Tuesday, October 4, 2011

Partia e re, negociatat sekrete të Topit me eksponentë të së djathtës

I vetëdijshëm se ka pak gjasa të garojë për një mandat të dytë presidencial, Bamir Topi përmes mbështetësve të tij ka nisur negociatat me eksponentë të së djathtës. Në bisedime ish-deputetë të PD-së, tre deputetë aktual të grupit parlamentar, e deri këshilltarë në disa bashki.
TIRANË Edhe pse e paralajmëroi publikisht krijimin e një partie të re vetëm para katër ditësh, Bamir Topi, i vetëdijshëm se ka pak gjasa të garojë për një mandat të dytë presidencial, ka kohë që është në kontakt me eksponentë të së djathtës. Në formacionin e ardhshëm politik, që nënkupton një parti të re politike nën drejtimin e tij, Topi ka piketuar të ketë jo vetëm ish-figura të rëndësishme të së djathtës, por edhe zyrtarë aktualë qendrorë dhe vendorë. Burime të mirëbesuara thanë për gazetën “Mapo” se Topi ka filluar negociatat në rrugë informale kryesisht përmes mbështetësve të tij. Qëllimi është krijimi i një formacioni të ri politik të qendrës së djathtë dhe mbrojtja e atyre parimeve që karakterizojnë të djathtën. Deri më tani, mësohet se janë zhvilluar biseda paraprake me emra të njohur të së djathtës, si Besnik Mustafaj, ish-deputetë si Aleksandër Biberaj apo Sali Shehu. Në listën e të negociuarve përfshihen edhe figura tashmë të larguara nga PD-ja, ku nuk mbetet jashtë diskutimit edhe ish-kryetari i PD-së, Eduard Selami, edhe pse për këtë të fundit burimet shprehen jo shumë optimistë lidhur me rikthimin e tij në jetën politike shqiptare. Por Bamir Topi duket se ka mbështetës edhe në grupin aktual të Partisë Demokratike. Përveç deputetit Gazmend Oketa, i cili nuk e ka fshehur asnjëherë mbështetjen e tij për Topin, në rrugë jo zyrtare po negociohet edhe me dy deputetë të tjerë, emrat e të cilëve deri më tani, për shkak edhe të situatës delikate, mbeten sekret. Vetë presidenti i Republikës, Bamir Topi, i ftuar në emisionin “Top Story” nuk e përjashtoi mundësinë e një pakice bllokuese për presidentin e ardhshëm në Kuvend, në vitin 2012. I pyetur pikërisht për një mini-listë të mundshme deputetësh, jo vetëm nga grupi parlamentar i PD-së, por edhe nga grupet e tjera parlamentare, Topi u përgjigj ndër radhë se ai kishte marrëdhënie miqësore me disa deputetë të Kuvendit të Shqipërisë sigurisht jo kushtëzuese, porse shtoi se gjithçka do të mbetej e hapur deri në momentin e votimit për Presidentin e ri. Por, Bamir Topi, i cili njihet për reputacionin e tij të gjatë politik në PD, por edhe si eksponent i rëndësishëm në radhët e së djathtës, ka ruajtur lidhje edhe me të zgjedhur vendorë, kryesisht nga Partia Demokratike. Burimet saktësuan se Bamir Topi gëzon mbështetje edhe te disa këshilltarë të Partisë Demokratike (dhe jo vetëm) në disa bashki, kryesisht në Shkodër dhe Vlorë. Pritet që formacioni të ri politik të startojë më shpejt se përfundimi i mandatit të Bamir Topit si President, madje shumë më herët. Ajo që dihet me siguri është se Bamir Topi nuk do t’i bashkëngjitet Aleancës “Kuq e Zi”, një tjetër formacion politik që po lind nën drejtimin e Kreshnik Spahiut, mandati i të cilit përfundon brenda këtij viti. Topi nuk pritet të përfshihet as në partinë tjetër të djathtë, si Lëvizja për Zhvillim Kombëtar. Qëllimi i tij (të paktën deri më tash) është krijimi i një partie të re, lidhja e aleancave me LZHK e PDK, me qëllim krijimin e një poli të tretë të djathtë, që më e pakta mund të kondicionojë ndoshta krijimin e aleancave të ardhshme dhe mbi të gjitha e dëmshme jo pak për Partinë Demokratike, e cila synon një mandat të tretë fitues në zgjedhjet e 2013-ës.
Nevila Perndoj

No comments: