Tuesday, November 9, 2010

88 Comments to “Smajl Martini Ivezaj i Grudës Princi i Maleve Kreshnike të Malësisë”

 1. lulgjuraj says:

  edhe i her po shkruoj edhe pse bela poj mes dikuj ne qafe per tue kqyr emrat qe i perdorin ather po bazohem sipas emrave te tune dhe malit qe at po thuon se i takojn ,,,,,

  Ni her jeta chi shkruojn rrena- te pasakta jane te panjerz dhe do te jen te pa njerz sa te jane gjadh ,,,se dyti per Hotin , rrapshen traboinin dhe disa qe paraqiten se jane hot pse nuk shkruone i her per tajt ather me dal jasht oborrit se jaj chi shkrua per tjeret duhet me ken gati edhe tvet mej kritikua ,,,,se parit po sulmojn bajraktaret e grudes ku ata ruojten fen -gjuhen-traditen komin – gruden-Malsin e besa shume prej tyne e kan pagua ,,pra kta kritikohen kurse prej bajraktareve te Hotit nuk i pelqen me jetua ne tokat shqiptare me tvet por shkon ne dreq te mallkua mu ba hoxhe -Siri- se ata i ka pas ma gja -ku atje edhe vdiq besa si Sulltan , tash dallimi asht se ky i don turqit ma fort se popudhin e vet kurse ky i grudes tretet me sa grudas per luftrat qe i ban bash kundra ktij armikut qe ky i pergzon ej ban vllazen ,,,mosni more jav plast dreqi,,,,

 2. gjuro nika says:

  MURLAN
  poti ne fakt gje spaske vertetua te sakt perpos gojllena qe po i flet edhe ato te shtremnuara sipas deshiret tende sepse sdi ku i gjen tana kto inade apo cpifje qe paske per prisat grudjan ti si malsuer kur i pranon gjith shqipnia si njerz te pushkes te burrnis dhe te nerit dhe te Penes ,qe nuk shiten as fen dhe as kombin por u treten ne stamboll dhe ,edhe sot atje i gjinden eshtrat mir va ka sqarua ” MALSORI”prandej mos u kapni per te pavertetave te gjitha i keni te dokumentuara ,perderi disa nga bajraku i Hotit behen Sulltana dhe vdesin te medhenj ne Siri ni mos me beson mua pyete Pasarllsin e tyre te krishter PREL LUCGJONAJ nga nenhelmi dhe nuk ka me mohua..

 3. FoliySid says:

  I read and feel at home. Thanks founders for a good resource!

 4. Hoti says:

  Gjuro “burri” e Lulgjuraj me paftyresi vazhdone te mbroni tradhetine e te cpifeni kunder atyre qe i sherbyen kombit gjate gjithe gjeneratave(bajraktareve te Hotit). Mul Bajraktari ishte ne Shqiperi deri qe erdhi ne fuqi komunizmi. Ai ishte me ushtrine e Zogut se pari e mbasandaj bashpunoi me fashistat. Per kete arsye u largua per ne Evrope e ateher ne Siri per te shpetua koken e jo per dicka tjeter. Shqiperia ka shkrua edhe nji liber per te qe do te ta pasuroj mendjen tende te cunguar dhe kontaminuar. Pyete Prelin se ai ta gjene librin.

  Ju zoterinj nuk mundeni kurre TRADHETARET TI BENI PATRIOTA, MOSE MUNDENI GROPAT E PLEHIT ME I BA BJESHKE TE NALTA. Andaj rrini rahat se ju dele me mire.

  Ti Lulgjuraj mund te na e tregosh historine e Prek Lulgjurit dhe si ka perfundua ai e hiqu Mul bajraktarit.

 5. Malsia e Madhe says:

  Me vjen tejet keq per menyren e dialogimit dhe replikave qe e shoqnuan kyt shkrim me mjaft vlera dhe fakte ,por me te vetmin handikap se autori i takon te njajtes peme gjenetike me keta heroj qe ban aqe sa munden e diten ne keshidhim me aleatet tane perfajqesuesit e Austro-Hungarise dhe udherrefyesit tane ne shekuj per Liri dhe Atdhedashuni Klerin Katolik te gjith se bashku me eliten e kohes me Shkoder e Malsi ne realizim te asaj qe me 19911 pruni deri te kryengritja e Malesise dhe ngritja e Flamurit Kombetar Shqiptar duke u deshmuar para Botes se jemi dhe duam te jemi Shqipetar permes kerkesave te formuluara ne Memorandumin e Greces qe dihet se cilet jane firmetaret e tije gjithashtu dhe hartuesit qe ishin Maja e Elites tone te asaj kohe me te madhin Patriotin dhe Atdhetarin e Paepur Intelektualin e gjithditun Luigj Gurakuqi me te penduamin ne sherbim te Perandorise Osmane dhe i kthyem me mish e shpirt me te gjith pervojen e dijes ne diplomaci dhe Shtetndertim ne sherbim te Atdheut te robnuam nga nata gijate Aziatike Plakun e urte Ismajl Qemal Vlora e ne krahe te tyre njeriu i pushkes strategu i luftes zemra dhe shpirti i kryengritjes se Malsise Dede Gjo Luli i Hotit i mbeshtetur dhe perekrahur pa rezerva nga te gjith paria e shtate Maleve te Malesis ku pa dyshim qe ne Vend te pare ishin Dera e Luc Gjonit te Hotit dhe Ajo e Ivezajve Dera e pare e Grudes e ne vazhdim me Krenet tjere te Malsise dhe vogjelin qe shkuan mbas fjales se tyne ne lufte per te fituar lirin e neperkambun nga Barbaret Osman .Persa i perket asaj qe shkruhet e thohet ketu per te parin Hotit qe edhe pse nuk i permendet emni bahet fjale per Mul Delin i cili ne menyren ma te eger u interrnua nga pushtuesit Gjerman si shume bashkohas te tjer qe Atyre nuk ju pelqej qendrimi mosaprovues ndaj pushtuesit ,ne menyren ma te eger dhe mohues me qedhime thedhesisht denigrues,asgjesues u trajtua figura e tije dhe e gjith familjes se Bajraktarit ( me tane te afermit qe ishin familja e Gjeto Mark Ujkes pasardhesit e ketij Trimi qe se bashku me te birin Franin i falen jeten liris se Shqipnis ne lufte kunder Turkut ) nga regjimi cnjerzor satanik komunist Enevrist ! Se ku perfgundoij Muli ne emigrim dhe vdiq e dim te gjith por isht po ky Mul Delia qe djemve te tije u kisht pagezuar emnat Kastriot ,Lek, pra emna autokton Iliro-Shqiptar ja dhe nje shembull tjeter Kastrioti djali i Mulit me tane te afermit i kane dhane Hotit te gjithe siperfaqen e Truadhit ku asht ndertuar Kisha e re e Hotit me Shtepin tjeter qe vetem Kushja e Hotit e ka kendej kufinit te imponuam nga fuqite medha, Kastriot Muli dha Truadhin dhe Kushrini i Tij Nikoll Preka me Djelm e perkrahjen e Hotjanve ne emigrim e te tjerve miq e dashamir te Nikoll Prekes dhe Malit te Hotit bane te mundun qe te bahet ajo veper e madhe ne Kushe te Hotit . Une edhe ne nje koment tjeter kame shpreh shqetsimin e perbaltjes se cdo gjaje dhe te cdo kujt dhe po e perseris prape se dote ishte mire qe te menohena dhe te thedhohena ne studime ne hapsin dhe kohe duke i pa nen driten e fakteve historike ne varsi te kushteve dhe rrethanave teper te veshtira kur punuan e vepruan keto figura te medha te Malsis Madhe te Kombit tone, qe disa pa as ma te voglen veshtirsi prej mbas Kompjuterit me Nickmame te ndrysheme hiedhin balte me tonelata athua se kane ardhe nga nje sistem tejter diedhor dhe na i bien keto shpifje dhe perbaltje non stop!? Quvadis keshtu Vllaznit e mij Te MALSISE MADHE ? Sepse nje pjese e juaja me keto qe thoni dhe shkruani pa u mendura aspak ( Troken ose Cigaren e kini hak ne Qafe ) ………………..!!!!??????

 6. Suka says:

  Po me dhimben bajraktaret e mi se si u ka ardhe koha qe turpnohen me shkrue me emna te vertet e u duket marre se jane Ivezaj por shkruejin me mbiemnin Lulgjuraj,sigurisht per tu besua ma shume rrenave te tyne.Perpjekjet e tyne per ta ba te zezen te bardhe duket se po u shkojin kot dhe nuk mund tu dimojin as paret e Liqit qe po i paguan per filmat dokumentar per ta rehabilitua gjeneralin,sherbetorin dhe spijunin e kral Nikolles,Sokol Bacin.Ne vend se me ato 30 mij dollar qe i shpenzoj per Sokolin ta kishte punua nji permendore Smajl Martinit dhe bijes se ti Tringes.Precajt tue u mundue me ba heroj tradhtarin po i njollosin edhe keta te tjeret.
  Martini plot 40 vjet i ka sherbye secilit regjim ne Jugosllavi dhe po i sherben edhe sot ne Mal Te Zi.Asnji Precaj qe jeton ne Malesi nuk e perkrahi komunen e plot te Tuzit e as nuk e foli ni fjale te vetme per te.Asnji prej tyne nuk e perkrahi e as kerkoj perdorimin e flamurit,asnji nuk i perkrahi e as nuk propozoj organizimin perkujtimor te ngjarjeve historike te Malesise,nuk organizuen dhe nuk perkrahen festat e flamurit dhe te pamvaresise se Shqiperise,per 60 vjetet e fundit nuk e bane asnji kerkese per te drejtat e shqiptareve ne Mal te Zi dhe nuk i perkrahen kerkesat e deputeteve shqiptar per te drejtat e shqiptareve ne ate republike.Asnji prej tyne nuk e foli per Kosoven dhe nuk e shkroj asnji fjale kudra gjenocidin serb ndaj shqiptareve.
  Jam i vetdishem se dini me shkrue ma bukur se cka shkruej une,per aresye se i kini pas kushtet ma te mira e te voliteshme,se ni pjese te juve u ka shkollue UDB me stipendionet e parat e tyne me te cilat ju kan vu ne gjum,u kan ble e nuk guxoni me u tije gjadhe,kurese tash kapeni per eshtat e te pareve,qe disa prej tyne nuk i len as ajo toke arbnore mrenda prej tradhetise qe ja bane me shekuj.

 7. dechiqi says:

  o grua e keqe , arsyetimet tua dhe inaded tash po i njofim te gjithe ne ket forum , kto prradha dhe manipulime i lexuome dhe erdhme deri te perfundimi se juve kini nevoj per ni psikolog apo veterinar te cilin te duosh . Arsyetimi yj per Mulen nuk asht i sinqert as nuk ka vlefta njerzore kur vjen prej jush , se parit e dim historin e tij ne shqiperi , ather vjen pyetja po si asht e mundur qe aj shkon ne Siri dhe atje aktivohet ne ushtrin te Siris me te njejta paleta qe ka ken ne Shqyperi , a ka mundesi spjegimi i sinqert jo nga ju se prej jush nuk presim kurrgje por rrena dhe manipulime por ,,si asht e mundur qe ni shqiptar me ni preardhje aq te forte mund te behet aktiv me paleta ne ushtri te armikut deri ne vdekje dhe si erdhi deri te kjo ,,,,po me duket se shumica e HEROJVE SU i paskan zgjedhur rrugen ma te veshtir qe ekziston dhe ne ket mnyr fitohet emri dhe veprat -IKJA,,,,dhe shpetimi i kokes se vet, ,,,gjthashtu si erdhi deri te shendrrimi i fes dhe pse , pse Hoti nuk ka rrespekte ndaj tyre sa e meritojne por ne chdo rast dhe ne chdo moment favorizohet Deda ne krahasim me kta , …nuk pres pergjegje nga sakati qe po paraqitet me emrin Hor e mbshef identitetin qe nuk e ka ……

 8. Murlani i Hotit says:

  Gjuro-Lulo dhe Lulo-Gjuro !!
  Tash ma ja keni nxierr fundin totalisht.Sikurse mos te ishin gojllanat ne Malsin tone nuk do te flitej gjuha Shqipe aspak.Besoj se e dini psehin!!!
  Tash po doni mej zhyte edhe bajraktaret e Hotit ne mbeturinat tuaja,jo kesaj here,pritni kur te hapet tema per Hot.Sa per Prelin,besa aj per nji gote raki te thot edhe Pretashi asht ken sultan(baba i tij)Heren e fundit kur e pash,kishte marr teper anen e DPS-it e Gjukanit,por me tha mos u chudit se i kam geja dajes,Malote Pretashit chi me devotshemeri e bajti shishakun deri edhe ne vorr,po jashtu e ken pas keta Grudjanet,qysh Kol Zefit e ketej.A dini more qorrana te pa ftyre,te pa shpirt e te mend, se sa Mileshjan,Dinoshjan,Vrane e Vllane i kini kushri ose rogjak si u thoni ju,chi ma fort e duan i mut te turkut se ju chi ini vllaznit e tyne.A doni me jau cek me emna a me fise ? chi tan jan ken Lulgjuraj,Ivezaj,Vulaj,Nikaj,Vuchinaj e tjere e tjere !!Ku i kini sot? me boshnjak e me gabel,e kini ftyr me permet Hotin.Chka bat ju bajraktaret e Grudes per Malesin tash 20 vjet,mir se gjat komunizmit ishi te nxanun tue njeh medalat e ordenat. ??? ZERO,ZERO!! Chka bani Maliq Cunmulaj per Malesi,Komune te plot e deri edhe e hoq flamurin boshnjak prej mledhjes.Cka bat ju “patriotat” e Grudes,a vech lupit sahanat e
  Malit zi si gjithmon,se paktit tash nji shekull e gjyse!!Ather chka me u than ju kur nuk jeni te ndergjegjshem me pranua faktet dhe realitetin.

  Murlani

 9. Hoti says:

  Dechiq te kam thane edhe nji here se ti je vetem per me ruajt berret e pretashit mas Dechiqit e bela edhe mundesh me i dezye kaj grime, se per kompjuter e histori je dashi i tane deshve. Ti ske aftesi me debatua por vetem me perdore fjale shtazarake e shprehje maniake e me i akuzua ata qe jane te pa akuzueshem. Kqyre e merru me ato gjera qe te ka fale zoti per to se ke hi gabim ne kete teme.

 10. Hoti says:

  Suke,
  Te pershendes perzemersisht. Ti me ate emer me siguri qe i takon Grudes dhe pleades se shume trimave dhe trimereshave te ketij fisit legjendare shqipetare qe e deshten kombin tone dhe cdo pellambe te Shqipenis nane. Me gezon pa mase sinqeriteti jote dhe objektiviteti e guximi per ta thene te verteten. Gruda ne pergjithesi sikur e gjithe Malesia eshte e paster e krenare por disa kalbesira tradhetare si Sokol Baci duhet ti cojme atje ku e kane vendin per mos me na e kontaminua truadhin tone.

  Rrnoshin sa Suka e Grudes te gjithe ata qe punojn per shqipetari, e ju tret fara atyre qe lupijne sahanat sllav.

 11. gs says:

  Rrofte Ismail Martini.
  Ismail Martini ka: qen burr, patriot, dhe ka ber per komb, e per vete.
  Rrofte Ismail Martini,
  Vellezer lotet me kan shkue tue lexu disa komente ktu qi jan munue me e qelb ket burr Shqiptar,
  Ka penda ketu qe punojne vetem per te ul vlerat e njerzve te medhej si Ismail Bej Martini, po skan me ja arrit qedhimit kurre se Malsia e Grudes tash esht e shkollueme dhe nuk e han ma sapunin per djath.
  Rrnoshin bajraktaret e Grudes, ismail Martini e kompani.
  Kisha da me fol ma shum per ket njeri, po mduhet me shkua se jan ba ciniat kapic, e mduhet me I la.

  Ju lutem njerezve te edukua te Grudes te shkruajme vjersha per Ismail Martinin qi tu tregojm sa patriot ka qen Ismaili, e tja millim gojen anmiqve!

  GS

 12. gjuro nika says:

  Se parit kish me pa qief jeta ci po shajn mos te bazohen ne ne qe po demek sipas mendimeve te tyre po mbrojm te paverteten u sugjeroj qe de spakut te lexojn keto dokumente qe edhe prap sipas tyre qenkan te paverteta …
  Sa i takon Shishakeve jam ne dijeni se e kan mbajt shum malsor bile shume te vendit tim por skempa faj kem qen nen Mal te Zi pak para grudet e Hotit ,sa i takon se kush e Ka bajt mund te then se Sokol Baci vdes me kapuc te bardh poashtu dhe Smajl Martini por e kishte edhe ruben per rreth kapucit a[po plisit , Ded nika Vdes me kapic te bardh si dhe ZEF MARTINI AJ E KA BAJT KAPICEN E ZEZ ne shenj zie per Babain e tij qe ja vrasin ne lufte dhe met jetim ne moshen 8 vjecare ?!
  .Po e ka bajt plotsisht jam dakord me ju Malot Pretashi Shishakun edhe ata e di !!!
  Poashtu jam ne dijeni se gjysma e Grudes ndrrojn konfesion nga katolik ne Islam mirpo nji gje ta dish se Bajrakun e grudes se ka kthye as turku perderisa Ju djemt e Hotit sipas dijenis qe kam bajrakun ve ndrrojn fen dhe pikrisht aj ma ka then ne nje vend duke pire kafe qe djali i dyt i bajraktarit behet turk dhe mbret i Siris dhe me gjith familje vdes ne siri sic tha parafolsi im kte ma ka than Prel Lucgjonaj profesori i gjuhes gjermane si dhe ma ka ofrua librin qe e permendi ju por aty nuk shkruan per kyt sulltanin djalin e dyt te bajraktarit

 13. Gega says:

  ku ini tradhetart dhe te panjerzit e kombit shqiptar , njerz qe jane te paguom me cha e percha me dirigimin e Malazezeve, Hote dhe Suke -me 2 emra por ni samar, asht ma se mkat me ardhe ktu dhe me fol fjale aq te marra dhe te paverteta sa qe edhe ata gospodaret taj kishin mu chudit .E lexova me vemendje ket artikull dhe me than te verteten se aj qe e njef pak a pak historin e vertet te pa mashtruome dhe pa inad vetem lavdat mund te thoje se kurrgja tjeter.Po ju 2 magistra te lame dhe te paprekun a ka mundesi me dit se kush jane at te paret taj qe kenkan aq te paster apo te njofur ? Ni her une personalisht nuk jame dakord per te sha / akuzuar diken ne baze te flaleve apo prradhave te atyreve qe vet jeta e tyre dhe biografi asht shume e dyfishte dhe plote gropa, se dyti ne qoft se njeri bazohet ne fjale te tyre ather duhet cek se jane te thame dhe thacha . Historia e Malsis dhe Malsoreve mase mirit asht dite nga vet Malsoret dhe tregimet e tyre nepermes te fjales .Kta historian te rij dhe te manipuluom nga shume ndryshojn dhe krijojn ni atmosfere ku chobanat behen heroj e herojt bahen chobana , chka ban fuqia e dollarit dhe euros sot .Kishte me ken mire qe vuojtjen e malsoreve ather por qe esht edhe sot ta kqyrim me ni far simpatie tye dite se sa armiq kan pas dhe sa miq kanpas .Tye marr parasysh kto 2 fakte ather asht e pamujtur qe historia e malsis mos tjet e perzieme her me turk her me shkja , Shumica e ktyre fatosave qe permenden kan dite me luftua dhe me perdor te dy palet aq sa kan muj dhe sa kan pas fuqi , por besa ka edhe aso rastesh qe ajo kopili nuk ka llez dhe kan ra viktima te kohes . Edhe ni her kujdes e mirekuptim me fjale te matura dhe fakte te sakta apo edhe kritik te sinqert me vend asht mnyr njerzore ….

 14. Hoti says:

  UUUh duket se Dechiqi u be Gege, e kajher Gjuro e emra te tjere por gjithni fjale boshe pa substance e pa asni fare bylmetit.

  Sa qesharake, Hoti me cha e percha Suka me tradhetua edhe te dy me samare, abababa cfare cpikjet gjigante paska be ky Gega i ri e po ruajte zoti sa i rrept po na kenka. Paj nese meriton kush samarin ateher ktij Geges ishte dashte me gjua permbi e me ja lidhe nenbarken pake shterguat deri sa ti dale tymi qe e paska kaplua e ateher ti mbyse hunet ne ate tyme te zi e ta shijoj mire vetevehten ate pjese me me vlere qe ai posedon.

  Per Hotin mund te ju them se ne kete teme kam qene sa me korrekt qe mund te jete ndoni njeri. Kam debatua me fakte por te cilat disave ju kane shkaktua dhimbje e besa e verteta vret nganiher por ajo duhet thene. Shpresoj qe lexuasit te kene mesuar nga kjo debate dhe shpresoj qe dikush te hulumtoje me thedhe e te shofe se ku flene e verteta, aty ku theme une apo kta xhandaret e gospodarit qe paten vetem fyemje e cpifje per te vrare te verteten. Por e verteta gjithmone triumfon.

 15. Dechiqi says:

  Hor , fjalet tua intelegjente per mua jane vetem lavdat dhe kurrgja tjeter, ne munges te edukimit njeri flet dhe mbrohet aq sa din tye sha -chpif – me inad me ni zemer chartuni -rrena manipulimi i te vertetes etj,etj,,, duket se kjo smundje perciellet neper breza ne munges te njerzimit e ma se mirit shifet dhe duhet te jete shembull neper fjalet tua me shkrim .Shifet se motivi yt asht me fol sa ma shume -pa lidhje – me u chpif -me rrej ather dal ku te dal , po te dishe me lezua dhe me njerzua te gjitha kto shkrime me fakte qe jane shkrua ketu do te kishe ardh deri te ni realiteti tjeter , por chka ti thojsh i pa mesuomi nuk mesohet e i pa edukuomi nuk edukohet ,,,,,.po asht tye pa shkrimin e gjonit qe ne asni rast nuk ofendon ken por shkrua ata chka esht dhe te verteten ty tu dha rasti me u chfry se gati paske pa plas prej gazepit e met hager dreqi – kshtu qe ky artikull ta pshtoj jeten por nuk di se chka do te behet kur artikujt tjere te dalin ne shtyp.,,

  te lumte Geg per at fjale te verteta dhe me vend ..

 16. leke grudal says:

  Te nderuar,

  Nuk do te komentoj lidhur me temen por , vetem nje sqarim lidhur me figuren e Mul Delise (bajraktarit ).
  Se cfare shqiptarit ka qene Muli flasin mjaft emrat e dy djelve te tij KASTRIOTIT dhe LEKES.

 17. Suka says:

  Mire pra,po ja lame se ne po rrejim ashtu si po thoni ju Precajt,po Mark Krasniqi,At Zef Pllumi,historjani Preke Uli,historjani Pal Dochi,diplomati austriak Baron Nopcha e shume e shume te tjeret qe ne librat e tyne kan shkrue se ini tradhetar te kombit shqiptar,a kan rrej edhe keta?

 18. Traboini says:

  Qyre ti Dechiqi Hotin askush se ka thirre Hor, e hor ***** e ************ mund te jesh vetem ti qe perdore kete soj fjalorit. Hoti ju ka ba lesh e ku ka tjerre si ka dashte vete me ate furken e vete e mos lehni e kjani si qyqare por pranojeni humbjen dhe se jeni kape gabi. Kisha me dashte ta njofe personin mbas emrit HOTI se ja kam borxh nji darke.

No comments: