Wednesday, February 23, 2011

PS zbardh skenarin per shkaterrimin e KQZ

Socialistet kane zbardhur skenarin per te shkaterruar Komisionin Qendror te Zgjedhjeve, nderkohe qe kerkojne te vene perpara presionit institucionet per komisioneret e KZAZ-VE. Ne menyre te qarte, kete skeme e ka shprehur dje kreu i PS te Lushnjes, i cili per TV Klan ka deklaruar se nuk do dergohen komisioneret e PS, pasi me kete KQZ te drejtuar nga Ristani nuk mund te behen zgjedhje te lira dhe te drejta. Por po dje ka qene kryetari i Grupit parlamentar te PS, Gramoz Ruci ai qe nenvizoi ne nje interviste per mediat se KQZ-ja eshte nje nga institucionet shkaktare te krizes politike ne vend. "Ky institucion ne mes te dites shkel Kodin Elektoral, duhet shkrire sa me pare", u shpreh kreu i Grupit te PS, duke kerkuar ne kete menyre "koken" e Ristanit. Nderkohe qe dhe Lajcak, i derguari i BE per ngercin politik, teksa ka raportuar ne Parlamentin Evropian, eshte shprehur se kreu i PS, Rama ka kerkuar largimin e kryetarit te KQZ, pasi sipas tij, ka dukshem qendrim te njeanshem. Nderkohe qe mosvotimi i dy nismave parlamentare te mazhorances, per kufizimin e imunitetit te deputetit dhe ndryshimet ne rregulloren e Kuvendit, ka qene dhe qendrimi zyrtar i mbajtur dje, nga ana e grupit parlamentar te Partise Socialiste. Nderkohe qe ne fjalen e tij, kreu socialist Rama, ka garantuar se PS do te marre pjese ne zgjedhjet vendore, duke kerkuar njeheresh dhe garanci qe keto zgjedhje te jene te lira dhe te ndershme. Vetem dy dite para seances parlamentare te dites se enjte, ku do te debatohet fort ne lidhje me keto dy nisma te PD qe kane sjelle dhe nje debat te forte gjate diskutimit te tyre nen per nen dhe ne teresi, ne Komisionin parlamentar te Ligjeve, kreu socialist Edi Rama ka porositur deputetet e partise qe drejton, qe te jene te fokusuar ne kundershtimin me argumente te ndryshimeve ne rregullore dhe kufizimin vullnetar te imuniteteve, por pa dhene per asnje moment voten per keto dy nisma ligjore. Pra deputetet socialiste kane vendosur te bojkotojne votimin, duke refuzuar njeheresh dhe kufizimin e imunitetit per deputetet dhe zyrtaret e tjere, nderkohe qe do te marrin pjese ne debatin per keto dy nisma, duke i lidhur dhe fokusuar fort dhe ne ngjarjen e 21 janarit, ku kane humbur jeten kater demonstrues dhe jane plagosur shume te tjere, mes te cileve dhe nga forcat e policise dhe Gardes. Mesohet se socialistet kane vendosur qe te kerkojne tre ore kohe per te debatuar ne Kuvend ne lidhje me keto nisma te mazhorances, per te hedhur dhe njehere ketu akuzat ndaj mazhorances per shuarjen e parlamentarizmit dhe per fshehjen e zyrtareve te korruptuar, ministrave te korruptuar pas kerkeses per dorezim vullnetar te imunitetit te deputetit, permes nismes se paraqitur dhe te votuar ne komisionin parlamentar te Ligjeve. Nje qendrim i tille i socialisteve eshte vendosur pa debat, nderkohe qe eshte menduar qe grupi parlamentar socialist te marre pjese vetem ne nje votim ne seancen e dites se enjte, ate te heqjes se imunitetit per deputetin Dritan Prifti, sipas kerkeses se bere nga Prokuroria e Pergjithshme. Per te mos qene ne nivelin e dy standardeve, meqenese dhane voten pro heqjes se imunitetit te deputetit per ish-zv/kryeministrin Meta, njeheresh dhe kreu i LSI, atehere socialistet kane vendosur qe te votojne pro heqjes se imunitetit dhe per ish-deputetin e LSI, Dritan Prifti. Por debati do te jete i shoqeruar dhe me hedhjen e akuzave ndaj qeverise per 21 janarin, por dhe akuza per korrupsionin. Ne mbledhjen e grupit parlamentar te selise roze nuk eshte marre ndonje vendim per protestat e radhes se opozites, pavaresisht se Rama deklaroi nje dite me pare se do te vazhdojne te protestojne paqesisht por vendosmerisht. Disa nga debatet ne grupin e PS Gramozi Ruci: Sot jemi para faktit qe mazhoranca na ka sjelle nje projektvendim per kufizimin e imuniteteve dhe propozime, thellimin e ndeshkimeve te deputeteve te opozites nese ata thyejne kohen gjate fjales se tyre. Keto dy propozime dhe qendrimi i pandryshuar i mazhorances ndaj opozites, per zgjidhjen e krizes politike na detyrojne te ridimensionojme qendrimin tone ne Kuvend. Asnje amendament apo propozim yni nuk perfillet dhe nuk pranohet nga deputetet e shumices. Ne shume here jemi munduar te argumentojme aspektet ligjore dhe kushtetuese te projekteve, qe mberrijne ne Kuvend nga qeveria. Arben Malaj: Kemi nje kerkese, largimin e Berishes, pervec kesaj kerkese kemi nje strategji te sakte, nje platforme per nje pakete kushtetuese. Cfare do te bejme. Per rastin konkret, meqenese mazhoranca na sjell nje projektligj per kufizimin e mandateve, perse ne s'propozojme ndryshime kushtetuese, per te fiksuar lenien e imunitetit me Kushtetute. Me kete tregojme seriozitet dhe kredibilitet perpara publikut, duke treguar se e kemi seriozisht luften kunder korrupsionit e nuk e kemi problem lenien te imunitetit. Blendi Klosi: Na jane vrare kater qytetare nga ky pushtet dhe ne nuk duhet te biem ne gracken e Berishes, qe te hyjme ne diskutime per ligje dhe paketa ligjore, te cilat nuk kane asnje lidhje me kete realitet, me kete kryeminister qe kerkon te kontrolloje cdo gje dhe qe sulmon kedo qe i kercenon pushtetin e tij personal, i cili mbahet mbi kusarine dhe vjedhjen. Albert Caci: Na jane vrare kater njerez, cfare debati eshte ky qe beni sot? Edi Rama: Mazhoranca injoron cdo nevoje, cdo apel dhe te nderkombetareve per dialog. Njeheresh dhe per faktin se pas nje demonstrate kemi kater te vrare dhe asnje te denuar, ne duhet te shnderrojme cdo hapesire parlamentare ne debat politik. Ne debatet ne Kuvend, kryesisht ato gjate te cilave kryetari i grupit ka shprehur qendrim politik te deputeteve socialiste, por dhe ka argumentuar pa ligjesite e mazhoranaces, opozita jone ka fituar shume pike ne elektorat. Pikerisht kjo eshte dhe zanafilla e propozimit nga ana e mazhorances per penalizimet ne Kuvend, per kalimin e 2 minutave gjate fjales ne Kuvend te cdo deputeti. Ky eshte nje terror qe kerkon te instaloje mazhoranca ndaj fjales se opozites ne Kuvend. Target i ketij propozimi te ri eshte opozita dhe e drejta e saj e fjales per te denoncuar shkeljet e njepasnjeshme te kesaj shumice. Qendrimi yne ne Parlament duhet te jete beteje per mbrojtjen e demokracise ne Shqiperi. Ky nuk eshte nje parlament demokratik, as dhe nje jete parlamentare normale, prandaj s'duhet te merremi me ligje dhe iniciativa, por cdo hapesire qe na jepet ne seance dhe ne komisione, ta shnderrojme ne debat politik. Natyra dhe fytyra e vertete e ketij Parlamenti eshte dhe propozimi per ndryshimin e rregullores, aty ku behet fjale per ndeshkimet. Sa i takon zgjedhjeve vendore, ta kemi te qarte se ne do te hyjme ne zgjedhje dhe se Sali Berisha do te na kete perballe ne cdo gare. Por ne kerkojme garanci qe keto zgjedhje do te jene te lira dhe te ndershme.

No comments: