Tuesday, October 11, 2011

Shqipëri-Rumani 1-1. Lamtumire Kuzhe

Kombëtarja e mbyll me barazim edicionin eliminator të Euro 2012-s

Shqipëria i mbylli eliminatoret e Euro 2012, me një barazim 1-1 ndaj Rumanisë në “Qemal Stafa”, duke mos e thyer tabunë 63-vjeçare të ndeshjeve pa fitore me rumunët, ndaj të cilëve në 15 ndeshje historike kemi regjistruar 2 fitore, 3 barazime dhe 10 humbje.

Kombëtarja “kopjoi” rezultarin e arritur një vit më parë, në Piatra Neamnt, por me ndryshimin se nëse në Rumani, ishte Muzaka që barazoi rezutatin, në Tiranë ishin rumunët.

Një ndeshje e dominuar nga “djemtë” e Josip Kuzhesë në pjesën e parë, dhe nën kontrollin e “çunave” të Viktor Picurkës në të dytën.

Ndeshja kishte vlera statistikore për Shqipërinë, pasi e kishim siguruar vendin e parafundit (9 pikë), ndërkohë që Rumania fiksoi vendin e tretë (14 pikë), me një pikë më shumë se Bjellorusia.

E zhvilluar në një stadium jo me shumë shikues, Shqipëria, e cila vinte pas katër humbjeve rresht (përfshirë dhe një me Luksemburgun), shënoi e para me Hamdi Salihin.

Elis Bakaj ekzekutoi një goditje kendi në minutën e 24-t, dhe “gjahtari” Hamdi Salihi kërceu më parë me kokë, duke realizuar edhe golin e tij të tretë në këto eliminatore dhe të 9-in të tij me Kombëtaren, një më pak se Igli Tare dhe Sokol Kushta, dhe gjashtë larg Erjon Bogdanit, golashënuesit më të mirë shqiptar.

Salihi humbi një rast të pastër në minutën e 32-të, kur gaboi fatalisht para portës.

Trajneri Josip Kuzhe, në ndeshjen e tij të fundit zyrtare të Shqipërisë, hodhi në pjesën e dytë Januzin, Hykën dhe Lilajn. Pas një presioni të jashtëzakonshëm, rumunët shënuan golin e barazimit me anë të Luchin në minutën e 77-të, e që i mohoi Shqipërisë fitoren që e priste prej 63 vjetësh.

Në dhjetë ndeshjet e Euro 2012-s, Shqipëria regjistroi 2 fitore, 4 barazime dhe 4 humbje, 9 pikë.

BILANCI ME RUMANINË
15 ndeshje
2 fitore Shqipëria
2 barazime
10 fitore Rumania

24 NDESHJET E KUZHESË

Trajneri Kuzhe e ka drejtuar në 24 ndeshje Shqipërinë: 13 zyrtare dhe 11 miqësore. Në ndeshjet zyrtare ka këtë bilanc: 2 fitore (me Luksemburgun dhe Bjellorusinë), si dhe 4 barazime dhe 7 humbje. Miqësore: 11 ndeshje, 6 fitore, 3 barazime dhe 2 humbje.


TË GJITHA
NDESHJET
SHQIPËRI-RUMANI

1. 13.10.1946
Shqipëri-Rumani 1-0
(Kamp. Ballkanik)
Tr.: Ljubosha Broçiç

2. 25.05.1947
Shqipëri-Rumani 0-4
(Kamp. Ballkanik)
Tr.: Adem Karapici

3. 02.05.1948
Rumani-Shqipëri 0-1
(Kamp. Ballkanik)
Tr.: Adem Karapici

4. 23.10.1949
Rumani-Shqipëri 1-1
(Kamp. Ballkanik)
Tr.: Sllave Llambi

5. 29.11.1949
Shqipëri-Rumani 1-4
(Miqësore)
Tr.: Ludovik Jakova

6. 05.10.1950
Rumani-Shqipëri 6-0
(Miqësore)
Tr.: Ludovik Jakova

7. 29.10.1972
Rumani-Shqipëri 2-0
(El. Botërorit 1974)
Tr.: Myslim Alla

8. 06.05.1973
Shqipëri-Rumani 1-4
(El. Botërorit 1974)
Tr.: Myslim Alla

9. 25.03.1987
Rumani-Shqipëri 5-1
(El. Euro 1988)
Tr.: Agron Sulaj

10. 28.10.1987
Shqipëri-Rumani 0-1
(El. Euro 1988)
Tr.: Agron Sulaj

11. 20.09.1988
Rumani-Shqipëri 3-0
(Miqësore)
Tr.: Shyqyri Reli

12. 06.09.2006
Shqipëri-Rumani 0-2
(El. Euro 2008)
Tr.: Oto Bariç

13. 21.11.2007
Rumani-Shqipëri 6-1
(El. Euro 2008)
Tr.: Oto Bariç

14. 02.09.2011
Rumani-Shqipëri 1-1
(El. Euro 2012)
Tr.: Josip Kuzhe

15. 11.10.2011
Shqipëri-Rumani 1-1
(El. Euro 2012)
Tr.: Josip Kuzhe

BILANCI
15 ndeshje
2 fitore Shqipëria
2 barazim
10 fitore Rumania

TOP-10 AKTIVIZIMET

Lojtari            N    G
1     Altin Lala     79     3    
2     Klodian Duro     78    6    
3     Ervin Skela     75     13    
4     Foto Strakosha     73     0    
5     Igli Tare         68     10    
5     Alban Bushi     68     14    
7     Altin Haxhi     67     3    
8     Altin Rraklli     63     11    
9     Erion Bogdani     64     15    
10     Rudi Vata     59     5    

TOP-10 GOLASHËNUESIT

Lojtari            G    N       
1     Erjon Bogdani    15     64    
2     Alban Bushi     14     68    
3     Ervin Skela     13     75    
4     Altin Rraklli     11     61    
5     Sokol Kushta     10     31    
5     Igli Tare     10     68
7     Hamdi Salihi     9     35
8     Adrian Aliaj     8     29    
9     Bledar Kola     6     39    
9     Klodian Duro     6     78    
10     Edmond Kapllani    6     34
 

No comments: