Tuesday, February 22, 2011

Roberto Vecione fiton Sanremo

anremo, 20 shkurt, NOA – Roberto Vecione ka fituar edicionin e 61 të festivalit të këngës italiane Sanremo. 64-vjeçari ka marrë dje dhe çmimin e kritikës, ndërsa është shpallur fitues në bazë të televotimit.

Kënga e tij “Chiamami ancora amore”, është vlerësuar si ndër më të mirat për elementët artistik që ka prezantuar. Këngëtari i njohur Al Bano tha për mediat, pas ndarjes së çmimeve, se kënga e Veciones kishte një “tekst fantastik, muzikë dhe gjithçka fantastike”.

Vecione, Al Bano dhe Ema ishin tre finalistët e festivalit.

Festivali i njohur italian u drejtua këtë vit nga Xhani Morandi, duke shënuar një rikthim në modelet klasike dhe në kohrat më të mira. Jo pa ironi, komediani Roberto Benjini u shpreh se Xhani Morandin e kanë lënë si drejtues, sepse duan ta mbajnë larg muzikës. Ndërsa në lidhje me historikun e Sanremos, Benjini u shpreh se “është më i vjetër se lindja e republikës italiane”.

Në 16 shkurt, Vecioni ka publikuar edhe albumin që mban titullin e këngës fituese të festivalit.

Në të janë rreth 14 këngë që janë vlerësuar nga kritika si një prej publikimeve më të mira të kohëve të fundit.

No comments: