Friday, October 7, 2011

Shuhet në moshën 86-vjecare, Ramiz Alia ish-udhëheqësi komunist

Shuhet në moshën 86-vjecare, Ramiz Alia ish-udhëheqësi komunistTIRANË- Shuhet në moshën 86-vjecare Ramiz Alia. Udhëheqës i dytë dhe i fundit komunist në Shqipëri dhe Presidenti i parë i shtetit pluralist, mbylli sytë mëngjesin e sotëm rreth orës 7:00 në spitalin e Sanatoriumit në kryeqytet. Alia vuante nga një komplikacion në mushkëri, (trenboembolia pulmonare), dhe për këtë arsye ishte shtruar disa herë në reanimacion, sic shpjegojnë edhe mjekët. Së fundi ai u paraqit me probleme të rënda të frymëmarrjes dhe u intubua me oksigjen që ditën e parë. Mjëkët bëjnë me dije se ditët e fundit të jetës ai kishte vështirësi në frymëmarrje, dhimbje të gjoksit dhe shtim të ritmit kardiak. JETA Ramiz Alia lindi më 18 tetor 1925 në Shkodër dhe u bashkua me lëvizjen komuniste shqiptare përpara se të mbushte 20-vjec. Alia u diplomua në shkollën e Partisë në Moskë për filozofinë marksiste -leninisite (1954) dhe ngjiti me shpejtësi shkallët e karrierës nën patronazhin e Enver Hoxhës. Në vitin 1961 ishte anëtar me të drejta të plota i byrosë politike në pushtet. (Byrosë Politike të Partisë së Punës të Shqipërisë). Alia është udhëheqës i dytë dhe i fundit komunist të Shqipërisë 1985-1991, dhe Presidenti i Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë 1991-1992, si dhe presidenti i parë i postkomuniste në Shqipëri deri në vitin 1992. Ai kishte qenë i caktuar si pasardhës nga Enver Hoxha dhe e mori pushtetin pas vdekjes së tij. Më 3 prill 1992 Alia dha dorëheqjen nga posti i presidentit të Shqipërisë pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 22 marsit 1992, ku në pushtet erdhi koalicioni i djathtë i udhëhequr nga Partia Demokratike. Në gusht të vitit 1992 ai u vendos në arrest shtëpie dhe u arrestua në shtator të viti 1993, ku u dënua me 9 vjet heqje lirie për abuzime me pushtetin. Më 7 korrik 1995 pas disa procesesh gjyqësore, Alia lirohet nga burgu. Ai u shfaq në TV pas trazirave të vitit 1997 në Shqipëri në një intervistë ekskluzive televizive për herë të parë pas daljes nga burgu. Si president i parë pluralist Alia ndaloi represionin politik, kurse ne vitin 1989 një amnisti e përgjithshme solli lirimin e shumë të burgosurve politik. Alia ndërmori hapat e para për të krijuar lidhje me Perëndimin, forcimin e marrëdhënieve me Greqinë, Italinë, Turqinë dhe Jugosllavinë. VEPRIMTARIA Detyrat më të rëndësishme të Ramizë Alisë kanë qënë: Sekretar i Parë KQBRPSH (1949-1955) Ministër i Arsimit dhe Kulturës (1955-1958) Anëtar i Byrosë Politike dhe Sekretar i KQ PPSH-së për ideologjinë (1961-1985) Deputet, Kryetar i Presidiumit të Kuvendit Popullor (1982-1990) Sekretar i Parë i KQ të PPSH-së (1985-1991) Kryetar i Këshillit Presidencial (1991). MJEKËT: VDEKJA E ALISË SPITALORE ORA 10:37- Mjekët të cilët po merren me të gjitha procedurat post mortore të të të ndjerit Alia bëjnë me dije se shkaqet e vdekjes së Alisë janë spitalore, ndaj për këtë arsye trupi i pajetë nuk do i nënshtrohet autopsisë. Situata në shtëpinë e të ndjerit Ramiz Alia është e heshtur dhe pritet mbërritja e djalit të ish-udhëheqësit. MBLIDHEN FAMILJARËT NË SHTËPINË E ALISË 9:36- Gazetari i NEWS24, Spartak Koka i ndodhur në shtëpinë e të ndjerit Ramiz Alia në kryqëzimin e rrugës 'Emin Durako' dhe ‘Gjin Bue Shpata’ në kryeqytet raporton se familjarët po mblidhen në shtëpinë Alia për tu përgatitur për ceremoninë mortore. Ndërkohë mësohet se trupi i pajetë i i Alisë nuk do të transportohet në shtëpi, pasi pritet ardhja e të gjithë familjarëve. Ende nuk ka një orar dhe vend ku do të mbahen homazhet dhe ceremonia mortore e Alisë. Dritaret dhe dera e shtëpisë së Ramiz Allisë ndërkohë janë izoluar totalisht. TRUPI I PAJETË DËRGOHET NË MORGUN E QSUT-së Ora 9:23- Ambulanca me trupin e pajetë të Alisë u drejtua drejt morgut të ‘Qëndrës Spitalore Nënë Tereza’, pas kërkesës së familjarëve rreth orës 9:23 minuta, ku do të kryehen të gjitha procedurat e nevojshme të autopsisë. Mësohet se familja Aliu pret që edhe familjarë të tjerë që ndodhen jashtë vendit të kthehen në Shqipëri dhe të marrin pjesë në ceremoninë dhe homazhet që do të zhvillohen në nder të të ndjerit Ramiz Alia. DR. MEZINI: ALIA VUANTE NGA NJË SËMUNDJE E VJETËR Ora 08:30- Arjan Mezini, mjeku i cili ka ndjekur gjendjen shëndetësore të ish-presidentit Ramiz Alia ka deklaruar se ai vuante nga një sëmundje e hershme në mushkëri gjë që ka sjellë dhe përkeqësim kohët e fundit. “Zoti Alia është transferuar në spitalin tonë 4 ditë më parë nga spitali infektiv. Pas ekzaminimeve që iu kryen u konstatua diagnoza tron boembolia pulmonare me një tronb të madhe në arterien kryesore pulmonarë. Menjëherë u vendos në mjekim intensiv dhe sot si pasojë e përsëritjes së tronbit nuk patëm mundësinë për ta ndihmuar më tutje. Me sa di unë para 1 jave apo 10 ditësh është shtruar në spitalin infektiv për probleme pulmonare, mungesë oksigjenimi dhe ne u thirrëm në konsultë. Në historik do referohet që vuante nga një sëmundje të themi malinje të prostatës, që mundësia më e madhe ka qënë komplikacioni i sëmundjes malinje, mpiksja e gjakut në mushkëri. Është një sëmundje e vjetër, të paktën sic referojnë edhe familjarët dhe vetë zoti Aliaj në një histori 4-5 vjecare”, u shpreh ai Mezini shtoi se, me kërkesë të familjarëve trupi i pajetë i Ramiz Alisë do të traqnsferohet në morgun e QSUT-së. Doktori sqaroi se vetë ministri i Shëndetësisë Petrit Vasili është interesuar në Sanatorium që të kryen të gjitha procedurat posmortore. (e.Menga/m.Arapi/BalkanWeb)

No comments: