Wednesday, September 11, 2013

Topi: Shqipëria u çlirua nga neodiktatori Sali Berisha, Topalli celulë antiamerikane

Kryetari i Frymës së Re Demokratike, Bamir Topi, gjatë një interviste televizive, ka deklaruar se Shqipëria dhe shqiptarët u çliruan nga neodiktatori Sali Berisha, i cili rrënoi vendin në të gjitha dimensionet. Ndryshe nga ç’pritej, Topi është treguar i prerë sa i takon qëndrimit ndaj Berishës dhe një bashkëpunimi të mundshëm me Lulzim Bashën. Kreu i FRD deklaroi se partia e tij nuk do të shkrihet me PD.
Ai tha se për sa kohë Berisha do të jetë aty, nuk do të ketë bashkëpunim me PD. Por, Topi ka deklaruar se komunikon dhe takohet normalisht me Lulzim Bashën, kreun e ri të PD. Topi tha se është i hapur për një bashkëpunim me Bashën vetëm kur Sali Berisha të largohet përfundimisht nga PD.
-Do jeni opozitë e opozitës apo mazhorancës?
FRD është parti e qendrës së djathtë, në rast se do ndeshim opozitarizëm brenda opozitarizmit nuk është faji ynë. PD ka përgjegjësi historike për gjithçka ka gatuar gjatë viteve përpos humbjes në 23 qershor.
-Jeni parti e re, por kishit ambicie të mëdha, pretendonit grup parlamentar para 23 qershorit?
Pa u futur në një analizë të hollësishme, do trajtoja në mënyrë komplekse çështjen e riskut të futjes vetëm në zgjedhje. Tek ne prevaloi morali politik, sesa një kalkulim i çastit. Ndryshimet kushtetuese që u bënë nuk u përgjigjen realitetit. Dhe e treta çështja që ka të bëjë me financimin e partive. Pra, janë elementë kompleksë, rezultati i marrë nga FRD është shumë premtues kështu që s’jemi të zhgënjyer.
-Po akuzoni se parti të mëdha u përpoqën t’u dëmtojnë, kush?
Kolegët e mi kanë denoncuar klimën e represionit të atyre që ishin në pushtet.
-Vota e FRD u deformua?
Faktet nuk mund t’i marrësh kur nuk ke komisionerë, sigurisht informacione ka. Por deri sa nuk kemi fakte, nuk mund të sulmojmë. Por klima ka qenë e tillë që ka pasur elementë që ka sjellë një rezultat që ka pasur deformacionin e tij. Në mënyrë harmonike flitet kudo, në mënyrë të veçantë edhe në Tiranë, ku ne mund të kapnim dy mandate.
-A është politika e pamoralshme?
Nuk është katastrofë sot të mbetesh jashtë Parlamentit. Ne vazhdojmë të qëndrojmë në të njëjtat standarde. Edhe nëse do merrnim një pozicion politik, sot do mbanim të njëjtin qëndrim. Me PS nuk mund të shkonim sepse është parti e majtë, me PD i kemi thënë arsyet.
-A ndjeheni fajtor për humbjen e së djathtës?
Absolutisht. Pas largimit nga Presidenca ju ktheva politikës për ta nxjerrë të djathtën nga ajo situatë e vështirë, që e çoi ai që sot është larguar si kryeministër dhe kryetar i PD. Kam qenë vazhdimisht në një debat të hapur për çështje që jo vetëm lidhen me historinë e së djathtës, pronarëve, të përndjekurve politikë, qytetarit, institucioneve të vendit. U ktheva për të kontribuar për forcimin e së djathtës, krijimin e një strehe të vërtetë për demokratët, askush s’mund të ankohet që nuk kishin një strehë. Duke qenë të lirë nga sundimi represiv i kryeministrit, njerëzit mund të ndërgjegjësohen. Situata ka ndryshuar, përtej përpjekjeve të atij që ishte në pushtet unë nuk besoj se do jetë ajo klimë që ishte. Klima do të ç’tensionohet nga pikëpamja politike dhe në  raportin e qytetarëve me institucionet.
-Nuk i përmendni emrin z. Berisha?
Unë jam mësuar t’i trajtoj gjërat në mënyrë institucionale dhe jo personale, sot nuk përfaqëson asgjë. Njeriu duhet të jetë koshient për pozicionin aktual. Fakti që sillet ende si kryeministër, duhet të bëjë kujdes sepse nuk është një dramë. Uroj të mbajë fjalën dhe të lirojë vendin dhe të mos trazojë ujërat. Ne jemi çliruar, jo unë personalisht, qytetarët janë më të lirë për të zgjedhur. Atë vazhdon ta mundojë fakti që nuk është protagonist, do të mbajë të njëjtat kontakte me publikun. Ne qytetarët e Tiranës kemi një shprehje” Kush është mësuar, nuk rri pushuar!”
Keni vërejtjeje nga tironsit për votat në 23 qershor?
Nuk i kam ndarë qytetarët.
-Pse ky rezultat për PD?
Zhgënjim nga një politikë antipopullore, nuk ofroi gjë tjetër vetëm klientelizëm. Rasti më flagrant ishte raporti me institucionet e shtetit. 21 janari ishte rasti më flagrant që çoi dhe në vrasjen e qytetarëve. Pastaj është Gërdeci, shumë momente që lidhen me korrupsionin qeveritar, sjelljen arrogante me institucionet e pavarura. Shqiptarët pavarësisht nga formimi ditën, të reflektojnë në mënyrë të unifikuar për të thënë që e ardhmja duhet të ndryshoje.
-Qëndrojnë argumentet e kryeministrit të dorëhequr Berisha rreth humbjes së PD?
Ndoshta dhe qëndrojnë, por në substancë ka qenë politika negative e qeverisë që tentoi të shkojë në plotësimin e interesave vetëm të një grupi të caktuar. Standardet ekonomike në vend lënë shumë për të dëshiruar.
-Gjithçka është përgjegjësi e Sali Berishës?
Në një farë mënyre po, mori gjithçka në dorë,funksionoi me emërime. Verdikti i popullit është i respektueshëm. Fakti që ajo parti nuk ka bërë zgjedhje e tregon dhe më shumë këtë.
-PD ka bërë zgjedhje, pse thoni që s’ka bërë?
Zgjedhjet nuk përfundojnë me zgjedhjen e kryetarit. PD për mua është uji i kaluar. Ka kohë që ajo merkato është mbyllur mes meje dhe asaj partie.
-Si e shikoni proçesin e zgjedhje së Bashës si kryetar?
Është çështje e brendshme, s’dua të futem në këtë lloj diskutimi.
-Si i keni parë qëndrimet e zonjës Topalli pas humbjes së zgjedhjeve?
Unë mbaj mend një shprehje që gati u kthye në ritual, ku ajo thërriste “përjetësisht me z. Berisha”. Me sa duket ai fat i është rezervuar edhe asaj. Është e papranueshme që kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë të bëjë atë sulm të paprinciptë, arrogant, për një përfaqësues të një shteti siç është SHBA, që ka qenë shans për shqiptarët ta kenë aleat. Dhe kjo ndodh në mënyrë të përsëritur. Kjo e vesh me një përgjegjësi politike, morale dhe institucionale. Ambasadorët e SHBA kanë qenë qytetarë emblematikë të këtij shteti të madh, kanë ditur të trajtojnë me shumë kujdes çështjet, kanë dashur të japin ndihmesën për konsolidimin e institucioneve në vend. Fakti që përfaqësues të rëndësishëm të shtetit marrin në konsideratë emocione të pushtetit për të sulmuar ambasadorët, i  bën dëm vendit.
-Topalli tani nuk është më kryetare e Parlamentit, si ka qenë drejtimi i saj si kryeparlamentare?
Ka qenë një drejtim mizerabël, drejtim shumë i dobët, aspak në kulturën qytetare, një servilizëm politik. Një trajtim gati-gati halabak ndaj opozitës. Parlamenti u vendos në kontroll të saj, nuk ka pasur ndonjëherë drejtim më skandaloz.
-Mendoni se do ketë rol drejtues në PD?
Nuk më intereson fare, për mua është një objekt i harruar.
-Ishit ndër të paktit që artikuluat qartë mundësinë e rrotacionit, largimin e PD?
E kam përdorur këtë term si element substancial, është nevojë që shoqëria të ecë përpara. Ndodh në çdo vend demokratik dhe nuk e konsideroj si dramë. Në rast se faji kalon mbi qytetarin, tregon se ky pushtet që iku ishte me elementët më antidemokratik.
-Si e shpjegoni rezultatin e LSI?
Do ta vlerësoja, ka bërë progres. Në demokraci duhet të jesh shumë objektiv, nuk ka arsye të mos e vlerësoj performancën e zotit Meta, sjelljen e tij në raport me koalicionin me PS.
-Meta u zgjodh me 91 vota në krye të Kuvendit, ka krisje e djathta?
Ka 8 vota evazion nga e djathta, brenda saj ka elementë që nuk kanë besim më tek ai formacion. Në demokraci formacionet politike janë të tilla, me kalimin e kohës vjen nevoja për rrotacion politik. Fakti që vota e fshehtë tregon një lloj simptome të qartë lë këtë përshtypje, por nuk besoj se do ketë largime të deputetëve. Është një ekip që ndonëse ka pasur tendenca të debateve të brendshme nuk do ketë shpërndarje të grupit parlamentar. Unë nuk kam asnjë lloj kontakti me eksponentë të asaj partie.
-Po tërheqja e deputetit të PD?
Është zgjedhje personale, sipas rregullit e merr vendin ai që është pas tij në listë.
-Si po ju duket z. Basha në krye të PD?
Është në pozicionin e tij, s’ka asgjë të jashtëzakonshme. Nuk jam takuar me z.  Basha. Historia e medias është shumë interesante, kam preferuar të mos prononcohem. Nuk ka asnjë zë të vërtetë që FRD mund të shkojë drejt një afrimi me PD, aq më pak për t’u shkrirë me të. Periudha e pas zgjedhjeve vetëm sa e ka larguar FRD me PD. Nuk kemi pasur asnjë takim apo kontakt njerëzor me z. Basha gjatë kësaj periudhe.
-Nëse Basha ju fton për t’u shkrirë apo për një bashkëpunim, do pranoni?
Për t’u shkrirë nuk bëhet fjalë. Bashkëpunimi ka qenë i kondicionuar me largimin e z. Berisha dhe sa kohë ai vazhdon të jetë aty, nuk mund të ketë bashkëpunim. Unë nuk bëj politikë personale. Sa jetë të kem unë, nuk do të kem bashkëpunim apo komunikim me Sali Berishën. Ka një profil të ndryshëm nga Nano, ai ka pasur një komunikim qytetar pavarësisht defekteve. Nëse më duhet të bëj diferencën mes tyre mund të them se kanë ndryshime esenciale. Nuk jam për të mohuar kontribute, Berisha është lider historik i PD, me emrin e PD janë lidhur shumë ndryshime në këtë vend. Nuk jam nihilist. Kontributet janë të vendosura në funksion të kohës.
-Kush mund ta zëvendësojë figurën e Berishës?
Secili bën lojën e tij. Misioni im tek FRD është një mision jo karriere, pasi e kam realizuar në mënyrë të kënaqshme, por do të influencoj për të kthyer standarde që u shkelmuan nga ata që kanë mbajtur flamurin historik të së djathtës.
-Mbetet i vështirë misioni i opozitës, nisur nga numrat?
Kjo qeveri e së djathtës është larguar duke mbajtur mbi vetë mëkate të mëdha. E djathta ringrihet duke bërë një reflektim të thellë. Ajo do të ngrihet kur në të do të ketë njerëz të djathtë. Të djathtën e ka drejtuar një ish komunist i devotshëm. E djathta është tradhëtuar pikërisht nga infiltrimi jo vetëm i njerëzve, por dhe i një psikologjie të periudhës komuniste.
-Pse duhet t’u besojnë ju demokratët, jeni dhe jashtë parlamentit?
Politika nuk bëhet vetëm në Parlament. Urojmë që Parlamenti të miratojë ligje të mira për shqiptarët, të kontrollojë ekzekutivin. E meritonte Spartak Ngjela të ishte jashtë Parlamentit, absolutisht jo. Do kishte nevojë për figura të tilla si ai. Është njeriu më ekzemplar që mund ti referohem për jetën e tij, karrierën, do ishte tek  ai grup i vogël i senatorëve shqiptarë që nuk duhet ti mungonin parlamentit. Vetë zoti Basha është jashtë parlamentit, por kjo s’do të thotë se nuk është një zë i fortë politik.
-Nga rezultati i FRD në zgjedhjet e qershorit rezulton se PD e mban Bashkinë vetëm me votat e  FRD, do keni bashkëpunim për zgjedhjet lokale?
Zëri i arsyes mund të jetë dhe jashtë parlamentit. Çdo njeri që mund të deshifrojë kodet që unë dhashë mund të përcaktojë të ardhmen.
Kryetari i Frymës së Re Demokratike, Bamir Topi, gjatë një interviste televizive, ka deklaruar se Shqipëria dhe shqiptarët u çliruan nga neodiktatori Sali Berisha, i cili rrënoi vendin në të gjitha dimensionet. Ndryshe nga ç’pritej, Topi është treguar i prerë sa i takon qëndrimit ndaj Berishës dhe një bashkëpunimi të mundshëm me Lulzim Bashën. Kreu i FRD deklaroi se partia e tij nuk do të shkrihet me PD. Ai tha se për sa kohë Berisha do të jetë aty, nuk do të ketë bashkëpunim me PD. Por, Topi ka deklaruar se komunikon dhe takohet normalisht me Lulzim Bashën, kreun e ri të PD. Topi tha se është i hapur për një bashkëpunim me Bashën vetëm kur Sali Berisha të largohet përfundimisht nga PD.  
-Do jeni opozitë e opozitës apo mazhorancës?
FRD është parti e qendrës së djathtë, në rast se do ndeshim opozitarizëm brenda opozitarizmit nuk është faji ynë. PD ka përgjegjësi historike për gjithçka ka gatuar gjatë viteve përpos humbjes në 23 qershor.
-Jeni parti e re, por kishit ambicie të mëdha, pretendonit grup parlamentar para 23 qershorit?
Pa u futur në një analizë të hollësishme, do trajtoja në mënyrë komplekse çështjen e riskut të futjes vetëm në zgjedhje. Tek ne prevaloi morali politik, sesa një kalkulim i çastit. Ndryshimet kushtetuese që u bënë nuk u përgjigjen realitetit. Dhe e treta çështja që ka të bëjë me financimin e partive. Pra, janë elementë kompleksë, rezultati i marrë nga FRD është shumë premtues kështu që s’jemi të zhgënjyer.
-Po akuzoni se parti të mëdha u përpoqën t’u dëmtojnë, kush?
Kolegët e mi kanë denoncuar klimën e represionit të atyre që ishin në pushtet.
-Vota e FRD u deformua?
Faktet nuk mund t’i marrësh kur nuk ke komisionerë, sigurisht informacione ka. Por deri sa nuk kemi fakte, nuk mund të sulmojmë. Por klima ka qenë e tillë që ka pasur elementë që ka sjellë një rezultat që ka pasur deformacionin e tij. Në mënyrë harmonike flitet kudo, në mënyrë të veçantë edhe në Tiranë, ku ne mund të kapnim dy mandate.
-A është politika e pamoralshme?
Nuk është katastrofë sot të mbetesh jashtë Parlamentit. Ne vazhdojmë të qëndrojmë në të njëjtat standarde. Edhe nëse do merrnim një pozicion politik, sot do mbanim të njëjtin qëndrim. Me PS nuk mund të shkonim sepse është parti e majtë, me PD i kemi thënë arsyet.
-A ndjeheni fajtor për humbjen e së djathtës?
Absolutisht. Pas largimit nga Presidenca ju ktheva politikës për ta nxjerrë të djathtën nga ajo situatë e vështirë, që e çoi ai që sot është larguar si kryeministër dhe kryetar i PD. Kam qenë vazhdimisht në një debat të hapur për çështje që jo vetëm lidhen me historinë e së djathtës, pronarëve, të përndjekurve politikë, qytetarit, institucioneve të vendit. U ktheva për të kontribuar për forcimin e së djathtës, krijimin e një strehe të vërtetë për demokratët, askush s’mund të ankohet që nuk kishin një strehë. Duke qenë të lirë nga sundimi represiv i kryeministrit, njerëzit mund të ndërgjegjësohen. Situata ka ndryshuar, përtej përpjekjeve të atij që ishte në pushtet unë nuk besoj se do jetë ajo klimë që ishte. Klima do të ç’tensionohet nga pikëpamja politike dhe në  raportin e qytetarëve me institucionet.
-Nuk i përmendni emrin z. Berisha?
Unë jam mësuar t’i trajtoj gjërat në mënyrë institucionale dhe jo personale, sot nuk përfaqëson asgjë. Njeriu duhet të jetë koshient për pozicionin aktual. Fakti që sillet ende si kryeministër, duhet të bëjë kujdes sepse nuk është një dramë. Uroj të mbajë fjalën dhe të lirojë vendin dhe të mos trazojë ujërat. Ne jemi çliruar, jo unë personalisht, qytetarët janë më të lirë për të zgjedhur. Atë vazhdon ta mundojë fakti që nuk është protagonist, do të mbajë të njëjtat kontakte me publikun. Ne qytetarët e Tiranës kemi një shprehje” Kush është mësuar, nuk rri pushuar!”
Keni vërejtjeje nga tironsit për votat në 23 qershor?
Nuk i kam ndarë qytetarët.
-Pse ky rezultat për PD?
Zhgënjim nga një politikë antipopullore, nuk ofroi gjë tjetër vetëm klientelizëm. Rasti më flagrant ishte raporti me institucionet e shtetit. 21 janari ishte rasti më flagrant që çoi dhe në vrasjen e qytetarëve. Pastaj është Gërdeci, shumë momente që lidhen me korrupsionin qeveritar, sjelljen arrogante me institucionet e pavarura. Shqiptarët pavarësisht nga formimi ditën, të reflektojnë në mënyrë të unifikuar për të thënë që e ardhmja duhet të ndryshoje.
-Qëndrojnë argumentet e kryeministrit të dorëhequr Berisha rreth humbjes së PD?
Ndoshta dhe qëndrojnë, por në substancë ka qenë politika negative e qeverisë që tentoi të shkojë në plotësimin e interesave vetëm të një grupi të caktuar. Standardet ekonomike në vend lënë shumë për të dëshiruar.
-Gjithçka është përgjegjësi e Sali Berishës?
Në një farë mënyre po, mori gjithçka në dorë,funksionoi me emërime. Verdikti i popullit është i respektueshëm. Fakti që ajo parti nuk ka bërë zgjedhje e tregon dhe më shumë këtë.
-PD ka bërë zgjedhje, pse thoni që s’ka bërë?
Zgjedhjet nuk përfundojnë me zgjedhjen e kryetarit. PD për mua është uji i kaluar. Ka kohë që ajo merkato është mbyllur mes meje dhe asaj partie.
-Si e shikoni proçesin e zgjedhje së Bashës si kryetar?
Është çështje e brendshme, s’dua të futem në këtë lloj diskutimi.
-Si i keni parë qëndrimet e zonjës Topalli pas humbjes së zgjedhjeve?
Unë mbaj mend një shprehje që gati u kthye në ritual, ku ajo thërriste “përjetësisht me z. Berisha”. Me sa duket ai fat i është rezervuar edhe asaj. Është e papranueshme që kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë të bëjë atë sulm të paprinciptë, arrogant, për një përfaqësues të një shteti siç është SHBA, që ka qenë shans për shqiptarët ta kenë aleat. Dhe kjo ndodh në mënyrë të përsëritur. Kjo e vesh me një përgjegjësi politike, morale dhe institucionale. Ambasadorët e SHBA kanë qenë qytetarë emblematikë të këtij shteti të madh, kanë ditur të trajtojnë me shumë kujdes çështjet, kanë dashur të japin ndihmesën për konsolidimin e institucioneve në vend. Fakti që përfaqësues të rëndësishëm të shtetit marrin në konsideratë emocione të pushtetit për të sulmuar ambasadorët, i  bën dëm vendit.
-Topalli tani nuk është më kryetare e Parlamentit, si ka qenë drejtimi i saj si kryeparlamentare?
Ka qenë një drejtim mizerabël, drejtim shumë i dobët, aspak në kulturën qytetare, një servilizëm politik. Një trajtim gati-gati halabak ndaj opozitës. Parlamenti u vendos në kontroll të saj, nuk ka pasur ndonjëherë drejtim më skandaloz.
-Mendoni se do ketë rol drejtues në PD?
Nuk më intereson fare, për mua është një objekt i harruar.
-Ishit ndër të paktit që artikuluat qartë mundësinë e rrotacionit, largimin e PD?
E kam përdorur këtë term si element substancial, është nevojë që shoqëria të ecë përpara. Ndodh në çdo vend demokratik dhe nuk e konsideroj si dramë. Në rast se faji kalon mbi qytetarin, tregon se ky pushtet që iku ishte me elementët më antidemokratik.
-Si e shpjegoni rezultatin e LSI?
Do ta vlerësoja, ka bërë progres. Në demokraci duhet të jesh shumë objektiv, nuk ka arsye të mos e vlerësoj performancën e zotit Meta, sjelljen e tij në raport me koalicionin me PS.
-Meta u zgjodh me 91 vota në krye të Kuvendit, ka krisje e djathta?
Ka 8 vota evazion nga e djathta, brenda saj ka elementë që nuk kanë besim më tek ai formacion. Në demokraci formacionet politike janë të tilla, me kalimin e kohës vjen nevoja për rrotacion politik. Fakti që vota e fshehtë tregon një lloj simptome të qartë lë këtë përshtypje, por nuk besoj se do ketë largime të deputetëve. Është një ekip që ndonëse ka pasur tendenca të debateve të brendshme nuk do ketë shpërndarje të grupit parlamentar. Unë nuk kam asnjë lloj kontakti me eksponentë të asaj partie.
-Po tërheqja e deputetit të PD?
Është zgjedhje personale, sipas rregullit e merr vendin ai që është pas tij në listë.
-Si po ju duket z. Basha në krye të PD?
Është në pozicionin e tij, s’ka asgjë të jashtëzakonshme. Nuk jam takuar me z.  Basha. Historia e medias është shumë interesante, kam preferuar të mos prononcohem. Nuk ka asnjë zë të vërtetë që FRD mund të shkojë drejt një afrimi me PD, aq më pak për t’u shkrirë me të. Periudha e pas zgjedhjeve vetëm sa e ka larguar FRD me PD. Nuk kemi pasur asnjë takim apo kontakt njerëzor me z. Basha gjatë kësaj periudhe.
-Nëse Basha ju fton për t’u shkrirë apo për një bashkëpunim, do pranoni?
Për t’u shkrirë nuk bëhet fjalë. Bashkëpunimi ka qenë i kondicionuar me largimin e z. Berisha dhe sa kohë ai vazhdon të jetë aty, nuk mund të ketë bashkëpunim. Unë nuk bëj politikë personale. Sa jetë të kem unë, nuk do të kem bashkëpunim apo komunikim me Sali Berishën. Ka një profil të ndryshëm nga Nano, ai ka pasur një komunikim qytetar pavarësisht defekteve. Nëse më duhet të bëj diferencën mes tyre mund të them se kanë ndryshime esenciale. Nuk jam për të mohuar kontribute, Berisha është lider historik i PD, me emrin e PD janë lidhur shumë ndryshime në këtë vend. Nuk jam nihilist. Kontributet janë të vendosura në funksion të kohës.
-Kush mund ta zëvendësojë figurën e Berishës?
Secili bën lojën e tij. Misioni im tek FRD është një mision jo karriere, pasi e kam realizuar në mënyrë të kënaqshme, por do të influencoj për të kthyer standarde që u shkelmuan nga ata që kanë mbajtur flamurin historik të së djathtës.
-Mbetet i vështirë misioni i opozitës, nisur nga numrat?
Kjo qeveri e së djathtës është larguar duke mbajtur mbi vetë mëkate të mëdha. E djathta ringrihet duke bërë një reflektim të thellë. Ajo do të ngrihet kur në të do të ketë njerëz të djathtë. Të djathtën e ka drejtuar një ish komunist i devotshëm. E djathta është tradhëtuar pikërisht nga infiltrimi jo vetëm i njerëzve, por dhe i një psikologjie të periudhës komuniste.
-Pse duhet t’u besojnë ju demokratët, jeni dhe jashtë parlamentit?
Politika nuk bëhet vetëm në Parlament. Urojmë që Parlamenti të miratojë ligje të mira për shqiptarët, të kontrollojë ekzekutivin. E meritonte Spartak Ngjela të ishte jashtë Parlamentit, absolutisht jo. Do kishte nevojë për figura të tilla si ai. Është njeriu më ekzemplar që mund ti referohem për jetën e tij, karrierën, do ishte tek  ai grup i vogël i senatorëve shqiptarë që nuk duhet ti mungonin parlamentit. Vetë zoti Basha është jashtë parlamentit, por kjo s’do të thotë se nuk është një zë i fortë politik.
-Nga rezultati i FRD në zgjedhjet e qershorit rezulton se PD e mban Bashkinë vetëm me votat e  FRD, do keni bashkëpunim për zgjedhjet lokale?
Zëri i arsyes mund të jetë dhe jashtë parlamentit. Çdo njeri që mund të deshifrojë kodet që unë dhashë mund të përcaktojë të ardhmen.
- See more at: http://www.sot.com.al/politike-intervista/topi-shqip%C3%ABria-u-%C3%A7lirua-nga-neodiktatori-sali-berisha-topalli-celul%C3%AB#sthash.1Ridn1qL.dpuf
Kryetari i Frymës së Re Demokratike, Bamir Topi, gjatë një interviste televizive, ka deklaruar se Shqipëria dhe shqiptarët u çliruan nga neodiktatori Sali Berisha, i cili rrënoi vendin në të gjitha dimensionet. Ndryshe nga ç’pritej, Topi është treguar i prerë sa i takon qëndrimit ndaj Berishës dhe një bashkëpunimi të mundshëm me Lulzim Bashën. Kreu i FRD deklaroi se partia e tij nuk do të shkrihet me PD. Ai tha se për sa kohë Berisha do të jetë aty, nuk do të ketë bashkëpunim me PD. Por, Topi ka deklaruar se komunikon dhe takohet normalisht me Lulzim Bashën, kreun e ri të PD. Topi tha se është i hapur për një bashkëpunim me Bashën vetëm kur Sali Berisha të largohet përfundimisht nga PD.  
-Do jeni opozitë e opozitës apo mazhorancës?
FRD është parti e qendrës së djathtë, në rast se do ndeshim opozitarizëm brenda opozitarizmit nuk është faji ynë. PD ka përgjegjësi historike për gjithçka ka gatuar gjatë viteve përpos humbjes në 23 qershor.
-Jeni parti e re, por kishit ambicie të mëdha, pretendonit grup parlamentar para 23 qershorit?
Pa u futur në një analizë të hollësishme, do trajtoja në mënyrë komplekse çështjen e riskut të futjes vetëm në zgjedhje. Tek ne prevaloi morali politik, sesa një kalkulim i çastit. Ndryshimet kushtetuese që u bënë nuk u përgjigjen realitetit. Dhe e treta çështja që ka të bëjë me financimin e partive. Pra, janë elementë kompleksë, rezultati i marrë nga FRD është shumë premtues kështu që s’jemi të zhgënjyer.
-Po akuzoni se parti të mëdha u përpoqën t’u dëmtojnë, kush?
Kolegët e mi kanë denoncuar klimën e represionit të atyre që ishin në pushtet.
-Vota e FRD u deformua?
Faktet nuk mund t’i marrësh kur nuk ke komisionerë, sigurisht informacione ka. Por deri sa nuk kemi fakte, nuk mund të sulmojmë. Por klima ka qenë e tillë që ka pasur elementë që ka sjellë një rezultat që ka pasur deformacionin e tij. Në mënyrë harmonike flitet kudo, në mënyrë të veçantë edhe në Tiranë, ku ne mund të kapnim dy mandate.
-A është politika e pamoralshme?
Nuk është katastrofë sot të mbetesh jashtë Parlamentit. Ne vazhdojmë të qëndrojmë në të njëjtat standarde. Edhe nëse do merrnim një pozicion politik, sot do mbanim të njëjtin qëndrim. Me PS nuk mund të shkonim sepse është parti e majtë, me PD i kemi thënë arsyet.
-A ndjeheni fajtor për humbjen e së djathtës?
Absolutisht. Pas largimit nga Presidenca ju ktheva politikës për ta nxjerrë të djathtën nga ajo situatë e vështirë, që e çoi ai që sot është larguar si kryeministër dhe kryetar i PD. Kam qenë vazhdimisht në një debat të hapur për çështje që jo vetëm lidhen me historinë e së djathtës, pronarëve, të përndjekurve politikë, qytetarit, institucioneve të vendit. U ktheva për të kontribuar për forcimin e së djathtës, krijimin e një strehe të vërtetë për demokratët, askush s’mund të ankohet që nuk kishin një strehë. Duke qenë të lirë nga sundimi represiv i kryeministrit, njerëzit mund të ndërgjegjësohen. Situata ka ndryshuar, përtej përpjekjeve të atij që ishte në pushtet unë nuk besoj se do jetë ajo klimë që ishte. Klima do të ç’tensionohet nga pikëpamja politike dhe në  raportin e qytetarëve me institucionet.
-Nuk i përmendni emrin z. Berisha?
Unë jam mësuar t’i trajtoj gjërat në mënyrë institucionale dhe jo personale, sot nuk përfaqëson asgjë. Njeriu duhet të jetë koshient për pozicionin aktual. Fakti që sillet ende si kryeministër, duhet të bëjë kujdes sepse nuk është një dramë. Uroj të mbajë fjalën dhe të lirojë vendin dhe të mos trazojë ujërat. Ne jemi çliruar, jo unë personalisht, qytetarët janë më të lirë për të zgjedhur. Atë vazhdon ta mundojë fakti që nuk është protagonist, do të mbajë të njëjtat kontakte me publikun. Ne qytetarët e Tiranës kemi një shprehje” Kush është mësuar, nuk rri pushuar!”
Keni vërejtjeje nga tironsit për votat në 23 qershor?
Nuk i kam ndarë qytetarët.
-Pse ky rezultat për PD?
Zhgënjim nga një politikë antipopullore, nuk ofroi gjë tjetër vetëm klientelizëm. Rasti më flagrant ishte raporti me institucionet e shtetit. 21 janari ishte rasti më flagrant që çoi dhe në vrasjen e qytetarëve. Pastaj është Gërdeci, shumë momente që lidhen me korrupsionin qeveritar, sjelljen arrogante me institucionet e pavarura. Shqiptarët pavarësisht nga formimi ditën, të reflektojnë në mënyrë të unifikuar për të thënë që e ardhmja duhet të ndryshoje.
-Qëndrojnë argumentet e kryeministrit të dorëhequr Berisha rreth humbjes së PD?
Ndoshta dhe qëndrojnë, por në substancë ka qenë politika negative e qeverisë që tentoi të shkojë në plotësimin e interesave vetëm të një grupi të caktuar. Standardet ekonomike në vend lënë shumë për të dëshiruar.
-Gjithçka është përgjegjësi e Sali Berishës?
Në një farë mënyre po, mori gjithçka në dorë,funksionoi me emërime. Verdikti i popullit është i respektueshëm. Fakti që ajo parti nuk ka bërë zgjedhje e tregon dhe më shumë këtë.
-PD ka bërë zgjedhje, pse thoni që s’ka bërë?
Zgjedhjet nuk përfundojnë me zgjedhjen e kryetarit. PD për mua është uji i kaluar. Ka kohë që ajo merkato është mbyllur mes meje dhe asaj partie.
-Si e shikoni proçesin e zgjedhje së Bashës si kryetar?
Është çështje e brendshme, s’dua të futem në këtë lloj diskutimi.
-Si i keni parë qëndrimet e zonjës Topalli pas humbjes së zgjedhjeve?
Unë mbaj mend një shprehje që gati u kthye në ritual, ku ajo thërriste “përjetësisht me z. Berisha”. Me sa duket ai fat i është rezervuar edhe asaj. Është e papranueshme që kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë të bëjë atë sulm të paprinciptë, arrogant, për një përfaqësues të një shteti siç është SHBA, që ka qenë shans për shqiptarët ta kenë aleat. Dhe kjo ndodh në mënyrë të përsëritur. Kjo e vesh me një përgjegjësi politike, morale dhe institucionale. Ambasadorët e SHBA kanë qenë qytetarë emblematikë të këtij shteti të madh, kanë ditur të trajtojnë me shumë kujdes çështjet, kanë dashur të japin ndihmesën për konsolidimin e institucioneve në vend. Fakti që përfaqësues të rëndësishëm të shtetit marrin në konsideratë emocione të pushtetit për të sulmuar ambasadorët, i  bën dëm vendit.
-Topalli tani nuk është më kryetare e Parlamentit, si ka qenë drejtimi i saj si kryeparlamentare?
Ka qenë një drejtim mizerabël, drejtim shumë i dobët, aspak në kulturën qytetare, një servilizëm politik. Një trajtim gati-gati halabak ndaj opozitës. Parlamenti u vendos në kontroll të saj, nuk ka pasur ndonjëherë drejtim më skandaloz.
-Mendoni se do ketë rol drejtues në PD?
Nuk më intereson fare, për mua është një objekt i harruar.
-Ishit ndër të paktit që artikuluat qartë mundësinë e rrotacionit, largimin e PD?
E kam përdorur këtë term si element substancial, është nevojë që shoqëria të ecë përpara. Ndodh në çdo vend demokratik dhe nuk e konsideroj si dramë. Në rast se faji kalon mbi qytetarin, tregon se ky pushtet që iku ishte me elementët më antidemokratik.
-Si e shpjegoni rezultatin e LSI?
Do ta vlerësoja, ka bërë progres. Në demokraci duhet të jesh shumë objektiv, nuk ka arsye të mos e vlerësoj performancën e zotit Meta, sjelljen e tij në raport me koalicionin me PS.
-Meta u zgjodh me 91 vota në krye të Kuvendit, ka krisje e djathta?
Ka 8 vota evazion nga e djathta, brenda saj ka elementë që nuk kanë besim më tek ai formacion. Në demokraci formacionet politike janë të tilla, me kalimin e kohës vjen nevoja për rrotacion politik. Fakti që vota e fshehtë tregon një lloj simptome të qartë lë këtë përshtypje, por nuk besoj se do ketë largime të deputetëve. Është një ekip që ndonëse ka pasur tendenca të debateve të brendshme nuk do ketë shpërndarje të grupit parlamentar. Unë nuk kam asnjë lloj kontakti me eksponentë të asaj partie.
-Po tërheqja e deputetit të PD?
Është zgjedhje personale, sipas rregullit e merr vendin ai që është pas tij në listë.
-Si po ju duket z. Basha në krye të PD?
Është në pozicionin e tij, s’ka asgjë të jashtëzakonshme. Nuk jam takuar me z.  Basha. Historia e medias është shumë interesante, kam preferuar të mos prononcohem. Nuk ka asnjë zë të vërtetë që FRD mund të shkojë drejt një afrimi me PD, aq më pak për t’u shkrirë me të. Periudha e pas zgjedhjeve vetëm sa e ka larguar FRD me PD. Nuk kemi pasur asnjë takim apo kontakt njerëzor me z. Basha gjatë kësaj periudhe.
-Nëse Basha ju fton për t’u shkrirë apo për një bashkëpunim, do pranoni?
Për t’u shkrirë nuk bëhet fjalë. Bashkëpunimi ka qenë i kondicionuar me largimin e z. Berisha dhe sa kohë ai vazhdon të jetë aty, nuk mund të ketë bashkëpunim. Unë nuk bëj politikë personale. Sa jetë të kem unë, nuk do të kem bashkëpunim apo komunikim me Sali Berishën. Ka një profil të ndryshëm nga Nano, ai ka pasur një komunikim qytetar pavarësisht defekteve. Nëse më duhet të bëj diferencën mes tyre mund të them se kanë ndryshime esenciale. Nuk jam për të mohuar kontribute, Berisha është lider historik i PD, me emrin e PD janë lidhur shumë ndryshime në këtë vend. Nuk jam nihilist. Kontributet janë të vendosura në funksion të kohës.
-Kush mund ta zëvendësojë figurën e Berishës?
Secili bën lojën e tij. Misioni im tek FRD është një mision jo karriere, pasi e kam realizuar në mënyrë të kënaqshme, por do të influencoj për të kthyer standarde që u shkelmuan nga ata që kanë mbajtur flamurin historik të së djathtës.
-Mbetet i vështirë misioni i opozitës, nisur nga numrat?
Kjo qeveri e së djathtës është larguar duke mbajtur mbi vetë mëkate të mëdha. E djathta ringrihet duke bërë një reflektim të thellë. Ajo do të ngrihet kur në të do të ketë njerëz të djathtë. Të djathtën e ka drejtuar një ish komunist i devotshëm. E djathta është tradhëtuar pikërisht nga infiltrimi jo vetëm i njerëzve, por dhe i një psikologjie të periudhës komuniste.
-Pse duhet t’u besojnë ju demokratët, jeni dhe jashtë parlamentit?
Politika nuk bëhet vetëm në Parlament. Urojmë që Parlamenti të miratojë ligje të mira për shqiptarët, të kontrollojë ekzekutivin. E meritonte Spartak Ngjela të ishte jashtë Parlamentit, absolutisht jo. Do kishte nevojë për figura të tilla si ai. Është njeriu më ekzemplar që mund ti referohem për jetën e tij, karrierën, do ishte tek  ai grup i vogël i senatorëve shqiptarë që nuk duhet ti mungonin parlamentit. Vetë zoti Basha është jashtë parlamentit, por kjo s’do të thotë se nuk është një zë i fortë politik.
-Nga rezultati i FRD në zgjedhjet e qershorit rezulton se PD e mban Bashkinë vetëm me votat e  FRD, do keni bashkëpunim për zgjedhjet lokale?
Zëri i arsyes mund të jetë dhe jashtë parlamentit. Çdo njeri që mund të deshifrojë kodet që unë dhashë mund të përcaktojë të ardhmen.
- See more at: http://www.sot.com.al/politike-intervista/topi-shqip%C3%ABria-u-%C3%A7lirua-nga-neodiktatori-sali-berisha-topalli-celul%C3%AB#sthash.1Ridn1qL.dpuf
Kryetari i Frymës së Re Demokratike, Bamir Topi, gjatë një interviste televizive, ka deklaruar se Shqipëria dhe shqiptarët u çliruan nga neodiktatori Sali Berisha, i cili rrënoi vendin në të gjitha dimensionet. Ndryshe nga ç’pritej, Topi është treguar i prerë sa i takon qëndrimit ndaj Berishës dhe një bashkëpunimi të mundshëm me Lulzim Bashën. Kreu i FRD deklaroi se partia e tij nuk do të shkrihet me PD. Ai tha se për sa kohë Berisha do të jetë aty, nuk do të ketë bashkëpunim me PD. Por, Topi ka deklaruar se komunikon dhe takohet normalisht me Lulzim Bashën, kreun e ri të PD. Topi tha se është i hapur për një bashkëpunim me Bashën vetëm kur Sali Berisha të largohet përfundimisht nga PD.  
-Do jeni opozitë e opozitës apo mazhorancës?
FRD është parti e qendrës së djathtë, në rast se do ndeshim opozitarizëm brenda opozitarizmit nuk është faji ynë. PD ka përgjegjësi historike për gjithçka ka gatuar gjatë viteve përpos humbjes në 23 qershor.
-Jeni parti e re, por kishit ambicie të mëdha, pretendonit grup parlamentar para 23 qershorit?
Pa u futur në një analizë të hollësishme, do trajtoja në mënyrë komplekse çështjen e riskut të futjes vetëm në zgjedhje. Tek ne prevaloi morali politik, sesa një kalkulim i çastit. Ndryshimet kushtetuese që u bënë nuk u përgjigjen realitetit. Dhe e treta çështja që ka të bëjë me financimin e partive. Pra, janë elementë kompleksë, rezultati i marrë nga FRD është shumë premtues kështu që s’jemi të zhgënjyer.
-Po akuzoni se parti të mëdha u përpoqën t’u dëmtojnë, kush?
Kolegët e mi kanë denoncuar klimën e represionit të atyre që ishin në pushtet.
-Vota e FRD u deformua?
Faktet nuk mund t’i marrësh kur nuk ke komisionerë, sigurisht informacione ka. Por deri sa nuk kemi fakte, nuk mund të sulmojmë. Por klima ka qenë e tillë që ka pasur elementë që ka sjellë një rezultat që ka pasur deformacionin e tij. Në mënyrë harmonike flitet kudo, në mënyrë të veçantë edhe në Tiranë, ku ne mund të kapnim dy mandate.
-A është politika e pamoralshme?
Nuk është katastrofë sot të mbetesh jashtë Parlamentit. Ne vazhdojmë të qëndrojmë në të njëjtat standarde. Edhe nëse do merrnim një pozicion politik, sot do mbanim të njëjtin qëndrim. Me PS nuk mund të shkonim sepse është parti e majtë, me PD i kemi thënë arsyet.
-A ndjeheni fajtor për humbjen e së djathtës?
Absolutisht. Pas largimit nga Presidenca ju ktheva politikës për ta nxjerrë të djathtën nga ajo situatë e vështirë, që e çoi ai që sot është larguar si kryeministër dhe kryetar i PD. Kam qenë vazhdimisht në një debat të hapur për çështje që jo vetëm lidhen me historinë e së djathtës, pronarëve, të përndjekurve politikë, qytetarit, institucioneve të vendit. U ktheva për të kontribuar për forcimin e së djathtës, krijimin e një strehe të vërtetë për demokratët, askush s’mund të ankohet që nuk kishin një strehë. Duke qenë të lirë nga sundimi represiv i kryeministrit, njerëzit mund të ndërgjegjësohen. Situata ka ndryshuar, përtej përpjekjeve të atij që ishte në pushtet unë nuk besoj se do jetë ajo klimë që ishte. Klima do të ç’tensionohet nga pikëpamja politike dhe në  raportin e qytetarëve me institucionet.
-Nuk i përmendni emrin z. Berisha?
Unë jam mësuar t’i trajtoj gjërat në mënyrë institucionale dhe jo personale, sot nuk përfaqëson asgjë. Njeriu duhet të jetë koshient për pozicionin aktual. Fakti që sillet ende si kryeministër, duhet të bëjë kujdes sepse nuk është një dramë. Uroj të mbajë fjalën dhe të lirojë vendin dhe të mos trazojë ujërat. Ne jemi çliruar, jo unë personalisht, qytetarët janë më të lirë për të zgjedhur. Atë vazhdon ta mundojë fakti që nuk është protagonist, do të mbajë të njëjtat kontakte me publikun. Ne qytetarët e Tiranës kemi një shprehje” Kush është mësuar, nuk rri pushuar!”
Keni vërejtjeje nga tironsit për votat në 23 qershor?
Nuk i kam ndarë qytetarët.
-Pse ky rezultat për PD?
Zhgënjim nga një politikë antipopullore, nuk ofroi gjë tjetër vetëm klientelizëm. Rasti më flagrant ishte raporti me institucionet e shtetit. 21 janari ishte rasti më flagrant që çoi dhe në vrasjen e qytetarëve. Pastaj është Gërdeci, shumë momente që lidhen me korrupsionin qeveritar, sjelljen arrogante me institucionet e pavarura. Shqiptarët pavarësisht nga formimi ditën, të reflektojnë në mënyrë të unifikuar për të thënë që e ardhmja duhet të ndryshoje.
-Qëndrojnë argumentet e kryeministrit të dorëhequr Berisha rreth humbjes së PD?
Ndoshta dhe qëndrojnë, por në substancë ka qenë politika negative e qeverisë që tentoi të shkojë në plotësimin e interesave vetëm të një grupi të caktuar. Standardet ekonomike në vend lënë shumë për të dëshiruar.
-Gjithçka është përgjegjësi e Sali Berishës?
Në një farë mënyre po, mori gjithçka në dorë,funksionoi me emërime. Verdikti i popullit është i respektueshëm. Fakti që ajo parti nuk ka bërë zgjedhje e tregon dhe më shumë këtë.
-PD ka bërë zgjedhje, pse thoni që s’ka bërë?
Zgjedhjet nuk përfundojnë me zgjedhjen e kryetarit. PD për mua është uji i kaluar. Ka kohë që ajo merkato është mbyllur mes meje dhe asaj partie.
-Si e shikoni proçesin e zgjedhje së Bashës si kryetar?
Është çështje e brendshme, s’dua të futem në këtë lloj diskutimi.
-Si i keni parë qëndrimet e zonjës Topalli pas humbjes së zgjedhjeve?
Unë mbaj mend një shprehje që gati u kthye në ritual, ku ajo thërriste “përjetësisht me z. Berisha”. Me sa duket ai fat i është rezervuar edhe asaj. Është e papranueshme që kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë të bëjë atë sulm të paprinciptë, arrogant, për një përfaqësues të një shteti siç është SHBA, që ka qenë shans për shqiptarët ta kenë aleat. Dhe kjo ndodh në mënyrë të përsëritur. Kjo e vesh me një përgjegjësi politike, morale dhe institucionale. Ambasadorët e SHBA kanë qenë qytetarë emblematikë të këtij shteti të madh, kanë ditur të trajtojnë me shumë kujdes çështjet, kanë dashur të japin ndihmesën për konsolidimin e institucioneve në vend. Fakti që përfaqësues të rëndësishëm të shtetit marrin në konsideratë emocione të pushtetit për të sulmuar ambasadorët, i  bën dëm vendit.
-Topalli tani nuk është më kryetare e Parlamentit, si ka qenë drejtimi i saj si kryeparlamentare?
Ka qenë një drejtim mizerabël, drejtim shumë i dobët, aspak në kulturën qytetare, një servilizëm politik. Një trajtim gati-gati halabak ndaj opozitës. Parlamenti u vendos në kontroll të saj, nuk ka pasur ndonjëherë drejtim më skandaloz.
-Mendoni se do ketë rol drejtues në PD?
Nuk më intereson fare, për mua është një objekt i harruar.
-Ishit ndër të paktit që artikuluat qartë mundësinë e rrotacionit, largimin e PD?
E kam përdorur këtë term si element substancial, është nevojë që shoqëria të ecë përpara. Ndodh në çdo vend demokratik dhe nuk e konsideroj si dramë. Në rast se faji kalon mbi qytetarin, tregon se ky pushtet që iku ishte me elementët më antidemokratik.
-Si e shpjegoni rezultatin e LSI?
Do ta vlerësoja, ka bërë progres. Në demokraci duhet të jesh shumë objektiv, nuk ka arsye të mos e vlerësoj performancën e zotit Meta, sjelljen e tij në raport me koalicionin me PS.
-Meta u zgjodh me 91 vota në krye të Kuvendit, ka krisje e djathta?
Ka 8 vota evazion nga e djathta, brenda saj ka elementë që nuk kanë besim më tek ai formacion. Në demokraci formacionet politike janë të tilla, me kalimin e kohës vjen nevoja për rrotacion politik. Fakti që vota e fshehtë tregon një lloj simptome të qartë lë këtë përshtypje, por nuk besoj se do ketë largime të deputetëve. Është një ekip që ndonëse ka pasur tendenca të debateve të brendshme nuk do ketë shpërndarje të grupit parlamentar. Unë nuk kam asnjë lloj kontakti me eksponentë të asaj partie.
-Po tërheqja e deputetit të PD?
Është zgjedhje personale, sipas rregullit e merr vendin ai që është pas tij në listë.
-Si po ju duket z. Basha në krye të PD?
Është në pozicionin e tij, s’ka asgjë të jashtëzakonshme. Nuk jam takuar me z.  Basha. Historia e medias është shumë interesante, kam preferuar të mos prononcohem. Nuk ka asnjë zë të vërtetë që FRD mund të shkojë drejt një afrimi me PD, aq më pak për t’u shkrirë me të. Periudha e pas zgjedhjeve vetëm sa e ka larguar FRD me PD. Nuk kemi pasur asnjë takim apo kontakt njerëzor me z. Basha gjatë kësaj periudhe.
-Nëse Basha ju fton për t’u shkrirë apo për një bashkëpunim, do pranoni?
Për t’u shkrirë nuk bëhet fjalë. Bashkëpunimi ka qenë i kondicionuar me largimin e z. Berisha dhe sa kohë ai vazhdon të jetë aty, nuk mund të ketë bashkëpunim. Unë nuk bëj politikë personale. Sa jetë të kem unë, nuk do të kem bashkëpunim apo komunikim me Sali Berishën. Ka një profil të ndryshëm nga Nano, ai ka pasur një komunikim qytetar pavarësisht defekteve. Nëse më duhet të bëj diferencën mes tyre mund të them se kanë ndryshime esenciale. Nuk jam për të mohuar kontribute, Berisha është lider historik i PD, me emrin e PD janë lidhur shumë ndryshime në këtë vend. Nuk jam nihilist. Kontributet janë të vendosura në funksion të kohës.
-Kush mund ta zëvendësojë figurën e Berishës?
Secili bën lojën e tij. Misioni im tek FRD është një mision jo karriere, pasi e kam realizuar në mënyrë të kënaqshme, por do të influencoj për të kthyer standarde që u shkelmuan nga ata që kanë mbajtur flamurin historik të së djathtës.
-Mbetet i vështirë misioni i opozitës, nisur nga numrat?
Kjo qeveri e së djathtës është larguar duke mbajtur mbi vetë mëkate të mëdha. E djathta ringrihet duke bërë një reflektim të thellë. Ajo do të ngrihet kur në të do të ketë njerëz të djathtë. Të djathtën e ka drejtuar një ish komunist i devotshëm. E djathta është tradhëtuar pikërisht nga infiltrimi jo vetëm i njerëzve, por dhe i një psikologjie të periudhës komuniste.
-Pse duhet t’u besojnë ju demokratët, jeni dhe jashtë parlamentit?
Politika nuk bëhet vetëm në Parlament. Urojmë që Parlamenti të miratojë ligje të mira për shqiptarët, të kontrollojë ekzekutivin. E meritonte Spartak Ngjela të ishte jashtë Parlamentit, absolutisht jo. Do kishte nevojë për figura të tilla si ai. Është njeriu më ekzemplar që mund ti referohem për jetën e tij, karrierën, do ishte tek  ai grup i vogël i senatorëve shqiptarë që nuk duhet ti mungonin parlamentit. Vetë zoti Basha është jashtë parlamentit, por kjo s’do të thotë se nuk është një zë i fortë politik.
-Nga rezultati i FRD në zgjedhjet e qershorit rezulton se PD e mban Bashkinë vetëm me votat e  FRD, do keni bashkëpunim për zgjedhjet lokale?
Zëri i arsyes mund të jetë dhe jashtë parlamentit. Çdo njeri që mund të deshifrojë kodet që unë dhashë mund të përcaktojë të ardhmen.
- See more at: http://www.sot.com.al/politike-intervista/topi-shqip%C3%ABria-u-%C3%A7lirua-nga-neodiktatori-sali-berisha-topalli-celul%C3%AB#sthash.1Ridn1qL.dpuf

No comments: