Thursday, September 26, 2013

Përballjet PS-PD: Kuvendi, zbardhet lista e deputetëve në komisione

Shkruar nga Erind Kuci
Zbardhen emrat e anëtarëve të tetë komisioneve të përhershme parlamentare, që do të debatojnë projektligjet e qeverisë “Rama” për katër vitet e ardhshme.

Listat me emrat e deputetëve të PD-PS-LSI-PDIU-PR pritet të miratohen në seancën e sotshme të Kuvendit. Lista e hartuar nga forcat kryesore përmban në total 161 emra. Edhe pse Kuvendi
ka në total 140 deputetë, kjo nuk i ka ndaluar forcat kryesore që të lejojnë që një deputet të jetë pjesë e më shumë se një komisioni kuvendor. Vihet re një shtim i numrit të anëtarëve të Komisionit të Ligjeve, ku nga 25 që kishte, tashmë është bërë me 29 anëtarë. Po ashtu, në listën që pritet të miratohet nga Kuvendi, nuk figuron emri i ish- kryeministrit Sali Berisha, i cili nuk do të marrë pjesë në asnjë komision. Komisionet Komisioni parlamentar i Jashtëm pritet të këtë një përballje interesante, pasi në këtë komision që do të drejtohet nga Arta Dade, demokratët do të kenë si anëtare ish-kryetaren e Kuvendit, Jozefina Topalli.
Ndërsa nga radhët e socialistëve bie në sy emri i Ben Blushit, i cili do të jetë edhe anëtar i Komisionit Parlamentar të Integrimit. Po në këto dy komisione do të jetë dhe Gramoz Ruçi, kreu i Grupit të PS-së, ndërsa demokrati Edi Paloka do të jetë anëtar vetëm te Komisioni i Ligjeve, që do të drejtohet nga Fatmir Xhafaj. Demokrati Eduard Selami do të jetë anëtar i Komisionit të Jashtëm, kurse Astrit Patozi do të jetë në Komisionin e Medias dhe të Sigurisë Kombëtare. Sokol Olldashi figuron si anëtar i Komisionit të Veprimtarive Prodhuese dhe anëtar i Komisionit të Ligjeve. Vangjel Dule do të “përballet” sërish me Shpëtim Idrizin në Komisionin e Jashtëm. Kurse në Komisionin e Ekonomisë Erjon Braçe, që do të ketë si nënkryetar ish-ministrin e Financave Ridvan Bode, ndërsa sekretar ish- ministrin Anastas Angjeli. Komisioni i Veprimtarisë Prodhuese, me kryetar Eduard Shalsin, do të ketë si nënkryetar Genc Rulin. Komisioni i Sigurisë Kombëtare do të ketë si kryetar Spartak Brahon, i cili është njëkohësisht dhe anëtar në Komisionin e Ligjeve.
EMRAT NE KUVEND
Komisioni Për Çështjet Ligjore
Fatmir Xhafaj         Kryetar          PS
Oerd Bylykbashi         Zv.kryetar     PD
Armando Subashi     Sekretar       PS
Bashkim Fino         Anëtar           PS
Blendi Klosi                    PS
Petrit Vasili                    LSI
Dashamir Peza                    PS
Ermonela Felaj                    PS
Pandeli Majko                    PS
Spartak Braho                LSI
Tom Doshi                PS
Ulsi Manja                PS
Vasilika Hysi                 PS
Vexhi Muçmataj                PS
Mark Frroku                PS
Armando Prenga            PS
Piro Lutaj                PS
Xhemal Qefalia                PS
Arben Ristani                PD
Tahir Muhedini                PDIU
Gjovalin Bzhetaj                PDIU
Luan Duzha                PR
Eduard Halimi                PD
Edi Paloka                PD
Keltis Kruja                PD
Gent Strazimiri                PD
Sokol Olldashi                PD
Kastriot Islami                PD
Nard Ndoka                i pavarur

Komisioni Për Integrimin Europian
Majlinda Bregu         Kryetare     PD
Taulant Balla         Zv.kryetar     PS
Monika Kryemadhi     sekretare     LSI
Gramoz Ruçi,         Anëtar           PS
Valentina Leskaj                 PS
Arta Dade                 PS
Ben Blushi                PS
Namik Dokle                 PS
Gerti Bogdani                PD
Arben Ristani                 PD
Jorida Tabaku                PD

Komisioni për Politikën e Jashtme
Arta Dade         Kryetare     PS
Aldo Bumçi         Zv.kryetar     PD
Namik Dokle         Sekretar     PS
Ben Blushi         Anëtar           PS
Gramoz Ruçi                PS        Valentina Leskaj                PS
Taulant Balla                PS
Përpraim Spahiu            LSI
Jozefina Topalli                PD
Arben Imami                PD
Vangjel Dule                i pavarur
Eduard Selami                PD
Kastriot Islami                PD
Shpëtim Idrizi                PDIU
Famir Mediu                PR

Komisioni i Ekonomisë dhe Financave
Erion Braçe     Kryetar                PS
Ridvan Bode     Zv.kryetar         PD
Anastas Angjeli    Sekretar    PS
Arben Çuko     Anëtar            PS
Andrea Marto             PS
Ervin Koçi            PS
Përparim Spahiu        LSI
Agron Çela            LSI
Evis Kushi            PS
Ilir Xhakolli            PS
Koço Kokëdhima        PS
Majlinda Bufi            PS
Paulin Sterkaj            PS
Pjerin Ndreu            PS
Florion Mima            PD
Gjovalin Kadeli            PR
Sherefedin Shehu        PD
Edmond Spaho            PD
Liljana Elmazi            PD
Dashamir Shehi            PD
Albana Vokshi            PD
Jorida Tabaku            PD
Igli Cara            PD

Komisioni për Sigurinë Kombëtare
Spartak Braho     Kryetar         LSI
Flamur Noka      Zv.kryetar     PD
Piro Lutaj    Sekretar    PS
Arben Çuko Anëtar          PS
Armando Prenga        PS
Paulin Sterkaj              PS
Shkëlqim Selami        LSI
Luan Rama             LSI
Pjerin Ndreu            PS
Taulant Balla            PS
Xhemal Qefalia            PS
Ermonela Felaj            PS
Ulsi Maja            PS
Vexhi Muçmataj            PS
Armando Subashi        PS
Alban Zeneli            PDIU
Aqif Rakipi            PDIU
Ylli Shehu            PR
Mesila Doda            PD
Ardian Turku            PD
Astrit Patozi            PD
Keltis Kruja            PD
Heldion Bushati            PD

Komisioni për Veprimtarinë Prodhuese
Eduart Shalsi      Kryetar             PS
Genc Ruli    Zv.kryetar       PD
Robert Bitri  Sekretar         LSI
Artan Gaçi    Anëtar        PS
Artur Bushi            PS
Piro Kapurani            LSI
Besnik Baraj            PS
Gentian Bejko            PS
Namik Kopliku            PS
Parid Cara            PS
Rakip Suli            PS
Sadri Abazi            PS
Ervin Koçi            PS
Fatmir Toçi            PS
Ilir Xhakolli            PS
Dashamir Tahiri            PDIU
Besnik Dusha            PR
Agron Duka            PR
Sokol Olldashi            PD
Ardian Turku            PD
Sherefedin Shehu        PD
Voltana Ademi            PD
Gjergji Papa            PD
Kozma Dashi            PD
Heldion Bushati            PD

Komisioni i Punës dhe i Shëndetësisë
Albana Vokshi     Kryetar         PD
Klodiana Spahiu    Zv.kryetar     PS
Vangjel Tavo    Sekretar    LSI
Eduard Bejko    Anëtarë        PS
Ilir Pendavinji            PS
Andrea Marto            PS
Olta Xhaçka            PS
Musa Ulqini            PS
Bujar Kllogjeri            LSI
Ylli Ziçishti            PS
Halim Kosova            PD
Roland Keta             PD
Albina Deda            PD
Florion Mima            PD
Myqerem Tafaj            PD
Omer Mamo            PDIU

Komisioni i Edukimit dhe Medias
Genc Pollo        Kryetar         PD
Alfred Peza       Zv.kryetar    PS
Mimoza Hafizi     Sekretare     PS
Fatmir Toçi      Anëtar         PS
Fidel Ylli            PS
Musa Ulqini            PS
Geldion Rehovica        LSI
Ylli Ziçshti            PS
Olta Xhaçka            PS
Luiza Xhuvani            PS
Klodiana Spahiu            PS
Ilir Pendavinji            PS
Myqerem Tafaj            PD
Mesila Doda            PD
Astrit Patozi            PD
Bedri Hoxha            PR
Luçiano Boçi            PD
Astrit Veliaj            PD
Eleina Qirici            PD

No comments: