Thursday, November 10, 2011

A preket Milani nga dorëheqja e Berluskonit si kryeministër?


Presidenti i Milanit, Silvio Berluskoni, do të heqë dorë nga pozicioni i kryeministrit të Italisë në ditët e ardhshme, por ajo që nuk dihet, që nuk mund të thuhet me siguri për momentin, është përgjigjja: sa efekt do të ketë kjo lëvizje në klubin kuqezi, që ai e ka në pronësi për 25 vitet e fundit.
Siç premtoi të martën, pas daljes nga zyra e presidentit italian, Giorgio Napolitano, kryeministri i vendit fqinj, përtej Adriatikut, Silvio Berluskoni, do të japë dorëheqjen nga funksioni i tij, duke i hapur rrugën një qeverie tjetër, që mund të kurojë situatën delikate ekonomike. Pas kursit të ndjekur prej tij, Italia e dërgoi huamarrjen në shtatë përqind, një shifër e konsideruar e paqëndrueshme për një ekonomi shumë të madhe, si ajo e Italisë. Me humbjen e shumicës në senat, Berluskoni ra dakord që të hiqej mënjanë nga drejtimi i vendit. Por, ndërsa italianët, natyrisht do të pyesin se çfarë do të thotë kjo tërheqje e tij për jetën e përditshme të tyre, nga kampi i Milanit ngrihen pikëpyetja logjike, e tipit: çfarë ndikimi do të ketë në klubin kuqezi vendimi i Berluskonit për t’u tërhequr nga kryeministër i Italisë. Pas një çerek shekulli në krye të kuqezinjve, përfshirja e ditëpërditëshme e manjatit të medias në klubin e Milanit ishte bërë e papërfillshme, pothuajse inekzistente, sepse ndikimi i tij politik ishte rritur gjatë viteve. Por tani shumë ngrenë pyetjen nëse në fund të angazhimit të tij politik, në fund të herës së tretë në pushtet, do të ketë më shumë kohë dhe dhe më tepër para Berluskoni për Milanin, kampionin në fuqi të Seria A. Gambino Simone, gazetar dhe analist i “goal.com” beson se zhvillimet e fundit politike, që kanë të bëjnë direkt me Berluskonin, do të ndryshojnë pak në aspektin e trajtimit të Milanit. “Vëmendja e tij është ende e foksuar, në mënyrë të vendosur, mbi politikën. Sipas mendimit tim, asgjë nuk do të ndryshojë në një afat të shkurtër në raportin e Berluskonit me Milanin. Ndoshta, përpara zgjedhjeve të reja politike në Itali, që mbahen në shkurt të vitit të ardhshëm, Berluskoni mund të vendosë për të blerë një lojtar të nivelit të lartë, për të fituar disa vota më tepër për partinë e tij. Emrat më të mundshëm për t’iu bashkuar Milanit në këtë periudhë janë Didier Drogba, ose ndoshta Karlos Tevez. Berluskoni do të ishte gati për ta paguar edhe këtë faturë financiare futbollistike në funksion të zgjedhjeve, ku do të jetë e angazhuar partia e tij. Nëse dështimi i partisë së tij në këto zgjedhje do të jetë i dukshëm, atëherë Berluskoni do t’i kthejë më shumë sytë nga Milani, do të ketë më shumë liri për t’u marrë me kuqezinjhtë, me futbollin. Në cilëndo rrethanë, ai me siguri do të mbetet president i Milanit, por për momentin Berluskoni do të vazhdojë të jetë një politikan i dorës së parë në Itali, shumë i zënë me këtë angazhim. Nëse partia e tij i humb zgjedhjet e shkurtit të ardhshëm, atëherë mund të zgjedhë t’i kushtojë më shumë kohë Milanit.”

No comments: