Tuesday, February 6, 2024

Finalja e Kupës së Botës 2026 do të mbahet në Nju Jork më 19 korrik


 Pavarësisht raporteve fillestare, vendi i njohur aktualisht si MetLife Stadium do të presë ndeshjen më të rëndësishme të kompeticionit katërvjeçar.

Është zbuluar njoftimi më i rëndësishëm që ka mbetur për t’u njohur për Kupën e Botës FIFA 2026, dhe ishte mjaft tronditës për shumicën e ekspertëve dhe të brendshëm.

Raportet fillestare sugjeruan se Dallas do të mirëpriste ndeshjen e titullit për Kupën e Botës që do të luhej në Kanada, Meksikë dhe Shtetet e Bashkuara, por në fund, presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino zgjodhi të caktojë Nju Jork/Nju Xhersin si vendin ku do të zhvillohet një do të kurorëzohet kampioni i ri i botës.

Qyteti do të mirëpresë ndeshjet e Kupës së Botës për herë të dytë, pasi ka luajtur një rol thelbësor në edicionin e vitit 1994, ku Giants Stadium priti shtatë ndeshje. Vendi i takimit këtë herë do të jetë stadiumi MetLife (i cili do të emërtohet ndryshe nga FIFA për arsye sponsorizimi), një vend që hapi portat e tij në vitin 2010.

MetLife Stadium ka pritur ndeshjet e Concacaf Gold Cup dhe është përdorur si vendi për ndeshjen e titullit në Copa América Centenario 2016. Për më tepër, ai priti Super Bowl XLVIII në 2014.

Ja se si FIFA shpalli vendin e turneut që do të luhet në vitin 2026.

No comments: