Thursday, February 8, 2024

SHBA "Duhet të keni turp": Kryebashkiakja e qytetit të Illinois (Dolton) përgjigjet ndaj kritikëve pasi u kritikua për kërkesat për paga të larta dhe përdorimin e parave të qytetit për flokë, make-up dhe udhëtime luksoze nëpër SHBA (Foto)

 


Kryetarja e parë femër e një qyteti të vogël të Illinois kritikoi kritikët e saj në një takim publik pasi ajo shkaktoi zemërim duke marrë një pagë 300,000 dollarë.


Magjepsja Tiffany Henyard u zgjodh udhëheqëse e Dolton, një qytet me 20,000 banorë, në vitin 2021, por që atëherë është vënë nën kritika për atë që shumë e shohin si shpenzimet e saj të tepërta.


“Të gjithë duhet të keni turp nga vetja sepse jeni të zinj. Të gjithë jeni të zinj! Dhe ju të gjithë jeni ulur këtu duke rrahur dhe sulmuar një grua zezake që është në pushtet”, tha ajo në një takim të së hënës duke u përpjekur të tregonte statusin e saj si kryetarja e parë femër. 'Të gjithë duhet të keni turp për veten tuaj.


Ajo angazhon rregullisht shërbimet e një ekipi dhe stilisteje profesionale të flokëve dhe grimit përpara paraqitjeve publike dhe sesioneve fotografike për tabelat e qarkut të financuara nga taksapaguesit, me raportimet më të fundit që tregojnë se ajo ka shpenzuar dhjetëra mijëra në udhëtime të shumta të klasit të parë në të gjithë vendin.


Henyard gjithashtu u përpoq të vendoste ligjin kundër administratorëve të fshatit që thonë se ajo po keqpërdor fondet.


“Të gjithë harroni se unë jam udhëheqësi. Ata duan të dëgjojnë nga kryetari i bashkisë. Ju të gjithë nuk e keni mësuar ende këtë”, tha ajo. “Kryetari, jo të besuarit që nuk bëjnë asgjë. Ata vrapojnë vetëm gojën e tyre. Ju të gjithë nuk bëni asnjë punë, pa punë!'


Që nga raportimi fillestar mbi shpenzimet e Henyard, është zbuluar se ajo dhe zyrtarë të tjerë shpenzuan më shumë se 67,000 dollarë në udhëtime në Portland, Austin, Atlanta dhe New York City për paratë e fshatit, sipas WGN.


Shumë nga fluturimet ishin të klasit të parë, ndërsa ekipi i Henyard shpenzoi 13,000 dollarë në para publike duke qëndruar në Nju Jork.

Bordi i fshatit thotë se problemi është çështje besimi, ku qytetarët dhe administratorët nuk janë në gjendje të verifikojnë shpenzimet e saj.


“Në fund të fundit, shitësit nuk po paguhen. Bordi e miratoi atë, por shitësit nuk po paguhen," tha administruesi i Dolton, Jason House.


Besimtari tjetër Brittney Norwood shtoi: 'Si thua të jesh një udhëheqëse e mirë dhe të sjellësh [propozimet] në ballë, kështu që jo vetëm ne, por banorët dhe të gjithë të tjerët në Amerikë e dinë se si po shpenzohen paratë.'


DailyMail.com ka kontaktuar me kryebashkiakun Henyard për koment.


Henyard është gjithmonë i veshur me veshje të shijshme dhe të shtrenjta. Ajo ka postuar foto të saj duke dalë nga SUV-të e drejtuara me shofer, me një postim në Instagram madje duke e treguar atë me një qen të ngarkuar me bizhuteri.


Henyard, e cila shpesh i referohet vetes si 'e preferuara e Zotit', tani ka shkaktuar zemërim të mëtejshëm duke propozuar një ligj të ri që do të kufizonte pagën e kryebashkiakut të ardhshëm në 25,000 dollarë, përveç nëse ajo mbetet në këtë rol, raporton Fox 32.


Shumë besojnë se propozimi, i cili është quajtur 'ilegal' është një përpjekje për të bindur këdo që të mos konkurrojë kundër saj në garën e 2025. Tani administruesit e besuar në qytetin e saj kanë ngritur një padi kundër saj duke pretenduar falsifikim dhe duke pretenduar se ajo mbante të dhëna financiare.

Gjërat janë përkeqësuar për Henyard në javët e fundit, pasi shkurtimet e buxhetit u fajësuan për ndërprerjet e rrjetit të ujit dhe një të shtëna masive ndodhi në fshat javën e kaluar.


“Është për të ardhur keq që po luhet politika. Ajo që ka ndodhur është se një milion dollarë nga buxheti im janë shkurtuar për shkak të politikës”, tha shefi i policisë së Dolton, Lewis Lacey.


Henyard nuk i kupton kritikat, pasi beson se po punon për të përmirësuar jetën e të gjithëve.


“Gjithçka që bëjmë është për njerëzit. Por ne jemi nën sulm. Ne kontrollohemi nga media”, tha ajo. 'Per cfare? Dashuria për njerëzit? Duke treguar se ato kanë rëndësi për ne? Ne kalojmë nëpër zjarr për të gjithë ju.'

Skandali është vetëm i fundit që goditi kryebashkiakun e rrethuar, pasi ajo u kritikua për punësimin e ish-punonjësit të saj të fushatës si oficer i zbatimit të kodit të qytetit, pavarësisht faktit se ai është një përdhunues fëmijësh i dënuar.


Ajo gjithashtu ngriti vetullat pasi shpenzoi qindra mijëra dollarë taksash për detaje sigurie, duke përfshirë një për një ngjarje me qytetarë të moshuar dhe një rast tjetër ku ajo tërhoqi policët nga rruga për të kryer një veshje mbrojtëse.


Pyetjet janë shfaqur mbi mënyrën se si ajo e financon stilin e saj të jetesës në dukje luksoze, veçanërisht pasi ajo vazhdimisht ka anashkaluar pyetjet dhe ka hedhur poshtë kritikat duke i quajtur administratorët e besuar të qytetit si 'urrenës' në videot e TikTok.


Të besuarit e Dolton thonë se ajo nuk e ka shpjeguar nevojën për buxhetin e saj të mrekullueshëm të sigurisë. Ata gjithashtu pretendojnë se ajo ka lëshuar çeqe pa autorizimin e duhur.


“Nuk shoh asnjë justifikim. Dhe më shumë se kaq është me të vërtetë një dëm për qytetarët e Dolton, "tha administruesi i besuar Jason House për Fox 32.


"Nëse do të merrnim të njëjtat para dhe do t'i vendosnim oficerëve që patrullojnë rrugët, atëherë banorët do të shihnin një prani shumë më të mirë dhe siguria publike do të ishte më e mirë."


Heynard, një demokrat, u betua si kryetar bashkie në maj, duke u bërë gruaja e parë dhe personi më i ri që zë atë post në historinë 128-vjeçare të Dolton.


Një vit pas zgjedhjes së saj, banorët e Dolton shkaktuan një proces tërheqjeje kryesisht për shkak të punësimit të saj të kriminelit të dënuar seksual Lavelle Redmond në një rol që do t'i kërkonte atij të hynte në shtëpitë e njerëzve.


Sipas raportimeve të asaj kohe, atëherë 16-vjeçari Redmond dhe tre të tjerë rrëmbyen dhe sulmuan seksualisht dy vajza, 13 dhe 14 vjeç.


Në moshën 17-vjeçare, Redmond u dënua me 50 vjet burg, por u lirua me kusht në vitin 2016 dhe iu kërkua të regjistrohej si shkelës seksual. Në atë kohë, Henyard e mbrojti këtë veprim, duke deklaruar se të dënuarit që kanë vuajtur dënimin meritojnë një shans të dytë.


Megjithatë, tërheqja dështoi për një teknikë dhe Henyard mbeti në post, duke u kthyer në mbledhjen e radhës të bordit duke shpërthyer një këngë disko dhe duke kërcyer në podium.


Pas vendimit, ajo postoi gjithashtu një foto sfiduese në Instagram duke e shpallur veten 'Kryetarja e Popullit' me mbishkrimin, 'Unë jam dhe do të jem përgjithmonë kryebashkiaku i Dolton'.


Postimi është një nga qindra në profilin e politikanëve që shfaqin foto magjepsëse të kokës së saj duke promovuar ngjarje dhe festa të ndryshme në qytet.


Ajo gjithashtu shfaqet shumë në llogarinë e stilistit profesionist Brandon K Momom, duke luajtur ansamble të ndryshme të zgjedhura me kujdes për paraqitjet e saj publike.


Vizitorët në faqen e internetit të Henyard priten nga një selfie e madhe dhe inkurajohen të ofrojnë donacione.


Lëvizjet e saj kanë bërë krahasime me shfaqjen Parqe dhe Zbavitje, një komedi që tallen me punonjësit e qeverisjes vendore.  BURIMI


No comments: