Sunday, May 22, 2011

Mbyllet procesi i numerimit te votave ne Tirane, Lulzim Basha fiton me 78 vota para

Ristani: Nesër rezultati perfundimtar

KQZ ka nisur mbledhjen e pasdites të parashikuar në orën 18:00 me 15 minuta vonesë me ankesat e partive për procesin e 8 majit. Gjatë kësaj seance KQZ do vijojë numërimin e kutive të panumëruara për njësinë numër 5 ku sipas mazhorancës rezultojnë fletë votimi të hedhura gabimisht në kutinë e votmit gjatë zgjedhjeve të 8 maj. Gjatë mbledhjes së paradites KQZ u mor me shqyrtimin e ankimimeve të kandidatëve dhe partive për procesin zgjedhor të 8 majit. Në mesditë KQZ do vijojë numrin e fletëve të panumëruara në njësinë 5. KQZ në mesditë numëroi 9 nga 10 kuti pasi njëra kishte probleme me kodin e sigurisë. Në këto kuti rezultuan 7 vota për kandidatin e PD Lulzim Basha dhe 6 vota për kandidatin e PS Edi Rama.

KQZ shtoi sot 22 kuti nga 8 që kishin mbetur nga një dite me pare, pasi sqaroi se komisioneret e PD kane verejtur flete te pavlefshme ne keto 22 kuti.Se bashku me numerimin e kutive numri ne total i kutive te numeruara keto dite nga KQZ eshte 125 kuti votimi të numëruara ne total ku Basha ka siguruar 173 vota kurse Rama 83 vota.

Pas thirrjes së deputetëve e PS mesditen e sotme mbështetës dhe deputetët socialistë janë vendosur para godinës së Komisionit Qendror Zgjedhor jane mbledhur per te protestuar vendimet e KQZ.

Ora 19:58 Ka perfunduar per te mbledhur serish neser mbledhja e PS para godines se KQZ ne oren 10:00. Gjatë kësaj proteste kanë folur mbështetës të PS si dhe deputetë socialist ku kanë kundërshtuar vendimet që po merr KQZ dhe kanë bërë thirrje që të ndalet. Protesta e padides e PS zgjeti rreth 1:30 minuta.

BESNIK BARE: MAFIOZËT DO NA UDHËHEQIN NËSE I LEJOJMË NE

Ora 19:55 Deputeti i PS, Besnik Bare i ka kërkuar qytetarëve që të mos lejojnnë sipas tij që ti udhëheqin mafiozëve.’Nëse ne do i lejojmë këta njerëz mafioz do kërkojnë që të qendrojnë në pushtet për të vjedhur, kështu do të vazhdojë nëse këta njerëz do na udhëheqin’,- theksoi Bare.

KLOSI: KËRKOJMË TË DREJTËN TONË

Ora19:42 Deputeti socialist Blendi Klosi deklaroi se në 20 vjet në Shqipëri PS ka kërkuar të votohet i lirë, por nuk është arritur kurrë. “Ne mbledhemi për të disatën vit rresht që në Shqipëri të votohet i lirë, për 20 vjet me raadhë kemi këkuar që të votojmë si Europa. Jemi njerëz që për kauzën dhe idealin e tyre janë gati të sakrifivojnë. Sot jemi kaq shumë sa ta njerëz që na kanë votuar kërkjojmë të drejtën tonë dhe kemi arritur që ta mbushim mendjen shqiptarëve se Edi Rama ka fituar”,- deklaroi Klosi

XHACKA: BERISHA DO TË FIRMOSË FITORE TË RREMË

Ora 19:00 Deputetja Olta Xhacka nga foltorja e improvizuar në protestën e PS ka akuzuar kryeministrin Berisha se po tenton që të firmosë një fitore të rremë të kandidatit të tij nëopërmjet KQZ. ‘Dikur kjo godinë regjistronte fitoren e Partisë së Punës, sot Sali Berisha do të firmosë një fitore të rreme. Si shumë prej jush dëgjova deklaratën e Berishës se perla e Europës turistët do të vërshonin të pafund, por nuk e dëgjova të fliste për hallet tona. Shqipëria është perlë por jo ajo që rrënon Sali Berisha’,- deklaroi Xhacka.

PS NIS PROTESTËN PARA KQZ

ORA18:40 Pas thirrjes së deputetëve socialist mbështetës të PS janë mbledhur pasditen e sotme për të vijuar sërisht protestën për të kundërshtuar vendimet e KQZ. Në foltoren e improvizuar flasin mbështetës të PS. Policia blindon KQZ.

KQZ, RINIS MBLEDHJEN ME ANKESET E PARTIVE, PS PRITET TË FILLOJË PROTESTËN

Ora18:15 KQZ ka rinisur mbledhjen e parashikuar për në orën 18:00 me vonesë me shqyrtimin e dy ankesave të partive për procesin zgjedhor të 6 majit. Pas kësaj procedure KQZ do të vijojë me numërimin e 12 kutive të mbetura për të verifikuar fletët e votimit të kontestuara në njësinë numër 5, KZA 49. Paralel me punimet e KQZ në ambientet jashtë saj pas thirrjes së deputetëve socialist mbështetës socialist janë mbledhur për të protestuar kundra vendimit të KQZ. Forca të shumta policie kanë blinduar Komisinin Qendror Zgjedhor.

* * * * * * *

Qindra mbështetës të Partisë Socialiste (PS) janë mbledhur sërish sot para Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) për të kundërshtuar numërimin e fletëve të kontestuara për bashkinë e Tiranës.

Në fjalimin e saj para mbështetësve të PS-së, deputetja socialiste Arta Dade ka theksuar se kryeministri Sali Berisha është një politikan antishqiptar që nuk kërkon integrimin e vendit dhe as më të mirën për qytetarët e vendit të tij.

“Saliu është antishqiptar por është dhe antievropian. Evropa kërkon votën e lirë dhe antikorrupsionin, ndaj dhe Saliu nuk e kërkon Evropën”, theksoi Dade.

Më tej deputetja Dade u ka bërë thirrje drejtuesve të policisë të mos dhunojnë protestuesit port ë zbatojnë ligjin.

“Kam një mesazh për policinë, jo për policët e thjeshtë sepse ata janë me ne. Kam një mesazh për shefat e policisë, të rrinë larg nga protestuesit, ata nuk merren dot me ne me deputetët, ndaj merren më protestuesit”, tha Dade.

Deputeti socialit, Pandeli Majko duke folur para protestuesve të mbledhur para KQZ-së, përsëriti edhe njëherë se ajo që po bën Komisioni Qëndror është e paligjshme dhe antikushtetuese.

Duke e quajtur, kreun e KQZ-së, Arben Ristani si “Gjeneralin e Ushtrisë së Vdekur”, Majko u shpreh se “do gërmojë e do gërmojë, kocka do nxjerrë, por fitore për Lulzim Bashën asjëherë”

“Ca muaj më përpara na vratë, vratë katër nga tanët. Dhe sot nuk mund të vrisni të ardhmen e opozitës. Kryeqyetit I Shqipërisë meriton më shumë, sesa ky komision”- tha ai.

Ndërsa deputetja Mimi Kodheli theksoi se Shqipëria duhet të marrë kthesën historike për të mos mbetur më peng i së shkuarës. “Këta mund të ndryshojnë ligjet, por dënimin e Zotit nuk mund të ndryshojmë. Zoti është me ne. Shqipëria do të filloi nga ky moment të marrë kthesën historike, për të cilën të parët tanë luftuar me pushkë dhe me penë. Populli shqiptarë është një, kush guxon ta përçajë do të ketë dënimin e shqiptarëve dhe të Zotit”, tha Kodheli.

Më tej Kodheli u shpreh se ata që kanë hedhur votën në kutinë e gabuar, nuk kanë dashur që ajo të numërohej.

* * * * * * *

KQZ-ja nisi mbledhjen, PS proteston

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka nisur mbledhjen e radhës ku pritet të rinisë numërimi i fletëve të kontestuara për bashkinë e Tiranës.

Ndërkohë qindra mbështetës të Partisë Socialiste (PS) janë mbledhur para godinës së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) për të protestuar kundër numërimit të fletëve të kontestuara.

Shumë prej protestuesve kanë ardhur nga disa qytete të vendit si Durrësi dhe Korça ndërsa pritet që në protestë të mbajnë fjalime edhe deputetë të Partisë Socialiste.

No comments: