Thursday, February 8, 2024

Drejtori sportiv Simon Rolfes thotë se planifikimi parasezonal i Leverkusen po jep rezultat

 


Planifikimi i përpiktë para-sezonal i Bayer Leverkusen-it të pamposhtur ka dhënë dividendë, tha drejtori menaxhues sportiv Simon Rolfes, me liderët e Bundesligës në përzierje për tre trofe.

Leverkusen, i cili u nda me më shumë se një duzinë lojtarësh dhe solli disa nënshkrime të reja këtë sezon, ka pushtuar Bundesligën dhe ka kaluar 30 ndeshje të pamposhtur në të gjitha garat.


Skuadra e Xabi Alonso ka dy pikë përpara Bayern Munich të vendit të dytë, i cili është mysafir i tyre të shtunën.


Ata janë gjithashtu në katër të fundit të Kupës së Gjermanisë dhe në raundin e 16-të të Ligës së Evropës.


Shumica e transferimeve të sezonit të afërt kanë hyrë në terren, me sulmuesin Victor Boniface që shënoi 10 gola dhe shënoi shtatë të tjerë përpara dëmtimit të tij në janar.


Mbrojtësi i Spanjës, Alex Grimaldo ka shtuar shtatë gola të tjerë dhe nëntë asistime, ndërsa Jonas Hofmann, Granit Xhaka dhe Nathan Tella, ndër të tjera, kanë qenë po aq të rëndësishëm në nisjen e një sfide ndaj dominimit të gjatë të Bayernit në vend.


"Ne e dinim saktësisht se si donim të luanim, dinim gjithashtu se nga kush donim të shpëtonim. Jo vetëm nënshkrimin, por edhe shitjen," i tha Rolfes Reuters në një intervistë.


"Pastaj ne kishim një pamje të qartë të profilit që lojtarët e rinj duhet të kishin. Ne gjetëm lojtarët që mund të afroheshim dhe të nënshkruanim, të cilët i përshtaten këtij stili."


PLANIFIKIMI I HERSHEM

Puna për transferimet filloi dimrin e kaluar, me Alonso dhe drejtuesit e klubit që planifikonin strategjinë e tyre për sezonin e ardhshëm herët.


Shumica e lojtarëve të rinj ishin bashkuar në fillim të korrikut dhe përfunduan përgatitjen e plotë në vend që të vinin më vonë në periudhën e transferimit. Kjo rezultoi vendimtare në zhvillimin e stilit të lojës së Leverkusenit, ndonjëherë, të qetë këtë sezon.


“Integrimi i lojtarëve në ekip, kultura e klubit dhe vendi i ri ka funksionuar gjithashtu shumë mirë”, tha Rolfes. "Ndonjëherë ata kanë nevojë për kohë. Këtë sezon përshtatja dhe integrimi ishin vërtet të shpejta për pothuajse të gjithë."


Me shpresat për një trofe të parë pas 31 vitesh në rritje në mesin e tifozëve të Leverkusenit, Rolfes nuk shqetësohet për orarin e ngjeshur të ekipit të tij vendas dhe evropian në tre fronte në javët e ardhshme.

"Ne u përpoqëm të ndërtonim një skuadër me lojtarë të kualitetit të lartë për këto tre kompeticionet. Ne gjithmonë kemi thënë se të gjithë do të nevojiten. Ne do të përpiqemi të balancojmë ngarkesën dhe ta ndajmë atë mes lojtarëve," tha ai.


"Ndjenja ime është se lojtarët nuk janë të mbingarkuar. Ne gjetëm një ekuilibër të mirë në gjysmën e parë të sezonit."


Sa i përket spekulimeve për të ardhmen e Alonso-s, me disa klube të mëdha evropiane që raportohet të jenë të interesuara, Rolfes tha se as kjo nuk ishte shpërqendrim. Marrëveshja e Alonso me Leverkusenin zgjat deri në vitin 2026.


Klubi i vjetër i Alonso, Liverpool, me të cilin ai fitoi Champions League si lojtar, do të kërkojë një trajner të ri në fund të sezonit pasi Juergen Klopp tha se do të largohej.


“Jo, nuk më shqetëson, është një shenjë suksesi”, tha Rolfes për spekulimet. “Folje apo thashetheme për shkak të suksesit për trajnerin apo lojtarët, jam i kënaqur me këtë”.

No comments: