Saturday, February 22, 2014

Ngjela sërish paqe me kryeministrin Rama/ Magnetet e shfarosjes së thesarit Nano, Berisha dhe Meta…..

Spartak Ngjela e dredh sërish. Sa djathtas majtas me mesazhet servile ndaj qeverisë Rama.  Anglezet e medhenj, duke filluar nga Xhonatan Suifti, na kane mesuar nje gje me shume vlere kur na thane:” sa here qe e shihni se abuzimin me pushtetin nuk e denoni dot, duhet te talleni me te”… Dhe une sonte keshtu me duket se po bej, ne kete status… Se ja, Balzaku diku ka thene: “kurtizania eshte si nje leter me vlere, te cilen,
sa me shume e firmosin, aq me me vlere behet”; kurse ne mund te themi se kryeministri shqiptar i “demokracise” ka qene si nje magnet qe, sa me shume eshte futur ne thesarin e shtetit, aq me i pasur eshte bere… Por, kurtizania e famshme franceze, me e pasura e te gjitha koheve, Agostine Otero, ka thene gjithashtu: “pasuria vjen duke fjetur, sidomos kur nuk fle vetem”…hahaha… Po pse, a nuk thote me vete nje kryeminister shqiptar se pasuria personale vjen duke qeveresur, sidomos kur je absolut? Sigurisht kete kane thene te gjithe ata qe iken: Meta, Nano, dhe Berisha, dhe sidomos ky i fundit qe dihet se ka qene magneti me absolut qe ka kaluar ne keta 22 vjet, me i pangopuri dhe ai qe grabiti gjithcka, me gjithe familjen dhe “besniket” e tij, tamam si nje leter me vlere qe, sa me shume firmosej, aq me me vlere behej… Por a do te gjykohen ndonjehere keta magnete absolute qe kane shfarosur thesarin e shtetit, domethene parate e shqiptareve? Kjo varet nga kryeministri aktual…a do te kthehet edhe ky ne nje magnet absolut, apo ne nje leter me vlere qe, sa me shume firmoset, aq me me vlere do te behet per llogari te tij? Nuk e di; por, po nuk e goditi as ky abuzmin e vjeter, sigurisht qe s’ka rruge tjeter, sepse ne nje leter qe do te firmoset e do te firmoset per interes te tij do te perfundoje edhe ky… Te shohim dhe ca muaj…

No comments: