Friday, December 2, 2011

Blushi: Rikandidimi i Rames, gafe politike e njeriu megalloman

Nje prej figurave me perfaqesues te opozites shqiptare, Ben Blushi, ishte i ftuar ne Top Channel ku trajtoi ceshtje te shumta te aktualitetit, si ekonomia, politika, zgjedhjet e 2009-s e 2011-s, programin politik i PS-se, zhvillimet e fundit brenda socialisteve, por edhe te tjera si vdekja e Leka Zogut apo libri i tij dhe ai i Edi Rames.

"Rama s'duhet te kishte kandiduar dhe eshte e qarte qe kjo ishte nje gafe politike. Ne i thame qe s'duhet te kandidonte, por me ate qe beri, ai tregoi se nuk pyet njeri. Shpresoj te kete kuptuar se askush s'eshte i pazevendesueshem. Kete pohim e zbuloi mbreme ne interviste per Top Channel, Ben Blushi, anetar i Kryesise se Partise Socialiste dhe deputet i Kuvendit. Ne ate qe ishte pjesa me interesante e bashkebisedimit, Blushi leshoi kritika konkrete ndaj Rames, duke e konsideruar vendimin e tij per te kandidatuar per nje mandat te kater ne zgjedhjet bashkiake te majit si nje prej "gafave" me te medha politike te bera ndonjehere prej Rames. "Ne 2011-n, nuk mendoj se kemi humbur, por keto zgjedhje nuk duhen lexuar si zgjedhje te verteta politike, edhe pse ishim ne qe u perpoqem t'i jepnim kete fryme. Shqiptaret nuk votuan politikisht. Kjo ndodhi dhe ne Tirane, te pakten deri ne diten e fundit, ne 14 maj. Me duhet ta them per here te pare, por Tirana jetonte ne depresion vitet e fundit, nga depresioni i nje sanduici mes qeverise dhe Partise Socialiste. Qyteti mendonte se po sakrifikohej ne nje lufte politike dhe per kete arsye nuk pastrohej mire, s'kishte shume investime, vende parkimi, etj., qe nuk i vlejten Rames dhe PS-se". Ne kushte te tjera, patjeter qe do te kishim me pak vota. Dhe ne kushtet e koalicioneve po ashtu, - tha Blushi.

Duke theksuar se Rama s'duhet te kishte kandiduar dhe se kjo ishte nje gafe politike, z.Blushi shtoi: "Ne i thame qe s'duhet te kandidonte, por me ate qe beri, ai tregoi se nuk pyet njeri. Tregoi se deshiron me shume pushtet nga ai qe i takon, jo atij, por kujtdo prej nesh. Ne 2013-n do te jete kandiat per Kryeminister dhe me kete ai i tha shqiptareve qe mund t'i beje te gjitha. Duke u futur vete ne zgjedhje, tregoi nje akt megallomanie. Nje koment qe beri ai, ishte se, "pervec meje ne PS s'ka kandidate te tjere", por kete koment une s'mund ta pranoj. Kete se pranoj per askend, as per vete. Cdo njeri zevendesohet dhe kjo ndonjehere mund te kete efekt te mire".

Levizja e Mendimit Ndryshe

Deputeti Blushi foli edhe per kritikat e forta qe ka adresuar kunder lidershipit te PS-se, sidomos pas zgjedhjeve te 2009-s dhe ne fillim te 2010-s. "Ka patur njerez qe me kane thene pse kritikon me shume PS-ne se sa qeverine? Ka patur moskuptime nga 2009-2010 pse une dhe koleget e mi e benim kete gje. Ne 2009-n kam pyetur veten, ku po shkojme? Presioni qe vinte nga shumica e PS ishte shume radikal dhe shume perjashtues. Nuk u largova dhe zgjodha heshtjen. S'e bera se nuk doja te ndihmoja Saliun dhe zgjodha t'i jap kosto profilit tim politik. Nese e famshmja LMN do vazhdonte, sot do kishim parti tjeter, te vogel te majte por te padobishme, mund te ishte shume e dobishme vetem per Saliun, jo per PS-ne", deklaroi Blushi.

Itenerari i Blushit ne PS

Deputeti socialist tha se eshte itinerar shume i gjate dhe shtoi: "Une nuk jam terhequr, por kam dhene doreheqjen ne 2007-n. Preferova te marr ate deshtim edhe pse nuk kisha asnje pergjegjesi. Gjashte socialiste votuan per Topin dhe une dhashe doreheqjen per shkak te moralit. Atehere isha nje nder 40 e ca deputetet e PS". Blushi thekson se me tej vendosi te merrej me letersi dhe shtoi: "Pas 30-40 vitesh, ne jeten time s'do te kete rendesi doreheqja, por librat po".

Kurse duke folur per vitin 2009, tha se ka patur "nje keqkuptim te madh per shkak te tensionit dhe panikut qe na kapi te gjitheve" dhe vijoi: "Nuk menduam se do te ishim perseri ne opozite. Kishim bindje te madhe dhe frymezim per ardhjen ne pushtet. Mungesa psikologjike na futi ne nje tunel, dhe ku s'ka drite, njerezit zihen, i vene sterkembesh njeri-tjetrit. Une them edhe sot qe ne 2009-n, nuk ishin te gjitha arsyet e humbjes ne kuti. Rama thote te kunderten. Ky eshte ndryshimi yne. Humbja nuk u kushtezua vetem nga manipulimi, por edhe nga mungesa e nje programi te besueshem, realist, funksional, te vertete dhe koalicionet e gabuara. Per keto arsye duhet te merrte pergjegjesi si kryetar", - theksoi z.Blushi.

No comments: