Friday, October 22, 2010

Pse Edi Rama tradhtoi te majten shqiptare

Edip Shiroka*
Kur ne korrikun e 2009, per arsye krejtesisht personale, per arsyen e thjeshte, vetem per te ruajtur sundimin ne Partine Socialiste, te Rames dhe klanit te tij, u krijua alibia e vjedhjes se votes nga kundershtari dhe u ngrit si tymnaje problemi i kutive, kishte nga ato qe e mbeshteten kete teze, qe hartuesit dhe ideatoret e saj u munduan ta kthenin ne kauze, ta kthenin ne kauze, pasi e kishin shume te rende perballjen me elektoratin e majte, qe ishte i bindur ne fitoren e 28 qershorit dhe nuk po dinin se kujt t'ia faturonin humbjen. Humbja tashme ishte realitet i pa diskutueshem. Fajin kryesor dhe te vetem e kishte kryetari i Partise, Edi Rama, qe nuk arriti kurre te behej lider, nuk arriti kurre te bashkonte faktoret perberes te se majtes, qe do s'do ai ekzistojne, madje me peshe teper te madhe politike dhe elektorale, nuk arriti kurre te ishte njohes i mire i realiteteve shqiptare, rajonale e nderkombetare dhe nuk arriti kurre te ecte me ritmin e kohes e te zhvillimeve integruese te Shqiperise apo me gjere te krejt rajonit. Qe me perpara, ishim te bindur qe fale sistemit zgjedhor apo formules se llogaritjes te vendeve ne Parlament, edhe nese do fitonim, fitorja do ishte e ngushte. Ndodhi e kunderta. 28 Qershori 2009 tregoi se Rama nuk eshte i pergatitur dhe nuk eshte i afte per te drejtuar qeveri, kete njerezit e dine mire dhe e shohin perdite. Te gjitha kategorite sociale ne kete vend, ku me shume e ku me pak, e kane fare te qarte. Ky njeri qe eshte i paafte te zgjidhe problemet brenda nje koalicioni politik, brenda familjes se madhe te se majtes shqiptare, brenda familjes se tij personale, nuk ka shanse te kete prosperitet per ate force politike qe e ka zene fort per gryke. Alibia e tij per mos humbje te zgjedhjeve, per deformim rezultati, e pati nje ndikim. Per nje fare kohe ky "as nen menge" i Rames, u duk sikur e arriti qellimin. Por si flake kashte, shpejt u sfumua, u sfumua si ne planin e brendshem ashtu edhe te jashtem. Ne planin e brendshem, shume simpatizante, per nje fare kohe, besuan te Rama se e kishte seriozisht kerkesen per transparence dhe pas kesaj do vinte parajsa e pushtetit. Keshtu e mekoi ai rrethin e pare ciklik prane tij, ate te miliardereve, per ta percuar tek rrethi i dyte i ciklit prane tij, tek ai i servileve. Edhe miliarderet, edhe servilet jane te shperndare per cdo qark ne raporte te barabarta. Ne baze, aty ku cdo gje peshohet hollesisht, te dy keto kategori shihen me skepticizem e mosbesim. Kaluan 16 muaj duke gerthitur per transparence e hapni kutite, e asnje rezultat. U luajt shume me terma jo shume te njohur per publikun, si e drejta e Gjykates Kushtetuese per interpretim te nenit 178/6 te Kodit Zgjedhor te miratuar me kerkese dhe konsensus te vete Rames, apo e Komisionit te Venecias, e cojme apo se cojme, ose me budallallekun tjeter se nuk dime se kush ti drejtohet ketij komisioni ekselent, a thua se ky komision eshte i ngritur dhe e ka aktivitetin e vet pas 28 Qershorit. Njerezit nuk jane te marre. Eshte fare thjeshte e kuptueshme qe kjo loje e Rames kishte si qellim te vetin perfitimin ne kohe dhe mbushjen e boshllekut politik opozitar ne mungese te nje opozitarizmi real e te frytshem, ne mungese te alternativave konkrete. Rames keto i kane munguar edhe para zgjedhjeve te 28 Qershorit. Sot, anetaret dhe simpatizantet e Partise Socialiste, jane me te zhgenjyer se kurre. Duke perdore nje shprehje popullore mund te them se jane te prere ne bese nga Rama dhe klani i tij. Rama e klani i tij, e kane tradhtuar te majten shqiptare duke e lene jashte te gjitha proceseve historike qe kane ndodhe keto dy vitet e fundit ne kete vend, e priten te ndodhin edhe ne ditet e muajt ne vazhdim. Tradhtia per te majten shqiptare prej Rames, eshte e kahershme, e perseritur ne forma te ndryshme gjate ketyre pese vjeteve. Nje prift Franceskan, shume i njohur, qe nuk jeton me, thoshte dikur se gabimi kryesor i jone, eshte se ne e falim tradhtine. Tradhtia e dinakeria, zevendesuan pjesen e pergatitjes politike qe i mungonte Rames, kjo edhe sipas deklarimeve te vete atij. Pesha e rende e tradhtise dhe dinakerise rendoi me se pari ne kurrizin e krejt te majtes shqiptare, ne vecanti ne kurrizin e vete Partise Socialiste, pasi nuk linte vend pa e permendur qe nuk jam politikan. Kur permendet dinakeria e Rames, menjehere mendja shkon tek figurat emblematike e me vlera te padiskutueshme qe kishte Partia Socialiste ne strukturen e larte te saj. Duke qene se nuk u bene kurre pjese e tejzgjatjes se beqarise se kryetarit, zonjat e nderuara, Pino, Haxhiymeri, Hafizi, Allushi, Stefa apo Danaj, u zevendesuan me Xhackat, Felajt, Xoxat apo Shegat.
Tradhtia e dinakeria shkoi edhe me tej, qe nga perpjekja per te nxjerre jashte lojes politike, Ilir Meten, Skender Gjinushin, Paskal Milon, Vangjel Dulen, Kastriot Islamin, Ben blushin, Andis Harasanin, Ben Malajn, Marko Bellon, Ylli Manjanin, Musa Ulqinin, Artan Lamen e shume te tjere, deri tek futja ne loje, e atyre qe s'kane te bejne fare me te, Nard Ndoka, Tak Ngjela, (cuditerisht me kujton Pitkinin edhe ne kete ese) Erion Veliaj, Ndre Legisi। Tradhtia e dinakeria e Rames, u ul edhe ne nivele rajonale, kete e hoqen ne shpinen e tyre si drejtuesit rajonale Namik Kopliku e Albert Cakoni, ashtu edhe te zgjedhurit lokale। Nje nga tradhtite e fundit te Rames eshte edhe tjetersimi i mandatit te Ilir Beqes. Zoteria ne fjale, sado qe mund te qendroje besnik i kryetarit, por fale faktit qe eshte pinjoll Shkodre e djale i Hamit Beqjes duhet te reagoje. Duhet te reagoje me objektivizem, pavaresisht se vinte nga nje familje me prejardhje komuniste, eshte shume e rendesishme se vjen nga nje familje me prejardhje Shkodrane dhe intelektuale. Ne fillesat e informimit te opinionit me te rejat e psikologjise, e kujtojme me respekt profesorin e nderuar Hamit Beqja॥ Ne gojen e tij kemi degjuar per here te pare shume risi, vete e folura e tij me nje aksent verior e intelektual, me bente ta besoja e ta vija ne vijen e pare te besueshmerise politike dhe per hir te kesaj perfitoi edhe Iliri, jo se nuk e meriton, por shkodranet i duan njerezit e tyre, kur ato reagojne e jane shkodrane. Jemi te tille se jemi te thjeshte, te edukuar e te kulturuar, kush se kupton kete, s'ka kuptuar Shkodren, rajonin dhe Evropen, Nepermjet ketij rajoni dhe e ketij mentaliteti, jemi avangarde e zhvillimeve politike keshtu, qe dashje pa dashje kemi tagrin e zhvillimeve politike ne kete vend. Do kalojne shume kohe edhe keto historiket, por ne do jemi Shkodranet e kohes tone qe edhe pse te ndare ne forcat e ndryshme politike, gjithnje do te dime qe te bashkojme vlerat tona ne te mire te zhvillimeve politike te rajonit e te vendit ne teresi.

*Kryetar aktual i PS ne Shkoder

No comments: