Saturday, April 16, 2011

K1, Java 26: Fitojne kryesuesit. ngec TomoriKategoria ITë gjjitha skuadrat pretendente për tu ngjitur në Kategoirnë Superiore sezonin e ardhshëm kanë fituar, ndërkohë që vetëm Tomori ka bërë një hap fals. Ekipi beratas është mundur në Velipojë nga Ada në një ndehsje plot gola, që përfundoi me rezultatin 5-4. Protagonistë absolutë të ndeshjes, kapiteni velipojak Nika që shënoi tre gola dhe beratasi Çaushaj, që realizoi të katër golat për miqtë.

Tomori mbetet në vendin e dytë me 53 pikë, por tani ka vetëm dy pikë më shumë se Kamza e vendit të tretë që mundi Gramozin 2-0. Kryeqytetasit e mbyllën ndeshjen që në pjesën e parë duke shënuar dy herë; autorë të golave Ngjela në minutën e 16-të dhe Ardian Beqiri në të 45-ën. Kamzalinjtë humbën edhe një penallti në pjesën e parë, kur rezultati ishte 1-0. Nuk humbasin aspak terren Apolonia dhe Besëlidhja, që morën gjithashtu fitore, duke i qëndruar ngjitur Kamzës dhe Tomorit.

Apolonia fitoi 2-1 në Lushnjë në derbin myzeqar, falë golave të Da Silvës dhe Metos, ndërsa Besëlidhjes i mjaftoi një gol i Stojkoviçit në pjesën e parë për të mundur Bilisht Sportin në transfertë.

Ndërkaq, Pogradeci kryesues regjistroi një tjetër goleadë. Këtë herë vitkima e liqenorëve ka qenë Vlora, që ka pësuar plot 5 gola. Gjithsesi, vlonjatët kanë arritur të shënojnë golin e nderit në pjesën e dytë. Tashmë, Pogradeci ka 62 pikë, 9 më shumë se ndjekësi më i afërt, Tomori.

Luftëtari mundi Tërbunin minimalisht në një takim mjaft të tensionuar, ku u dhanë edhe tre kartonë të kuq. Pukjanët e mbyllën takimin me 9 lojtarë, kurse vendasit me 10. Goli i vetëm u shënua nga Braho në minutën e 79-të. Edhe Gramshi mori tri pikë shumë të rëndësishme, pasi mundi Mamurrasin 2-0, duke qëndruar në lojë për mbijetesën. Ndërsa, Partizani koleksionoi humbjen e radhës, teksa u thye nga Burreli 1-0 në takimin e luajtur në kompleksin stërvitor të Kamzës.

Kategoria e Parë - Java e 26-të

Pogradeci - Vlora 5-1
Shënues: Pengu 17’, Rraboshta 24’, 59’ Elmazi 27’, Çipi 72’ / Plepi 69’

Luftëtari – Tërbuni 1-0
Shënues: Braho 79’

Bilisht. S. – Besëlidhja 0-1
Shënues: Stojkoviç 20’

Lushnja – Apolonia 1-2
Shënues: Çutra 24’/Da Silva 18’, Meto 55’

Kamza – Gramozi 2-0
Shënues: Ngjela 16’, Ardian Beqiri 45’

Ada – Tomori 5-4
Shënues: Nika 12’, 38’, 60’, Hajdari 26’, Idrizi 85’/ Çaushaj 18’, 35’, 58’, 88’

Partizani – Burreli 0-1
Shënues: Pjetrani 20’

Gramshi – Mamurrasi 2-0
Shënues: Trashi 14’, Ziambo 85’

No comments: