Sunday, February 20, 2011

Mediat ruse sulmojnë presidentin e ardhshëm të Kosovës

“Pacolli miku i Jelcinit, ka punuar përmes ryfsheteve

Behgjet Pacolli është kthyer në qendër të sulmeve të mediave ruse. Emrin e liderit të AKR-së, i cili aktualisht është kandidati i vetëm për President të Kosovës, ato e kanë ndërlidhur me aferën e njohur “Kremlingate”, në të cilën është përfshirë edhe kabineti i Presidentit të Rusisë, Boris Yeltsin.
Kommersant
E përditshmja moskovite Kommersant ka shkruar se Pacolli ka qenë në qendër të aferave korruptive të afërta me Presidentin Boris Yeltsin. Mediet kanë rikujtuar se lideri i Aleancës Kosova e Re (AKR) ka qenë në Rusi në fillim të viteve 90’të, kur kompania e tij Mabetex Group me seli në Zvicër ka kryer projekt në Yakutia. Kommersant ka shkruar se Pacolli supozohet që në këtë rajon ka takuar Guvernatorin e Yakutisë, Pavel Borodin, i cili ka qenë udhëheqës Departamentit të Menaxhimit të pronës në Presidencën ruse më 1993. Po ashtu thuhet se së shpejti firma e Pacollit është ftuar për të rikonstruktuar Kremlinin, rezidencën presidenciale Shuyskaya Chupa, Zyrat e Qeverisë, Zyrat e Dumës Shtetërore, Këshillin Federativ dhe shumë projekte tjera.
Media tjetër
Një media tjetër Komsomolets ka raportuar se “Behgjet Pacolli skandaloz, restauruesi i Kremlinit, do të udhëheqë Kosovën”, derisa TV RBC thekson se Pacolli është ftuar për të rikonstruktuar ndërtesat shtetërore ruse duke iu falënderuar miqësisë me Borodinin. Kommersant shkruan se Pacolli është bërë figurë qendrore e skandalit korruptiv të afërt me Yeltsinin dhe se disa zyrtarë ishin dyshuar për marrje ryshfeti në shkëmbim të punës për rikonstruktimin e Kremlinit. Zyrat e Mabetexit në Lugano ishin bastisur në janar të vitit 1999 me kërkesë të Rusisë, derisa Pacolli ishte marrë në pyetje nga prokurorja e atëhershme shtetërore e Zvicrës, Carla del Ponte. Sipas kësaj gazete, autoritetet zvicerane në qershor të vitit 2000 e kanë akuzuar atë për shpëlarje parash dhe për dhënie ryshfeti me vlerë prej 4 milionë dollarësh. etimet rreth rastit janë ndërprerë në dhjetor të vitit 2000, derisa Zvicra ka mbyllur rastin në mars të vitit 2002. Kommersant po ashtu shkruan se një konflikt personal në ndërkohë është shfaqur mes Pacollit dhe prokurorit shtetëror rus, Yuri Skuratov, i cili ka filluar hetimet kundër Mabetex’it dhe për pasojë ishte liruar nga detyra. Sipas kësaj të përditshmeje, nëse Pacolli bëhet President i Kosovës, ai do të hyjë në “politikën e lartë”dhe në këtë mënyrë do ta arrijë qëllimin e tij.
Lobimi
Gazeta ruse ka shkruar se Pacolli në mënyrë aktive ka lobuar për pavarësinë e Kosovës që nga viti 2005 dhe se “për të do të jetë shumë e lehtë të vazhdojë lobimin nëse bëhet president”.Sipas një radioje ruse, Pacolli është “thjesht një engjëll” në krahasim me kryeministrin Hashim Thaçi. “Një president i tillë mund të flasë me Brukselin, Ëashingtonin dhe Beogradin e madje jodomosdoshmërisht edhe me Moskën, nëse ka fat”, ka njoftuar radioja. Anna Filimonova nga Akademia Ruse e Shkencave, Qendra për Studimin e Krizës Aktuale në Ballkan, ka thënë se Pacolli po ashtu ka lobuar edhe për tubacionin e gazit Nabucco dhe tubacionin e gazit Iran-Turqi, Greqi, Kosovë. Sipas saj, kjo është fundamentalist e kundërt me interesat ruse në Ballkan, veçmas kur është fjala për rikonstruktimin e tubacionit rival të gazit Krahu Jugor.
Kush është zonja e parë e Kosovës?

Përfaqësuesit e institucioneve të larta shtatore dhe pretendentet e këtyre posteve, në vendet demokratike, gjatë veprimtarisë së tyre politike dhe punës institucionale mbështeten fuqishëm edhe nga bashkëshortet e tyre.Kjo praktikë në vitet e fundit ka filluar të funksionojë edhe në Kosovë, por i vetmi që nuk është parë kurrë me bashkëshorten e tij, as gjatë fushatës zgjedhore, e as në aktivitete tjera, është kandidati për president të Kosovës, Behgjet Pacoilli, duke mos u dhënë mundësinë qytetarëve të Kosovës të mësojnë se kush do të jetë zonja e parë e Republikës së Kosovës.Madje as në shkrimet e shumta për biografin e tij nuk shkruan se kush është bashkëshortja e tij. Rasti i rrallë që Pacolli kishte përmendur bashkëshorten e tij, por pa emër, është njoftimi që ditë më parë ka bërë në “Facebook” për lindjen e djali të tij Diarit.“Miq të nderuar, ju njoftoj se në familjen time këto ditë kemi momente gëzimi, Zoti na ka gëzuar, im shoqe ka lindur edhe një djalë, e kemi pagëzuar Diar, i lindur më 26. 01. 2011 në ora 17:56 min, 4.8 kg, 55cm i gjatë”, ka shkruar Pacolli në profilin e tij.Krejt çka Kosovapress ka mundur të mësojë për bashkëshorten e Pacollit, është një interviste e Begjet Pacollit që i ka dhënë revistës kroate “Nacional” në vitin 2007, në të cilën tregon se bashkëshortja e tij është Maria Pacolli, lindur në St. Petersburg të Rusisë, e cila tani është 33-vjeçare. Madje aty është e botuar edhe një foto e saj bashkë me Pacollin.Edhe për kundër insistimeve të shumta për të marrë informacione rreth biografisë së Behgjet Pacollit, zëdhënësi i AKR-së, Arbër Geci, nuk u tregua i gatshëm për dy ditë të përgjigjet për Kosovapress, me arsyetimin se ishte i zënë. Fjalia e vetme që në një rast ka thënë Geci, ishte se nuk mund të flas për këtë çështje pa biseduar me presidentin.“Nuk mund të ju përgjigjem ne lidhje me këtë pa u konsultuar me presidentin Behgjet Pacolli”, tha Geci.Ish-këshilltari për informim i ish-presidentit Fatmir Sjediu, Xhavit Baqiri ka thënë për Kosovapress se në Kushtetutën Republikës së Kosovës e përcaktohet qartë që presidenti është faktor i uniteti i popullit të Kosovës.
“Nuk dua të paragjykoj në askënd, secili kandidat për këtë postë të rëndësishëm do të duhej të kishte absolutisht biografi të qartë të pastër dhe të mos të ketë asnjë shifër më të vogël. Kushdo qoftë që zgjidhet president i Republikës së Kosovës të ketë atë, rol dhe të jetë një faktor i rëndësishëm unifikues edhe në kuadër të skenës politike, por edhe qytetare, të ketë një kontakt edhe me shoqërinë civile”, tha Beqiri.Ai ka shtuar se do të ishte absolutisht e nevojshme që secili kandidat të bëjë të qartë gjithçka që do t’i interesonte qytetarëve të Kosovës, pasi që posti i presidentit është një post i rëndësishëm.Në librin biografik “Nga sfida në sfidë jeta, Behgjet Pacolli”, ai shkruan se ka katër fëmijë, tri vajza e një djalë, duke përfshi edhe dy vajzat nga martesa e parë, ndërsa fëmija i pestë i ka lindur në janar të vitit 2011. Por, nga ajo që dihet është se Pacolli për disa vite ka qenë i martuar edhe me shqiptaro-italianen Ana Oksa. Po ashtu në libër shkruan se ka një familje të lumtur me gruan e tij të quajtur Masha.Nëse Behgjet Pacolli merr miratimin e Kuvendit të Kosovës për president të vendit, ish-zonja e parë e Kosovës pas Fanë Rugovës, Nezahete Sejdiut dhe bashkëshortës së u. d. të presidentit të tanishëm Jakup Krasniqi, Sevdije Krasniqi, do të jetë 33 vjeçarja Maria Pacolli, siç thotë në intervistë, apo Masha siç shkruan në libër.Kosovapress

No comments: