Tuesday, August 3, 2010

Franz Beckenbauer - Kajzeri i futbollit gjerman


Franz Beckernbauer-i fanari i futbollit gjerman - ai ka qenë i tillë si lojtar dhe ashtu ka mbetur edhe në karrierën e dytë si funksionar.

Kjo skenë e majit 1994 e përshkruan më së miri fenomenin Franz Beckenbauer: Pikërisht ai, që zëvendësoi trainerin e pafat Erich Ribbeck, e drejtoi ekipin e FC Bajern drejt kampionit të ligës gjermane të futbollit. Pas kësaj pasoi prezantimi në rubrikën sportive në studion e kanalit televiziv gjerman ZDF. Një ndër pikat kulmore në këtë rubrikë është gjuajtja e golave në tabelë: një specialitet ky i Beckenbauer-it. Por ekipi i televizionit për këtë mbrëmje kishte rezervuar diçka të veçantë. "Kaiser-i" siç quhet Beckenbauer-i duhej ta shënonte golin jo nga dyshemeja, por nga një gotë birre e mbushur plot. Moderatori mbante gotën, Beckenbauer-i morri vrull me këpucët e zeza dhe e goditi topin direkt e në vrimën e vogël të tabelës, gjë që në rrethana normale i krijon vështirësi kujtdo. Ky pra është Franz Beckenbauer. Çdo punë që e merr përsipër ia del mbanë.

Franz, grumbulluesi i titujve

Franz BECKENBAUER 1969Franz BECKENBAUER 1969

Si lojtar ai ka qenë kampion i Gjermanisë, fitues i kupës, fitues i Kupës së Kampioneve të Evropës, fitues i Kupës Botërore, Kampion i Evropës, 72 herë kampion bote, në vitin 1974 ai konsiderohej si shpikësi i pozicionit libero, si njëri ndër futbollistët më të mirë që ka nxjerrë ndonjëherë Gjermania. Stacionet ekarrierës së tij si lojtar profesionist janë: FC Bajern, Nju Jork Cosmos, Hamburger SV dhe sërish Nju Jork.

Lojtar, trainer, funksionar - Gjithmonë me sukses maksimal

Franz Beckenbauer Franz Beckenbauer

Menjëherë pas fundit të karrierës së tij aktive ishte vakant posti i trainerit të kombëtares gjermane. Beckenbauer-i faktikisht nuk kishte shkollimin përkatës, ndaj ai nuk mund të quhej trainer i kombëtares, por shef i ekipit. Megjithatë edhe këtu nuk u desh të pritej për suksesin. "Dilni jashtë dhe luani futboll", vetëm kaq dhe asgjë më shumë i tha ai njëmbëdhjetëshes përpara finales së Kampionatit Botëror të Futbollit 1990, kundër Argjentinës. Dhe ekipi luajti - e fitoi 1:0. Në mbarë botën u përhap imazhi, se si ai qëndronte vetëm në epiqendër. "Edhe për mua ishte mjaft emocionuese. Unë doja qetësinë time, desha të mblidhja veten."

Pas kësaj "Kaiser-i" u tërhoq duke ia dorëzuar postin Berti Vogts, një prej gabimeve të pakta të tij. Ai ëndërronte vazhdimisht për për një ekip që për vite të tëra të mos njihte humbje. Por me këtë ai i la një trashëgimi të vështirë, që ai asnjëherë nuk mundi ta përballojë.

Kampionati Botëror 2006 si (përkohësisht) pika e fundit kulmore

Franz Beckenbauer Franz Beckenbauer

Një ndeshje miqësore e trainerëve tek Olympique Marseilles përfundoi me humbjen në finalen e kupës së kampionëve kombëtarë kundër Beogradit, më pas Beckenaber-i i lindur në Mynih u kthye tek ekipi i tij FC Bajern, të cilit i qëndroi besnik qysh nga viti 1958 deri në 1977-ën. Fillimisht ai ishte zëvendëspresident i klubit, nga 1994 deri në 2009 ai qëndoi në krye të klubit.

Por dukej se këtë rol ai nuk e luajti si duhet. Gjatë kësaj periudhe Beckenbaueri lindi fëmijën e pestë dhe të gjashtë e krahas kësaj ai doli që të sjellë në Gjermani edhe Botërorin 2006. Më 6 korrik të vitit 2000 Presidenti i FIFA-s Sepp Blatter komunikoi: "The winner is Deutschland."

Atletja e Beckenbauer-itBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Atletja e Beckenbauer-it

E kush tjetër do ta realizonte këtë vepër arti? Kush tjetër përveç do të mund të qëndronte me kaq sovranitet në krye të komitetit organizator? Katër javë resht Franz Beckenbauer-in e shihje vetëm duke hipur e zbritur nga helikopteri, duke shtrënguar duart, duke mbajtur fjalime dhe duke u takuar me krerë shtetesh. Njeriu që vinte nga kuartieri i punëtorëve të Mynihut prej kohësh ishte ngjitur tashmë në nivelin e shoqërisë ndërkombëtare duke u bërë kësisoj ndoshta gjermani më i njohur. Por ai vetë nuk ka pretendime të tilla. "Unë shpresoj që njerëzit të thonë, ai e ka bërë shumë mirë punën e tij dhe tek e fundit ia ka dalë mbanë, që të jetë një njeri i mirë", kështu është shprehur ai kur e kanë pyetur për kuptimin e jetës.

Të habit fakti se si ende ansjë politikan nuk ka pasur idenë, që ta propozojë Franz Beckenbauer-in për postin e presidentit. Pa asnjë dyshim që ai do ta merrte këtë post. E madje do ta kryente më së miri detyrën.

Autor: Tobias Oelmaier / Vilma Filaj-Ballvora
Redaktoi: Aida Cama

10 comments:

Anonymous said...

Hey there! I'm at work surfing around your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the superb work!
Feel free to surf my page ... casino online gambling

Anonymous said...

Thеre is сeгtainly no hassle;
there are nο other items to dо аside
from ρlacing it about уour waіѕt.

Review my web site; Flex Belt Coupon Codes
My web page :: smartcitypedia.com

Anonymous said...

These сomponents also operate collеctivеly to enable lighten the
skin and retain the оverall appear natuгal аnԁ conѕistent.


Fееl freе to visіt my wеb pаge .
.. http://equal.moodle.pl

Anonymous said...

Hi would you mind letting me know which webhost you're using? I've loaded
your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads
a lot faster then most. Can you suggest a good web hosting provider at a honest price?
Thanks a lot, I appreciate it!

Also visit my web blog - http://onlinecasino.Forumotion.com

Anonymous said...

For the reason that the admin of this website is working, no uncertainty very shortly
it will be well-known, due to its feature contents.

Look at my webpage: quickgive.org

Anonymous said...

[url=http://www.vip1michaelkorsoutlet.org]Michael Kors Outlet[/url] So, if your sons love building blocks, pick up a couple at a time to minimize fights down the road

[url=http://www.mislouboutinsaleuk.co.uk]Christian Loubouboutin Discount[/url]That why how to day beautiful women is such a difficult task

[url=http://www.getfreerunaustralia.org]Nike Shoes Australia[/url]50) by calling 1-800-967-2283 or online

[url=http://www.upnikepascherfr.info]Nike Air Max[/url] After washing the shoes, apply some enamel, wipe the shoes with the wax paper and clean the shoes utilizing a wet napkin, then that white shoes will keep clean a bit longer

Anonymous said...

http://dev.teachtibetan.com/viewtopic.php?f=5&t=572727
http://www.xinleikuangye.com/upload/forum.php?mod=viewthread&tid=160078&extra=
http://nci-anesthesia.com/forum/index.php?topic=188968.msg192595#msg192595
http://nclfengyan.com/viewthread.php?tid=258848&extra=
http://forum.california-dreams.be/viewtopic.php?f=2&t=39477
http://forums.bhdla.net/topic/48112-thoughts-on-quick-programs-for-beautiful-shoes-outlet/
http://www.eg-clan.ru/forum/viewtopic.php?f=3&t=114802
http://delalyasmeen.freehostia.com/showthread.php?p=177#post177
http://forum.brzezinaosiek.pl/viewtopic.php?f=3&t=11308
http://bbs.ksjzw.net/forum.php?mod=viewthread&tid=472341&extra=

Anonymous said...

http://bloodmoneycartel.net/forum/viewtopic.php?f=2&t=97857
http://www.zuqiusz.com/thread-3471628-1-1.html
http://112.25.12.70/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=808443&extra=
http://monument.of.by/forum/viewtopic.php?f=3&t=91008
http://www.arabwit.net/vb/showthread.php?p=257203#post257203
http://www.youyidairy.com/bbs/viewthread.php?tid=121737&extra=
http://wc.samrush.net/viewtopic.php?f=6&t=40670
http://www.nbanhui.com/viewthread.php?tid=107016&extra=
http://quchengli.com/mybbs/viewthread.php?tid=1019403&extra=
http://www.repair-my-ware.co.uk/forum/viewtopic.php?f=6&t=81994

Anonymous said...

http://www.lncomms.co.uk/index.php/three-peaks-of-communications/#comment-6383
http://www.tuinfeestenlangeweg.nl/index.php/component/joomgallery/tuinfeesten-2012/tuinfeesten20126-697
http://www.steffundandi.de/forum/viewtopic.php?f=4&t=54307
http://www.65838.com/forum.php?mod=viewthread&tid=105916&extra=
http://81.180.108.252/82454/forum/index.php?topic=105259.msg112273#msg112273
http://avba.info/forum.php?mod=viewthread&tid=60922&extra=
http://17.anlid.com/forum.php?mod=viewthread&tid=47569&extra=
http://www.xiaoyizone.com/fanyi/forum.php?mod=viewthread&tid=54156&extra=
http://jixiangfang.org/thread-194847-1-1.html
http://www.lekool.net/forum.php?mod=viewthread&tid=1588250&extra=

Anonymous said...

http://www.vivabrasilia.co.kr/inopds/bbs_read.php?code=pds01&nbd=pds01&dbcal=no&uid=11&page=1&start=0&mode=&no=0&lng=kor
http://david.futuro.usp.br/conexoes/htdocs/?q=node/163843#comment-195704
http://www.tian008.com/forum.php?mod=viewthread&tid=198790&extra=
http://www.smgqq.tk/forum.php?mod=viewthread&tid=3932&extra=
http://www.izoforum.pl/forum/viewtopic.php?f=76&t=625230
http://divulgar.muonlineservers.com.br/index.php?/topic/29191-effective-solutions-of-beautiful-shoes-across-the-uk/
http://szybcior.pl/viewtopic.php?f=6&t=949256
http://www.ge2w.com/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=405608&extra=
http://rekdom.ru/forum/viewtopic.php?p=260726#260726
http://www.73ny.com/forum.php?mod=viewthread&tid=21177&extra=