Saturday, July 23, 2011

Pushimet e veçanta të Leonard Bombaj pas konfliktit njëvjeçar me Stresin

  • Artikujt me te fundit:

  • Ku do të pushojnë këtë verë?
  • Fundjava e nxehte e pushimeve VIP
  • SHERRET MES KENGETAREVE
  • Në ndjekje të Saimirit të FIKS-it
  • Divorcet më të famshme shqiptare
Ku janë sot nuk do të jenë nesër, sepse u pëlqen të jenë të pakapshëm gjatë pushimeve të verës. E ndërkohë të gjithë do të ishin kureshtarë të dinin se si po shkon jeta e regjisorit Leonard Bombaj, emri i të cilit për javë të tëra është komentuar në media jo për projektet e tij artistike kësaj here, por për një konflikt të stërzgjatur me reperin Arkimed Lushaj (Stresi), emri i të cilit tashmë nuk është me në listën e të kërkuarve nga policia. Ndërkohë që çështja vazhdon, vetë regjisori nuk ka pranuar të japë asnjë koment në media në lidhje me konfliktin me e sipërpërmendur duke ia lënë çështjen Prokurorisë.

Por gjithsesi për Bombajn dhe familjen e tij, historia nisi një vit më parë, pikërisht më 22 korrikun e vitit 2010, kur u sulmua në banesën e tij në Tiranë, edhe pse konflikti me Arkimed Lushaj u mediatizua vetëm këto muajt e fundit. Që nga ajo kohë, regjisori pas zhurmës dhe rrëmujës së krijuar në lidhje me akuzën e përdhunimit të vajzës 15 vjeçare, e cila studionte dhe njëkohësisht ishte imazh i kompanisë së tij “Sirea film”, ka vendosur t’i largohet një buje të tillë për të vazhduar jetën normalisht me familjen, por jashtë Tiranës. Bashkë me tre pjesëtarët e tjerë të familjes, bashkëshorten Esmeralda, dhe dy fëmijët, djalin

Marbi, dhe vajzën nëntë muajshe Sirea, ai ka nisur një udhëtim të gjatë nëpër Shqipëri, dhe jashtë vendit. Kemi arritur të sigurojmë disa foto nga miqtë e tyre të përbashkët, ndërsa ata janë fotografuar me pushime këto ditë të nxehta korriku ndërkohë që udhëtojnë nga një qytet në tjetrin. Ka qenë kjo një zgjedhje e tyre për t’i kaluar pushimet në këtë mënyrë, ndërsa sipas miqve të tyre të afërt kemi mësuar se këto nuk janë vetëm ditë pushimi për regjisorin. Ai rikthehet i vetëm në Tiranë për ndonjë ditë, pasi po punon për realizimin e një projekti të madh artistik, që do ta prezantojë në vjeshtë. Bëhet fjalë për një serial musical surprizë, në të cilin interpretojnë një grup i madh artistësh të njohur. Do të jetë ky një projekt i veçantë që do ta rishfaqë regjisorin në publik këtë shtator, dhe që do të jetë kjo mënyra e rikthimit të tij në jetën artistike pas disa muajve shkëputjeje. Ndërkohë siç duket nga fotot këto ditë, ai po i shfrytëzon mjaft mirë, së pari për t’u argëtuar me familjen. Shumë menduan se ndoshta konflikti me reperin, shkak për të cilin u bë vajza 15 vjeçare (emri i së cilës nuk është bërë asnjëherë publik si minorene), do të trondiste marrëdhënien e tij me bashkëshorten Esmeralda me të cilën u dashurua në
vitin 1996. Esmeralda Blaceri me profesion ekonomiste është dhe bashkëpunëtorja në stafin e “Sirea Film” dhe e njihte personalisht vajzën, e e cila futi në konflikt Stresin dhe shokë të tij, vetëm pasi ishte përjashtua nga shkolla e Bombajt, për thyerje të rregullores.

JETA E LEONARDIT PAS 1 VITI TELASHE

Ata që e njohin nga afër Leonardin e dinë mirë se ai gjithmonë eksperimenton me pushimet. I pëlqen të udhëtojë, dhe për të kaluar ditët e nxehta në relax, nuk preferon kurrë të qëndrojë në një vend. Ndaj pushimet ka preferuar që edhe këtë vit t’i kalojë nga një qytet në tjetrin. Telashet e një jete të zhurmshme dhe një konflikti të super diskutuar në media, duket se nuk e kanë cënuar harmoninë familjare të Bombajt, i cili siç e ka zakon, çdo vit ka vendosur që bashkë me bashkëshorten Esmeraldën, dhe dy fëmijët e tyre të kalojnë pushime të gjata duke e nisur nga Pogradeci, Korça, Vlora, Ohri, dhe më tej në Kroaci apo Itali. Kemi arritur të sigurojmë këto foto, nëpërmjet miqve të tyre, të realizuara këto ditë të nxehta ndërsa janë bashkuar me çiftin ndonjë fundjavë. Ata vazhdojnë të bëjnë jetën që kanë bërë këto 15 vite me shumë udhëtime, që është një nga hobet e Leonardit.Si çift i dashuruar në vitin 1996, një histori që lindi gjatë xhirimeve të filmit “Tingujt e harresës”, vendosën të largohen për gjashtë vite në Kanada dhe për t’u rikthyer në Tiranë me një projekt të ri që ishte pikërisht “Sirea film”, një shkollë e mirëfilltë arti për fëmijët, pjesë e së cilët ishte dhe vajza tashmë 15-vjeçare. Pas disa vite shkollë ajo krijoi trekëndëshin e konfliktit, pjesë e të cilit u bënë tre artistë, edhe pse të moshave dhe profileve të ndryshme.

Ndërkohë që ndaj Arkimed Lushës është lënë në fuqi masa e sigurisë e caktuar nga Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, “detyrim për paraqitje”, gjithçka mes palëve pritet të shqyrtohet tashmë nga Prokuroria. Dhe historia ka nisur një vit më parë pak ditë pasi regjisori Bombaj kishte përjashtuar nga instituti i tij artistik vajzën në fjalë, e cila studionte aktrim. Ndërkohë që regjisori Leonard Bombaj kishte mohuar akuzat e bëra ndaj tij dhe kishte shpjeguar se, më datë 22.07.2010, vajza e shoqëruar nga disa të njohur të saj ka shkuar në banesën e tij, ku këta persona i kanë kërkuar shtetasit Leonard që të paguante një shumë prej 20 mijë eurosh në formë dëmshpërblimi. Sulmi nuk kishte përfunduar me kaq. Me pas ata e kanë lënë regjisorin aty dhe janë larguar duke i rrëmbyer dhe automjetin e tij. Tashmë regjisorit i është rikthyer automjeti, me të cilën po bën turin e pushimeve nëpër Shqipëri.

No comments: