Thursday, March 8, 2012

Dashamir Shehi: S'kemi pune me Bamirin

Ideja e krijimit te nje partie te re nga Bamir Tipi ka sjelle reagime te ndryshe ne dy kampet politike. Kreu i Levizjes per Zhvillim Kombetar, Dashamir Shehi, deklaron se zakonisht kreret e shteteve, ne mbarim te mandatit hapin fondacione dhe jo parti politike. Ne nje prononcim dhene dje per televizionin "Klan", Shehi deklaron se LZHK-ja nuk do te kete asnje marreveshje me forcen e re politike qe pritet te krijohet se shpejti, sipas mbeshtetesve te Bamir Topit. "Jo, ne do te mbajme qendrimin tone si LZHK. Mire keq, ne kemi nje investim politik. Ne nuk jemi nje gje e re. Ne jemi force e konfirmuar. Ne kete linje kemi dhe kesaj linje do t'i mbahemi. Une i uroj pune te mbare kujtdo qe merret me politike. Nuk ka me logjike qe pas kaq kohe te nisin gjera nga e para", - thote Shehi. Kreu i LZHK-se thote se pas mbarimit te mandatit te kreut te shtetit duhet te ndiqet precedenti i presidenteve ne SHBA, te cilet nuk merren me me politike. "Do te ishte mire qe Presidenti te mos merret me debate. Fatkeqesisht ne Shqiperi ka nje eksperience te keqe, fillojne me pas me forca politike. Shpresoj qe ai president qe do te vije pas ketij, ta mbylle karrieren e tij si president. Ashtu sic ndodh ne SHBA. Nuk duhet te jete ky post si faze transitore", - deklaroi dje Shehi. Qendrime te ndryshme ndaj kesaj nisje mbajne dhe perfaqesues te tjere te politikes. Te pyetur nga gazeta "Koha Jone", kryetari i Partise Demokristiane, Nard Ndoka, kreu i partise qe perfaqeson ish-te denuarit politike, "Rruga e Lirise", Kurt Kola, dhe kreu i Institutit te te Perndjekurve Politike, Simon Miraka, kane dhene mendimet e tyre, por dhe kunder nje nisme te tille. Nderkohe qe kunder nje levizje te tille dhe tezave te saj per ish te perndjekurit politike shprehet kreu i Institutit te ish te denuarve politike, Simon Miraka. Ai shprehet se nje force e tille politike eshte nje eksperimentet. I pyetur nese ish te denuarit politike mund te jene pjese e nje force te tille qe pretendon se i perket se djathtes, Miraka shprehet se ish te denuarit nuk kane nevoje per nje parti nga Bamir Topi per t'u perfaqesuar. "Absolutisht jo, nuk do te afroheshim ne nje parti te mundshme te krijuar nga Bamir Topi. Ne nuk kemi nevoje per te bere eksperimente. Ne kemi qene, jemi dhe do te jemi mbeshtetes te Partise Demokratike dhe mazhorances, qe nga viti 1992, sepse aty kemi gjetur idealet tona dhe mendojme se kjo force politike ka bere me te miren e mundshme per te gjithe ne", - shprehet Miraka. Ai shton se mazhoranca aktuale eshte gjetur me afer integrimit te kesaj shtrese te shoqerise, qe nga 1992 e deri me sot. "Sigurisht ka nevoje per permiresime te metejshme, por ne nuk kemi nevoje per te tilla eksperimente", - thote ai. Nderkohe qe mundesia e nje bashkepunimi mes partise se re te Topit dhe Partise Demokristiane duket se nuk eshte nje plan konkret. Ndoka thekson se ende nuk eshte pare programi i kesaj force politike dhe se vendimet do te merren vetem pas perfundimit te reformes zgjedhore. "Eshte shpejt per te folur per bashkepunime. Ajo qe shohim deri tani eshte vetem nje levizje politike dhe nuk kam pare programin apo nje strategji te qarte. PDK-ja deri ne momentin qe nuk ka perfunduar reforma zgjedhore, nuk mund te vendose per bashkepunimet apo strategjite", - u shpreh kreu i PDK-se. Nderkohe qe perfaqesuesi i partise qe perfaqeson interesa te ish te perndjekurve politike, Kurt Kola, deklaron se krijimi i nje partie te re brenda se djathtes eshte nje zhvillim pozitiv. Prej kohesh, ne koalicion me Partine Socialiste, Kola shprehet se PD-ja nuk eshte perfaqesuese e se djathtes. "Ne e perkrahim krijimin e nje partie te re nga z. Topi. Gjykojme se do te jete nje force e djathte qe do te perfaqesoje vlerat e verteta te se djathtes, sepse Partia Demokratike na ka rezultuar qe gjate 20 viteve me shume eshte sjelle si nje force e majte. Nuk ka kthyer pronat, nuk ka demshperblyer ish te perndjekurit dhe nuk ka arritur te integroje vendin ne Bashkimin Europian. Per me teper, ajo drejtohet nga njerez qe kane te kaluar ne poste zyrtare gjate komunizmit", - tha Kola. Nga ana tjeter, ai shton se per "bashkepunimin me Partine e Topit duhet te presim nje here momentin kur do te shpallet zyrtarisht, si dhe ne do te flasim ne kohen e duhur".

Dashamir Shehi

"Do te ishte mire qe Presidenti te mos merret me debate. Fatkeqesisht ne Shqiperi ka nje eksperience te keqe, fillojne me pas me forca politike. Shpresoj qe ai president qe do te vije pas ketij, ta mbylle karrieren e tij si president. Ashtu sic ndodh ne SHBA. Nuk duhet te jete ky post si faze transitore."

Simon Miraka

"Absolutisht jo, nuk do te afroheshim ne nje parti te mundshme te krijuar nga Bamir Topi. Nuk kemi nevoje per eksperimente. Ne kemi qene, jemi dhe do te jemi mbeshtetes te PD qe nga viti 1992. Kjo force politike ka bere me te miren per ne."

Nard Ndoka


"Eshte shpejt per te folur per bashkepunime. Ajo qe shohim deri tani eshte vetem nje levizje politike dhe nuk kam pare programin apo nje strategji te qarte. PDK-ja deri ne momentin qe nuk ka perfunduar reforma zgjedhore, nuk mund te vendose per bashkepunimet apo strategjite."

Kurt Kola

"Ne e perkrahim krijimin e nje partie te re nga z. Topi. Gjykojme se do te jete nje force e djathte qe do te perfaqesoje vlerat e verteta te se djathtes, sepse PD na ka rezultuar qe gjate 20 viteve me shume eshte sjelle si nje force e majte".

No comments: