Sunday, March 20, 2011

Raketa kundër regjimit të Gadafit

Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:

Operacioni ndërkombëtar në Libi po përqëndrohet tani edhe ndaj Tripolit. Aleanca perëndimore e kryesuar nga Franca dhe SHBA synon të ndalë sulmet e trupave të Gadafit ndaj kryengritësve . Ky i fundit reagon me kërcënime

SHBA dhe Britania e Madhe filluan të shtunën (19.03.2011) të godasin me raketa nga luftanijet dhe nëndetëset ndaj bazave ushtarake të regjimit Muammar al-Gadafit. Gjithashtu avionë francezë dhe britanikë qëlluan nga ajri. Në shënjestër të sulmeve ishin në radhë të parë objektivat në afërsi të bregdetit. Por sulme pati edhe ndaj kryeqytetit Tripoli. Veprimet ushtarake të miratuara nga Kombet e Bashkuara synojnë ta pengojnë Gadafin të vazhdojë luftën kundër popullit të vet.

Sipas Ministrisë amerikane të Mbrojtjes janë hedhur më shumë se 110 raketa të tipit Tomahawk. Rreth 20 komplekse ushtarake janë marrë në shënjestër, tha zëvendësadmirali William Gortney. Avionët ushtarakë francezë qëlluan mbi një automjet të ushtrisë libiane. Sipas informacioneve të stacionit televiziv arab al Xhazira avionët qëlluan edhe katër tanke të trupave të Gaddafit pranë Bengasit, bastion ky i kryengritësve.

"Aksioni tashmë ka filluar"

Presidenti Obama flet për fillimin e sulmeve mbi Libi, Brazil, 19 mars 2011Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Presidenti Obama flet për fillimin e sulmeve mbi Libi, Brazil, 19 mars 2011

Sulmet filluan paralelisht me një samit të posaçëm të politikanëve ndërkombëtarë në Paris nën drejtimin e presidentit francez, Nikola Sarkozi, i cili ka qenë vazhdimisht për ndërhyrjen ushtarake. Presidenti amerikan Obama dha urdhërin për një "operacion të kufizuar ushtarak në Libi". Ky aksion ka filluar tani“, tha Obama gjatë vizitës së tij në Brazil. “Ne nuk do të dërgojmë, po e përsëris, nuk do të dërgojmë trupa amerikane në tokë." Sipas një informacioni të “New York Times“ ushtarët amerikanë , sipas dëshirës së Obamës do të jenë “disa ditë dhe jo me javë" të përfshirë në luftë.

Sundimtari libian Gadafi reagoi me tone luftarake. “Deti Mesdhe do të kthehet në fushë beteje“, tha Gadafi në një mesazh të shkurtër audio, që u transmetua në mbrëmje nga televizioni libian. Populli libian është i gatshëm për luftë, "ne do të hapim depot e armëve për të gjithë libianët." Më parë një zëdhënës i qeverisë libiane kishte përsëritur kërkesën, që të vijnë në Libi vëzhgues ndërkombëtarë .

Amerikanët dhe francezët me veprimet e tyre ushtarake duan të ndalin sulme të tjera kundër civilëve dhe grupeve opozitare në Bengasi. Përveç kësaj regjimi i Gadafit duhet penguar, që të mbrohet ndaj zonës së ndalim fluturimit.

Qeveria gjermane refuzon pjesëmarrjen direkte të ushtarëve të saj në këtë operacion. Në Këshillin e Sigurimit të OKB-së përfaqësuesi i Gjermanisë abstenoi në votimin për vendosjen e zonës së ndalimfluturimit. Pas takimit të posaçëm në Paris kancelarja Angela Merkel garantoi sërish mbështetjen indirekte.

Avionë britanikë drejt LibisëBildunterschrift: Avionë britanikë drejt Libisë

Përgënjeshtrohen sulmet në Bengasi

Qeveria libiane përgenjëstroi njoftimet për sulme të trupave të saj në Bengasi. Ministri i Jashtëm Mussa Kussa tha në Tripoli: “Ne e respektojmë plotësisht armëpushimin e njëanshëm, që kemi shpallur dhe përfundimin e të gjitha operacioneve ushtarake". Trupat e Gadafit sipas dëshmitarëve okularë para fillimit të samitit kishin qëlluar Bengasin me artileri dhe predha antitanke. Sipas mediave arabe njësi të trupave qeveritare hynë në pjesët jugore të qytetit. Edhe avionë luftarakë kanë fluturuar mbi qytet. Një avion ushtarak u rrëzua, ishte e paqartë, nëse i përkiste rebelëve, apo forcave qeveritare. Sipas kryetarit të qeverisë provizore të opozitës në Bengasi, Mustafa Abdul Dschalil, ka pasur shumë viktima. Në spitale ka shumë të plagosur, i tha ai stacionit Al-Dschasira.

Autor: Marko Langer/Angjelina Verbica (dpa,afp,rtr)

Redaktoi: Eliana Xhani

No comments: