Friday, December 14, 2012

10 makinat më popullore në Evropë

 Volkswageni dhe Fordi vazhdojnë të dominojnë tregun e makinave në Evropë.
Volkswagen
Për muajin nëntor kompania gjermane 124 567 makina ndërsa vitit 2012 ka shitur të gjitha makinat ekonomike.


Ford
Fordi është kompania e dytë më popullore me 70 202 makina të shitura për muajin e kaluar.
Opel
63,841 makina ka shitur Vauxhall/Opel tek konsumatorët Evropianë.Renault
Renaulti është kompania e katërt më popullore. Për muajin nëntor ajo ka shitur 61 102 makina.
Peugeot
Kompania franceze ka arritur të shesë 55 802 makina gjatë muajit të fundit.
Audi
Kjo kompania ka shitur vetëm 53 813 makina.
BMW
Me 52 239 makina të shitura në nëntor, BMË është një nga kompanitë që shënuar rritje të shitjeve.
Mercedes
Kompania luksoze e makinave ka performuar mirë këtë muaj. Mercedes raporton se ka shitur 48 611 gjatë nëntorit.Citroen
Për nëntorin kjo kompani raporton se ka shitur 46 964 makina.
Fiat
Fiati është kompania e 11 sa i takon shitjeve për muajin nëntor me 43 373 makina.
Publikuar më 14.12.2012 | 17:20


/Telegraph.co.uk/Shekulli Online/Përgatiti: F.S./

1 comment:

Anonymous said...

These are in fact enormous ideas in about blogging. You have touched some pleasant things here.
Any way keep up wrinting.
My web-site - web design miami beach