Saturday, July 16, 2011

Spiunet qe mbajne peng shtetin post komunist

KGB dhe Sigurimi i Shtetit përjetë në pushtet?!

Nga Robert Papa

Marks ka thënë se historia përsërit vetveten, një herë si tragjedi, pastaj si farsë

Qysh pas grushtit të Shtetit, KGB-ja mbeti e njëjta. Familja e madhe, ashti si Sigurimi i Shtetit ne Shqipëri.

22 Gusht. Ora 4.00 PM, oficerëve të KGB-së iu dha urdhri të digjnin dokumentet. A nuk vepruam edhe te ne kështu, kur Alia, po niste dorëzimin e pushtetit?! Mbeti i pa qartë se kush e dha urdhrin , shefi ne detyrë, Leonid Shebarshin, apo nga dikush poshtë tij. Po te ne, kush e dha urdhrin,Alia apo dikush poshtë tij?! Në Moske, ndryshe nga Tiranë, urdhri u anulua pas një ore.. të nesërmen edhe oficerët e KGB-së në zyrën e analizës, morën të njëjtin urdhër, por pastaj, urdhri u spraps. Të nesërmen, lista e agjentëve të KGB-së dhe dosjet e tyre personale, u lëvizën nga Moska dhe u dërguan në bazat ushtarake të KGB-së ne zonat malore të Rusisë. E njëjta edhe në Tiranë. Makina me dosje janë dërguar ne Dajt, Skrapar, edhe pjesa kryesore e spiunëve nga inteligjenca popullore, u dërguan në Vjenë, dhe herë pas here, nëpër gazeta, dalin Dezinjatorja apo Korani, Naftëtari apo Alfons Ballshi...

Në Moskë, populli u kënaq , vetëm me përmbysjen e statujës së Xherxhinsit kurse në Tiranë u gënjye, veçmas me heqjen e statujës së Hoxhës, por çuditërisht, RD heshti, duke mos e mbështetur hedhjen e statujës së diktatorit, madje dikush që më vonë do bëhej ministër, ishte mes atyre që morën kallashnikovët në Shkollën e Bashkuar të Oficerëve, për të nxjerrë në mes të Tiranës, statujën e vëngërt të shkollës. Ai ministër, gjoja demokrat, fatkeqësisht, kishte qene rezident i Sigurimit të Shtetit.

Gjermanët, që hynë me dhunë në zyrat e Stasit, ishin më guximtarët, por as rusët e as shqiptarët nuk guxuan, ndaj si Lubyanka e si Sigurimi i Shtetit, mbetën në pushtet përjetë, të paktën, zgjodhën deputetët e ardhshëm, e mbase edhe kryeministrat, ministra, dhe presidentët. Ne Ish RDGJ e shkatërruar, populli dhunoi dhe shkeli me këmbë zyrat e Stasit, sepse i ndihmoi Gjermania Perëndimore. Po kush do na ndihmonte ne në Tiranë, dhe rusët në Moskë_!

Një nga urdhrat e parë të Vadim Bakatin, ishte të dylloseshin dosjet, por nga urdhri dhe zbatimi, ka shumë hapësirë abuzimi. Në Tiranë, digjeshin çdo natë dokumente, dosje në Ministrinë e Brendshme, por shumë oficerë siguri, kane marrë faqe nga dosjet e spiunëve të tyre, të cilët më vonë do bëheshin deri ministra apo biznesmenë dhe do kishin nga pas kërcënimet e operativëve të tyre.

Kur shefi i ri i Zyrës së Analizës së KGB-së, Vladimir Rubanov hyri në zyrën e tij, ai nuk gjeti asgjë por vetëm muret dhe sirtarë dhe rafte bosh. Ish-shefi Leonov, kishte lënë vetëm një bllok të vogël shënimesh. 7

22 Gusht. Direktoriati i 7-të( survejimi i jashtëm) dogji dhe grisi dokumentet e tij. Ishin dhënë 8 urdhra për të djegur 164 dokumente për operacionet e grushtit të shtetit. Po me grushtin e shtetit që donte të bënte Shkolla e Bashkuar, po mbledhja në Ministrinë e Brendshme, ku oficerët e Sigurimit e kanë kërcënuar me vdekje Ramiz Alinë?! Fadil Cani ka thënë se Enver Hoxhën e torhoqën si somunet nëpër rrugë, por juve shoku Ramiz do ju tërheqin të gjallë.

KGB-ja, pas grushtit, morri gjithë dosjet nga Tatrstani, Bashkiria dhe Cecenia. U boshatisën edhe arkivat nga republikat baltike.

Pas grushti të shtetit, të gjithë gjeneralët e Kyuchkovit, dhanë dorëheqjen. Po ku shkuan? Ish-shefi Leonid Shebarashin, hapi një polici private; të tjerë si drejtori i kundërzbulimit Vladimir Grushko, filloi si lektor në akademitë e KGB-së. Askush nuk ngeli pa punë.

Në Shqipëri, thuajse e njëjta gjë?! Jo deri në revolucionin komunist të vitit 1997, pas këtij rebelimi gjakësor ata shkuan kudo, Deri afër tavolinës së Jozefina Topallit, në ambasadat e huaje deri në shefa rojesh të Amerikanët dhe badigardë të presidentit, apo pronarë të medieve dhe firmave të mëdha ndërtimi.

Një deputet i PS-së, i cli vdiq nga zemra, kishte qenë spiun, dhe unë e kam parë dosjen e tij, kur kërkoja për dosjet e Fokusit. Kishte qenë shkrimtar nga Myzeqeja dhe e njihja se kishte qene shkrimtar. Pas vdekjes një rrugë në Tiranë iu vu emri i tij. Madje edhe një nga presidentët, i cili sipas një ish shefit të SHIKut , kishte qenë vet spiun, e dekoroi me një urdhër të madh.

Ish- oficerët e KGB-së, organizuan Shoqaten e Veteranëve të Spiunazhit, duke shitur intervista dhe dokumente ( shumica fallto). Një intervitë me Shebrashinin, kushtonte 500 $


  • Luan Musabelliu
   Z Robert e lexova shkrimin tuaj ku kam disa saktesime .Se pari sig i shtetit ,nuk mund te krahasohet per vendimarrje ne asnje rast me KGB-n e cdo sherbim sekret tjeter.Ketu partia miratonte dhe nje keshillim e leri futjet ne burg.Kjo zhurme... qe eshte bere gjate ketyre 40 viteve duke anatemuar sigurimin e shtetit e lene menjane partine komuniste e titullaret esaj,sikur sigurimi i shtetit te ishte pjelle e vetvetes,per muia eshte e qellimshme,per te shpetuar komisaret e drites ppsh-s.Te garantoj me 100% per rrethet se jane djegur vetem materialet qe benin fjale per agjitacion e propagande ato te pa denuarit,per arratisjet dhe per takim e strehim diversantesh.Te tjerat jane vulosur edyllosur e jane derguar ne ministrinee brendeshme.Aty nuk jam kopetent te spejgoj cka ndodhur.Jane pastruar dosjet e punes te bashkepuntoreve,jane hequr informatat qe benin fjale per keto tre figura krimesh qe thashe melarte dhe dosjet e bashkepuntoreve,pos atyre qe u mbajten ne lidhje jane derguar ne qender...Mos harro se deri ne vitin 1995 eshte hequr mbi 85% e efektivit te ish sigurimit nga puna.Normalisht ndryshimi i regjimit e kerkonte,por jo te rinjte profesioniste te paperlyer me regjimin e zevendesimin me kepucar e marangoze,te cilet e cuan ne qorrsokakun me te tmerrshem rahmetiliun drejtor te shikut per ngjarjet e 97-es..me pushtet ekonomik mesa njoh une dhe nuk njoh pak ne rasdhet e ish sigurimit nuk behen as sa gishtat enjeres dore.Po keshtu dhe ne funksione shtetrore.Po deshe ndonje sqarim tjeter me thuaj se u lodha.See More

  • Politika E Re
   E kuptoj qe ata qe kane qene pjese e sigurimit apo ne sherbim e tij vazhdojne te fshehin te verteten. Me shqeteson perse ata qe dine dicka por nuk kane qene pjese, vazhdojne dhe flasin pa emra apo me nenkuptime. A nuk do ishte ne te miren e... demokracise dhe e shendetshme qe ata qe dine dicka te flasin dhe te tregojne te verteten. Vertet ligji per dosjet nuk eshte miratuar (qe do detyronte qeverine te bente dosjet publike), por nuk eshte e kundra ligjshme qe individitet te tregojne te vertetat qe dine per keto dosje. Zoti Papa vazhdimisht ke denoncuar cdo gje per sistemin komunist dhe te pergezoj per kete, por nese vertete ke lexuar dicka apo pare dicka, a nuk mendon qe do ishte ne sherbim te popullit shqiptar te permendesh emrat e personave. Jo te gjithe i njohim apo memorizojme se kush ka qene deputet apo ish minister, apo kshtu e ashtu. Kur shkruan mos mbaj ne mendje vetem nje rreth te vogel qe kane njohuri se cfare ka ndodhur dhe ndodh ne “parine” politike te Tiranes ne vite. Mendoj qe shkrimet duhen bere qe te gjithe te kuptojne te verteten. Ata qe e dine te verteten nuk kane nevoje te lexojne me shume.See More

  • Vladimir Leti duhet te dalin emrat e te gjithe sigurimsave.sidomos ata qe jane neper parti.gazeta,televizione,s​hoqata.te dihen kush jane

  • Robert Papa ah sa shume jan z Leti, me beso sa shume, por jan karaktere te ndyra dhe te perbuzura

  • Adi Veliu z.robert - pershendetje - e di keni shume te drejte por kujt ti themi ma pare or miku im se ketu mua me duket se ne udheheqje jane po ata qe ishin para 20-vjetesh!?ok? me kupton mor valla se ketu nuk mund te jetosh dot me????

  • Robert Papa ad, me 1992 shkova ne Budapest. me folen per 1956, mbi 22 mije te vrare dhe 200 mije te ikur . Kolegu im i TV Hungarez me tha, Pas 56 ne e injoruam qeverine vazhduam jeten tone sikur ajo nuk ekzistonte.
   Yesterday at 3:31pm ·
  • Robert Papa pra nese ne, populli ka vdek per qeverine, edhe ajo ka vdek prej kohesh per ne. Kesisoj, injorimi i kusarise, makuterise dhe injorance dhe parje te liria brenda nesh, ate liri qe nuk na o mori dot enveri, nuk na e marrin dot sherbetoret e tij qe sotr krekosen sa majtas e djathtas

  • Adi Veliu Robert- me beso jam fansi juaj personal, nuk me shpeton asnje emision i Juaji ne tv.Koha,nuk ngopem me ato info qe ju percillni psi dashje pa dashje une i kam perjetuar gjithe ato vite, ej edhe sot me kujtohen arrestimet qe iu beheshin shokeve si futbollistit te talentu te Tirones se viteve 70 Skender Leka te cilin e riarrestuan se na mblodhi me pa ndeshjet tek liga gjermane.

  • Robert Papa nuk e dija fakt interesant, mund te nejm nje emsion, tel im*********me tel kur te kesh kohe

  • Robert Papa kur te jesh ne tr me tel

  • Kujtim Qesja z.berti mendoj se nje kafe nuk eshte e mjaftushme per te biseduar me ty ,duhet nje nat dimri qe te ja dalesh .
   14 hours ago ·
  • Ilir Vata mos na shaj neve spiunve se ne kemi shtetin.

  • Robert Papa ket lloj karagjozshteti merre zoti vata zieje dhe piji longun, hahaha shtet karagjoz me padron greko serb

  • Kujtim Qesja eshte shume e drejte eshte nje karagjos shtet qe per 5 euro shesin edhe by.....

  • Robert Papa ate e kan shit para 90es, tash shesin shpirtin e tyre bosh

  • Avdor Kodhima dhe populli qe i ndjek nga mbrapa si kope qensh sepse i valevisin nje kocke plastike

  • Robert Papa Jo te gjithe, se mbi 1 milione kan ikur nga ky amok neo komunist

  • Mujo Zeneli po komunizmi ka rrenje te thella more berti per fat te keq dhe eshte shume veshtireme u zhduk se ka nga ata qe kane qen te privelegjuar ne kohen e partise dhe edhe sot i ke ne detyra shume te rendesishme se ata dine qe te penetrojne por po nuk u zhduken ata nuk do jet mire per kte vend te mrekullushem qe kemi ne
  • Robert Papa kriminelet duheshin pushkatuar
   7
  • Xhemal Uruci Mirmbrama miku im i mire Bert Papa!

  • Robert Papa pershendetje Xhemal, a je ketu apo ike

  • Xhemal Uruci
   Mendoj se je plotesisht i vendosur qe ta denoncosh komunizmin shqiptar.Dua te kujtoj se edhe i madhi Arshi Pipa,sa preku token e shenjte shqiptare mbas aq dekadash ne emigracion e puthi ate dhe separi organizoi nji takim madheshtor ne salle... e madhe te Universitetit shkodrane nje takim me intelektualet vertete shkodrane.Me politikanet aktual s'pranoi kurre te takohej.Komunizmi duhej te zhdukej nga rrenjet,beri thirrje ai ne qytetin e lindjes te linçuar aq rende.Jeni ne rezonance me amanetin e tij,mik i dashur Berti.Dikush duhet ta beje feort nje gje te tille.Komunizmi eshte kamufluar dhe ka sofistikuar gjuhen duke na e nxire jeten pa pushuar keto dy dekada.See More

  • Robert Papa e di, por loja esht e gjate

  • Kevin Dashja URIME Z.PAPA
  • Robert Papa flm Kevin

  • Bota E Re Robert Papa je NJËSHI për informacion real dhe të guximshëm. Të përgëzoj.
  • Tani Hati mjaft korrekt dhe preciz ne te gjitha emisionet tuaja z.Robert Papa

No comments: