Thursday, March 31, 2011

Taylor lë pas një miliardë dollarë


Elisabeth Taylor do të mbahet mend gjithmonë për rolin e saj të Kleopatrës, por ashtu si Perandoresha e Egjiptit, edhe aktorja e Hollivudit kishte një pasuri faraonike.

Një javë nga vdekja e 78-vjeçares, “Daily Mail” informoi sot se ajo ka lënë pas rreth një miliardë dollarë, duke u renditur midis 14 femrave të vetme në botë që kanë arritur të grumbullojnë një pasuri të tillë vetëm falë punës së tyre.

Fituesja e çmimit “Oscar” u bë e famshme për bizhuteritë tepër të shtrenjta e të dukshme që mbante dhe ajo vlerësohej të kishte një pasuri prej 150 milion dollarësh në pasuri deri në vitin 2002.

Taylor u pagua katër milion dollarë, të cilat me kursin e tanishëm janë 47 milion dollarë, për të luajtur rolin kryesor në filmin “Cleopatra”, pas të cilit formoi edhe një prej linjave më të suksesshme në botë të parfumeve.

Besohet se kompania e saj kozmetike ka dhënë një kontribut shumë të rëndësishëm në grumbullimin e pasurisë faraonike të këngëtares, e cila ka edhe 150 milion dollarë të investuara në prona të paluajtshme në Los Anxhelos.

No comments: