Thursday, February 8, 2024

Lionel Messi luan në ndeshjen e Inter Miami në Tokio, pasi nuk u shfaq në Hong Kong.


 Pasi i la tifozët të mendonin nëse do të dilte apo jo në fushë, Lionel Messi (36) hyri në lojë në minutën e 60-të në ndeshjen miqësore të Inter Miami në Tokio të mërkurën, duke emocionuar vendasit, por duke zemëruar tifozët në Hong Kong, ku nuk arriti të luante. në një ndeshje fundjave.

Mos paraqitje e tij në fushë në një ndeshje të shumëpritur ndaj një turme të shitur në Hong Kong të dielën shkaktoi një bujë që nuk ka treguar asnjë shenjë të zbehjes, me tifozët që kërkojnë përgjigje dhe rimbursim.


Vissel Kobe fitoi ndeshjen e së mërkurës 4-3 në penallti pasi ndeshja përfundoi në barazim 0-0. Messi, një fitues rekord tetë herë i Topit të Artë, nuk mori pjesë në shkëmbim zjarri.

Ndërsa ndeshja e shitur në Hong Kong tërhoqi 40,000 tifozë, Stadiumi Kombëtar i Japonisë ishte më pak se gjysma plot me vetëm 28,614 të pranishëm.


"Nuk mund të mos filloj të qesh kur (Luis) Suarez, (Sergio) Busquets, (Jordi) Alba, të gjithë lojtarët kryesorë ishin në lojë. Messi i pëlqen shumë tifozët japonezë duke luajtur 30 minuta," një banor i Hong Kongut. i cili ndoqi ndeshjen e së mërkurës në internet tha.


Pa Messin në fushë për pjesën e parë, heshtja në stadiumin e Tokios ishte shurdhuese në disa raste gjatë ndeshjes kryesisht jofrymuese.


Brohoritjet më të forta shpërthyen kur fytyra e fituesit të Kupës së Botës argjentinase u shfaq në ekranin e madh teksa ishte ulur në stol. Humori ndryshoi dukshëm kur filloi të ngrohej menjëherë pas pjesës së parë, dhe akoma më shumë një herë doli në fushë.


"Ishte emocionuese," tha Chris Mohler, një amerikan që jeton në Tokio. “Pjesa e dytë me hyrjen e Messit, mund të ndjehesh si një goditje elektrik për të kaluar nëpër vend”.


Një tjetër tifoz, 47-vjeçari australian Benson Looi, i cili u transferua në Tokio nga Hong Kongu pesë vjet më parë, ndau ndjenjën.


"(Miqtë e mi në Hong Kong) ishin të gjithë shumë të zhgënjyer. Dhe unë mendoj se kështu ishte edhe pjesa tjetër e Hong Kongut. Pra, po, më vjen keq Hong Kongut. Por ishte e mrekullueshme (sot). Ishte e mahnitshme."


Disa tifozë të Hong Kongut komentuan gjithashtu postimin e drejtpërdrejtë të Inter Miami në YouTube: "Rimbursimi i rimbursimit të rimbursimit" dhe "Arrestoni Messin sipas Ligjit të Sigurisë Kombëtare".

No comments: