Thursday, May 17, 2012

Pas Nanos, Dule i premton dhe Rames: Ka vullnet per konsensus mbi Presidentin

Kryetari i PS, EDi Rama ka realizuar nje takim me kreun e PBDNJ Vangjel Dule, duke vijuar turin e bisedimeve per konsensusin ne zgjedhjen e presidentit dhe te miratimit te ndryshimeve ne reformen zgjedhore. Ne perfundim te takimit Dule eshte shprehur se mes partive parlamentare ka vullnet pozitiv dhe mund ti pergjigjemi detyrimeve te vendosura nga BE per Shqiperine. Sipas tij zgjedhja e presidentit duhet te kaloje ne nje proces i cili duhet te karakterizohet nga konsensusi. Si shembull ai ka sjelle liberalizimin e vizave dhe anetaresimin ne NATO qe sipas tij u arriten kur u tregua vullnet pozitiv politik. Por kur nuk arrihet konsensusi atehere nuk shkojme ne marrjen e se drejtes dhe perkrahjes nga strukturat nderkombetare.
Per Dulen Presidenti duhet te garantoje frymen e duhur te shtetit dhe te marredhenieve institucionale dhe perfaqesimit te vendit. Sipas tij Fatos Nano do te ishte figura me e pershtatshme dhe ka mbeshtetjen e PBDNJ
Pyetjes nese do te votohet emri nga mazhoranca ai tha se ka propozuar Nanon per President, por do te jete kunder pjesemarrjes ne nje proces ku emri do te vije njeanshmerisht nga PD.
Ndersa vete Rama, i cili deri me tani ka zhvilluar takime me kreun e LSI Ilir Meta dhe te PDIU Shpetim Idrizi, tha se BE kerkon nga Shqiperia te reagoje por se pari duhet te jete politika qe duhet te marre masa. Sipas tij eshte kryeministri qe kerkon President per veten, por se opozita kerkon President per vendin. Serish Rama nuk ka pranuar te perballet me pyetjet e gazetareve duke transmetuar vetem ate cfare ai mendon se duhet te thote per publikun pa shpjegime te tjera

No comments: