi Ramën për aksionin te parku “Rinia”: Ai është mashtrues.
Kryepolici i hekurt emërohet shef në komisariatin e Përmetit.
Rikthehet në polici pas 12 vitesh Mit’hat Havari. Kryepolici i njohur si “Dora e hekurt” që luftoi bandat e vitit ’97 në Berat dhe i identifikuar për prishjen e parkut “Rinia” kur drejtonte Policinë Ndërtimore, emërohet sërish në radhët e uniformave blu.
Dy javë më parë, 62-vjeçari me gradën kryekomisar është caktuar në detyrën e shefit të Komisariatit të Përmetit, në qarkun e Gjirokastrës. Këtë fakt e konfirmoi vetë Havari, i cili në nëntor të vitit të shkuar reagoi fuqishëm kundër kreut të PS-së, Edi Rama, duke e quajtur mashtrues për aksionin e famshëm për prishjen e ndërtimeve pa leje në parkun “Rinia”. Emërimi i kryekomisarit Havari është bërë në qytetin e Përmetit, i cili në të vërtetë konsiderohet si një nga zonat më të qeta për sa u përket shifrave të veprave penale. Një fakt i fortë që i ka rihapur dyert Havarit, ka qenë dhe vendimi i Gjykatës së Tiranës, dhënë një muaj më parë, në lidhje me largimin e tij nga detyra e kryepolicit të kryeqytetit, në vitin 2000. Havari e fitoi gjyqin e hapur ndaj Ministrisë së Brendshme dhe Policinë e Shtetit, pas lirimit nga detyra të drejtorit të Policisë së Tiranës, me motivacionin e “braktisjes së detyrës”. Nga ana e tij, kryekomisari deklaroi se ai nuk e kishte braktisur detyrën, por e cilësoi pasojë e përplasjes së strukturave, pasi nga Kryeministri u vu në dispozicion për të marrë detyrën e kreut të Policisë Ndërtimore. Që nga momenti i largimit nga detyra e fundit, ajo e shefit të Ndërtimores, Mit’hat Havari është angazhuar me komente dhe reagime të ndryshme publike në kryeqytet, derisa në vitin 2005 ishte dhe kandidat i zgjedhur prej partisë së drejtuar nga Genc Pollo. Figura e Havarit si drejtues policie pati mbetur në hije dhe e harruar disi, pavarësisht emrit të tij në radhët e forcave të rendit, kryesisht në periudhën 1996-2000. Ai ka drejtuar disa komisariate e drejtori policie, si në Elbasan, në Berat e Shkodër para se të emërohej si polici i parë i Drejtorisë së Tiranës. Më tej, emri i Mit’hat Havarit u lidh direkt me atë të aksioneve të Policisë Ndërtimore, në kohën kur ishte kryeministër Ilir Meta dhe kryetar i Bashkisë së Tiranës, Edi Rama. Havari u rikthye në qendër të medias së fundi me deklaratën e tij publike, kundër ish-kryebashkiakut Rama, aktualisht kreu i Partisë Socialiste. Shkak u bë libri “Kurban” i Ramës, ku sipas Havarit, Rama mashtronte mbi të vërtetën e aksionit të zhvilluar në parkun “Rinia” për prishjen e ndërtimeve pa leje në të. Sipas Havarit, parku nuk ishte meritë e Ramës që u shndërrua në një “qilim të blertë”, por u transformua “falë vullnetit të qeverisë dhe personalisht të Ilir Metës dhe institucioneve të tjera që vareshin prej tij, përfshi këtu dhe Policinë Ndërtimore që unë drejtoja”.
Gjykata
Një muaj më parë, Gjykata e Tiranës i dha të drejtën ish-drejtorit të Policisë së kryeqytetit, Mit’hat Havari në procesin kundër Ministrisë së Brendshme dhe Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit. Vetë Havari i kishte paditur institucionet për vendimin e dhënë 12 vjet më parë, kur ai la detyrën e kryepolicit të Tiranës. Ndonëse detyrën e kishte lënë që në vitin 2000, kur u emërua në postin e Policisë Ndërtimore, ai u lirua nga radhët e policisë me një vendim të vitit 2005, me motivacionin e braktisjes së detyrës. Por, në prill të këtij viti, gjykata vendosi anulimin e këtij akti administrativ për Havarin.
Detyrat
Mit’hat Havari mbahet mend mirë për detyrat e tij kur drejtonte policinë në disa prej rretheve problematike në vend. Nga Elbasani ai u caktua në Berat, ku kujtohet për luftën kundër bandave në vitin 1997. Më tej, Havari u emërua në komisariatin e policisë në Shkodër, ku dhe u shënua një përplasje me armë, prej nga mbetën të plagosur rëndë dy prej punonjësve të policisë. Pas Shkodrës, emërimi i kryekomisarit u bë në Tiranë, drejtoria më e rëndësishme në shkallë vendi. U desh pak kohë që ai të qëndronte këtu, pasi me urdhër të kryeministrit të atëhershëm u caktua drejtor i Ndërtimores.

No comments: