Friday, February 18, 2011

Me sy nga Lindja e Mesme

Frrok Cupi
Keta tanet i mbajne syte nga Lindja e Mesme me deshiren per ta bere Shqiperine vater lufte dhe tensioni. Ndersa bota e qyteteruar, Europa dhe Shtetet e Bashkuara, i mbajne syte andej me synimin qe lufta e Lindjes se Mesme te mos dale nga kontrolli. Keta tanet ketu qe bene thirrje per ta bere "Shqiperine si Tunizia", i perkasin periudhes se luftes guerrilase dhe sundimit te gjate komunist; ndersa ata ne boten e qyteteruar punojne me synimin e kundert: qe edhe Lindja e Mesme te arrije sistemin demokratik si ne Perendim dhe, sigurisht, si ne Shqiperi. Ndarja e botes ka mberritur ne nje forme te thikte: Ata qe jane per dhunen dhe kthimin prapa e shikojne Lindjen e Mesme si nje shprese per shperthimin e dhunes; ndersa ata qe synojne Demokracine e vezhgojne Lindjen e Mesme me shpresen se edhe kjo pjese e botes mund t'i bashkohet Perendimit si demokraci dhe si e drejte. Cfare po ndodh ne Lindjen e Mesme dhe cfare po tentojne ish- komunistet ne Shqiperi?! Dje, vija gjatesore e demonstrimeve ne Lindjen e Mesme arriti ne tre mije e njeqind e shtatedhjetepese milje, ose pese mije e kater qind kilometra, qe nga Teherani deri ne Tangia te Marokut. Kur shpertheu Zemerimi kunder regjimit despotik shumevjecar ne Tunizi, lideret e opozites Socialiste (ish- komuniste) beri thirrje per ta perhapur Zemerimin edhe ne Shqiperi. "Pse nuk e bejme Shqiperine si Tunizia?!"- therriti nje nga ish-ministrat e Enver Hoxhes qe sot eshte aleat ne Levizjen Socialiste per Marrjen e Pushtetit me Dhune. Pas kesaj, levizja e Zemerimit u perhap me gjere ne Lindjen e Mesme, por nuk kishte asnje gjase qe te lidhej me Shqiperine. Shqiperia e ka kaluar epoken e diktaturave dhe te pushtetit despotik. Tunizia kishte nje President 38 vjet ne pushtet, ndersa Shqiperia e kishte pasur 50 vjet pushtetin e Enver Hoxhes qe ka leshuar rrenje te lideret e rinj komuniste qe kerkojne pushtetin me dhune. Ne Lindjen e Mesme po rrezojne pushtetin alias Enver Hoxha; ndersa ne Shqiperi lideret alias Emver Hoxha po tentojne te rrezojne sistemin demokratik duke e veshur me idene alias Lindja e Mesme. Ketu eshte paradoksi dhe e verteta thelbesore. Ne Egjipt ra pushteti 30 vjecar i Hosni Mubarak, gje qe shkaktoi interesimin mbare botes dhe te Perendimit vecanerisht. Europa dhe Shetetet e Bashkuara e quajten nje dite zgjimi dhe rilindjeje per egjiptianet. Pas Egjiptit nisi "Dita e Zemerimit" edhe ne hapesirat e tjera te Lindjes se Mesme. Ne Jemen po luftojne per te shtaten dite shesheve te qytetit, ne Bahrein rinia ka dale ne rruge dhe kerkon permbysjen e monarkise si dhe te qeverise prej me shume se tre dekada. Pardje nisen demonstratat edhe ne Banghazi te Libise qe konsiderohej porta e mbyllur perjetesisht per te Drejten. Regjimi i kolonelit Gedaf ka kapur majat e 41 vjeteve, pak me poshte se pushteti i Enver Hoxhes ne Shqiperi, sigurisht. Edhe ne Iran ka nisur lufta kunder regjimit, por ketu parlamenti po kerkon denimin me vdekje per udheheqesin e opozites. Ja, kjo po ndodh ne Lindjen e Mesme. Shtabi qe udheheq dhunen ne Shqiperi sipas modelit te Lindjes se mesme, e mban nje sy atje me qellim qe ta perserise ne vendin tone, ketu afer brigjeve te Europes. Me 21 Janar 2001 e praktikuan dhunen, por nuk mund te merrnin pushtetin. Sepse pushteti ne Demokraci nuk mund te merret me dhune- ja per kete arsye. Ndersa bota e perparuar i mban syte nga Lindja e Mesme me qellim qe te vendoset sistemi demokratik, keta tanet i mbajne syte nga Lindja e Mesme me qellim qe te permbyset sistemi demokratik. Sistemi demokratik ne Shqiperi nisi rrugen qe ne dhjetor te vitit 1990 kur studentet dhe populli i Shqiperise rrezuan diktaturen gjysme shekullore te baballareve te lidereve te sotem te opozites. Tani demokracia ne Shqiperi eshte instaluar si politike, si parlamentarizem, si ligj dhe si orientim. Shqiperia eshte anetare me te drejta te plota ne NATO; ajo dergon paqeruajtes (dhe jo dhune-marres) ne vendet e Lindjes se Mesme, ajo eshte pjese e koalicionit te qyteterimit me te perparuar te Botes. Shqiperia ndodhet ne hapat me te suksesshem per anetaresimin ne Bashkimin Europian dhe ka fituar te drejten e ndritur qe qytetaret e vet te levizin lirisht ne vendet e zones Shengen... Lindja e Mesme po enderron qe ndonje dite te mberrije ne nje maje demokracie dhe sistemi si ne Shqiperi, ndersa shtabi i Partise Socialiste (ish-komuniste) po enderron ta ktheje Shqiperine "si Tunizia"... Ja ky eshte ndryshimi thelbesor. Ndryshimi se Perendimi po veren me kujdesin me te madh qe Shqiperia te mos rrezikohet ne rrugen e saj te drejte. Rreziku nuk vjen nga Lindja e Mesme, por nga disa njerez qe adhurojne dhunen alias Lindja e Mesme, ketu brenda vendit. Ambasada e Shteteve te Bashkuara te Amerikes ne Tirane, dje leshoi nje lajmerim per qytetaret qe te kene kujdes para demonstrates qe zhvillon sot shtabi i PS. Sot nuk dihet ku do te jete demonstrata, sot nuk eshte e sigurt se nuk do te shpertheje dhuna; sot nuk ka asnje garanci se mund te kete paqe ne rruge... Keshtu ben thirrje Perendimi. Perendimi ka kuptuar sa i rrezikshem eshte Edi Rama dhe duhet ruajtur prej tij si prej minave. Ndersa ne Lindjen e Mesme Perendimi perkrah zhvillimin e levizjeve per Demokraci. Te dy palet i mbajne syte nga Lindja e Mesme; por ne drejtime te kundert: Njerezit e dhunes- per dhune; Perendimi per te zhvilluar demokracine.

No comments: