Thursday, November 29, 2012

Festa në “The Imperial House” për 100 vjetorin e pavarsisë.Rush Dragu
“Salla plot,mbi 1200 shqiptarë kanë festuar me 28 nentor 2012,nga të gjitha krahinat e Shqipërisë etnike,pa dallim feje,krahine dhe ideje”
Ishte lajmëruar me kohë nga pronari i “The Imperial House” që festa e 100 vjetorit të Pavarsisë së Shqiperisë  për të gjithë ata që do të ishin të pranishem në atë natë do të ishte falas. Vertetë ashtu u bë,falas hyrja,ushqimi,pijet alkolike dhe freskuese,askush nuk pagoi per muzikën dhe pse u vallzue deri pas mesnate.

Salla e Imperialit vertete është e madhe por me 28 nentor 2012 ishte plotë.Ishte plotë me shqipetarë  nga të gjitha krahinat e Shqiperisë Etnike,Ulqini,Kraja,Malësia,Plave e Guci,Preshevë e Medvegjë,Kosovë, Iliriada maqedonase,Çameria dhe shqiptaret e shtetit amë.

Si radhë ndonjë herë në aktivitetet e shqiptarve që jetojnë në shtetin e Michiganit e bile thuhet se jetojnë mbi 100 mijë,kishte aq shumë perfaqesues nga shteti amerikan. Ishin të pranishëm por edhe moren fjalën,përshendeten me fjalë të ngrohta dhe me simpati për shqiptaret  dhe Shqipërinë. Ishin përfaqesues nga Kongresi Amerikan,Senati,nga Macomb Caunty ( Qarku) ku ka veprimtarinë biznesmeni Ndue Ftoni, përfaqesues nga zyra e thesarit e Michiganit, Kryetari i Bashkise se qytetit Sterling HTS,qytet i cili jetojnë më së shumti shqiptarë,kryetari i dhomës së biznesit të ketij County (Qarku) e biznesmen dhe biznesëomene.

Ishin të ftuar të gjithë nga pronari Ndue Ftoni dhe kjo ishte hera e tretë që ky burrë dukagjinas shtronte darka të ketyre permasave me kaq pjesëmarrës e falas, e në ketë natë erdhen dhe e ndjenë veten si në shtepinë e tyne,shumë  aq sa një fjalë e popullit thotë “se nuk ke ku hedh as kokrrën e molles”, edhe vete i zoti i Imperialit ua perseriti disa here të pranishmëve që ta ndjenë vetin si te shtepia e tyne.

Nga përfaqesuesit amerikan që morën fjalën ne podiumin e festes  ishin
Nga zyra e Senatorit Carl Levin, Steve Nelson
Nga Zyra e Kongresmenit Sander Levin, James V. Jackson
Nga zyra e Kongresmëomenes  Candis Miller
Nga zyra e Kongresmenit Gary Pitters,Enisa Malile
Nga  U.s Department of Commerce ,drejtori Richard Corson
Nga zyra e Thesarit të Macomb County, Ted Ëahby
Mayor of Sterling HTS  Richard Notte
Nga, Macomb First Alliance  John Jonson
Nga, CEO of “ITC” Jim Yung

Moderator i gjithekohes kurë perfaqesues të shtetit amerikan moren fjalën dhe përshendeten shqiptaret e pranishem me rastin e festes kombetare ishte, Ing.Dedë Beleshi,aktualisht pronar i kompanise telefonike “Iliria Telecom”kompania e veteme shqiptare ne amerike me shebime, local,long e international distance.

Mbrëmja ishte e ideuar në dy pjesë,në atë cermoniale dhe spektakli muzikor-letrar.
Moderatoret e cermonisë zyrtare,Rita Gjelaj dhe Zef Pergega pasi bënë prezantimin zyrtar të festes për të pranishmit,ftuan hymjen cermoniale të flamujve kombetar shqiptar të shoqëruar me ata amerikan. Flamujt mbaheshin në duar nga shqiptar të veshur me costume kombëtare nga të gjitha krahinat e Shqiperise dhe drejtoheshin nga veprimtari i vjeter i komunitetit shqiptarë Vasel Ujkaj.
Fjalën  e parë ja dhanë njeriut të njohur në botën shqiptare për krah Anton Çetes për pajtimin e gjaqeve,Ndreke Pjetri i cili edhe pse i thyer në moshë kishte udhetuar nga Toronto e Kanadase për të marrë pjesë në këtë manifestim madheshtor e përkrah Shoqatës “Dukagjini” e cila me kryetarin e saj Nikolin Shyti ishin përkrahësit e biznesmenit të tyre Ndue Ftoni.

Udhetimi i flamurit ishte i ideuar edhe me rastin e marrjes së fjalës nga të pranishmit e për ketë i takoi të parit Joseph Dedvukaj si përfaqësues i Malësise së Madhe dhe si pjestar i familjes së legjendes Dede Gjo’Luli,por edhe si përfaqësues i asaj treve që për herë të parë pas 500 vjetesh kishte ngrite Flamurin e Skenderbeut në Bratile të Hotit.

Pastaj foli, gazetari dhe aktivisti i njohur Agim Vuniqi i cili jo vetem se foli por edhe aktroi historine e kosoves martire,fjala e të cilit u ndërpre nga të pranishmit disa herë.

Nga shqiptaret e Maqedonisë foli autori i shumë librave studimor ,Fejzullah Abdullahu i cili shkurt ashtu siç ja kishte lajmruar protokolli i mafinistimit,solli urimet dhe prespektivat e Shqipersisë Etnike.

Ndërsa ,kryetari i shoqates “Çamëria” Arjan Rexha,pasi kujtoj se Çeshtja Çame nuk është zgjidhur ala,vitet që po vinë janë prespektivë edhe për ketë popullsi të diskriminuar dhe mohuar nga fqinji ynë jugor dhe e drejta nderkombëtare.

I vetmi perfaqesues nga institucionet fetare shqiptare në Michigan të cilat edhe pse ishin thirrë zyrtarisht,të gjitha, për të marrë pjesë në festen mbarë shqiptare pa dadhim feje krahine e ideje, i pranishem ishtë Drejtuesi i Qëndrës Fetare Myslimane Shqiptare në Michigan ,Imam Shuaip Gerguri,të cilit protokolli i rezervoi minutazhin me të madh ,pse fjala e tij ishte nje “aksiome matematike” për shqiptaret kudo që janë ,punojnë e jetojnë. Ai bëri thirrje që shekulli i ri i shqiptarve ti gjëje të bashkuar në një Shqiperi Natyrale ,në Shqiperinë tonë Stergjygjerore.

Ndërsa pronari i “The Imperial House” ,Ndue Ftoni,pasi falenderoi zotin për mundesinë që i ka dhënë për të krijuar atë biznes dhe të gjithe të pranishmit për përkrahjen që i kanë bërë në vazhdimësi,falenderoi dhe miqet e nderuar amerikan për pjesmarrjen e tyre në festën e madhe të shqiptarve,falenderoi mikun e madh Amerikan që tash 100 vjet e kanë pase në krah e bile edhe ateherë kurë politika e mbrapesht shqiptare deshi ta mohoi.
Ai sqaroi të pranishmit se pse pikrisht ai e kishte bërë ate aktivitet falas.Jo,pse i ka tepruar pasuria,jo se dua te dukem ose të ule kontributet e të tjerve por se e quaj si detyrim para të gjithë ju të pranishmeve që në saje të perkrahjes tuaj kam arrite keto që kam,jo se kam dashte të prish biznes apo pasuri të tjeter kujt,jo se kam dasht të mohoj kontributet e shoqatave ,institucioneve,intelektualeve,bisneseve e individeve te veçantë por edhe pse ky popull e do një ditë kredi nga ata për të cilët punohet çdo ditë, çdo kohë e aq më shumë kurë të japin respektin dhe nderin-tha Ndue Ftoni në fjalën e tij përshëndetese.
Aq sa e ndjej vetin krenar dhe të privilegjuar se u kam sonte ketu të gjithëve nga të gjitha krahinat e vendit tonë,të të gjitha besimeve e ideve, moshave dhe profesioneve aq e ndjej  edhe mungesen e disa të ftuarve për ketë natë shume të rëndësishme për ata, aq sa edhe për ne-tha Ndueja në fjalën e tij.

Ndreke Guri,ish kryetari i Shoqates “Dukagjini”në Michigan i uroj nga zemra të pranishmit po ashtu edhe për Ndue Ftonin pati shumë falenderime pasi darka të ketij lloji nderojnë jo vetem atë si biznes por edhe shoqatën dhe krahinen prej ka kanë ardhe.

Fjalën kryesore në takim e mbajti Prof.Eduart Aliko i cili beri një kronologji historike të faktorve që çuan në shpalljen e pavarsisë së Shqiperisë.Rrugen e pëngesat,miqet dhe armiqet tane në shekuj. Po ashtu Aliko nuk la pa përmëndur edhe vietet pas pavarsise deri në vitin e 100-të,Perveç fjalës së tij ai ishte dhe autor i një videoproduksionit historik të pjesëzave nga më të rendesishme që ka kaluar historia e kombit tonë.

Spektakli muzikor u moderua nga artistet e njohur ne komunitetin shqiptarë Ndue Gjeka dhe Manjola Tershana-Dega.
Në atë spektakel kënduan ,këngetret Prelë Marku. Ndue Buçi e Gjeke Dushaj, Fran Gjoka,Perparim Mefaja,grupi polifonik i ardhun nga OHIO etj.
 Megjithëse kishte më pak se hera të tjera pistë vallzimi pasi salla ishte e mbushur me tavolina prapë deri pas mesnate u këndua,kercye dhe vallzua nën ritmin e muzikës shqiptare.

Aktiviteti u ndoq nga të gjitha mediat shqiptare në shtetin e Michiganit dhe përfaqësues të Channel 4 dhe Channel 7 të Detroit

No comments: