Thursday, November 17, 2011

Sulmi ndaj Fevziut, hajduti therret "kapeni hajdutin"

Sulmi qe iu be dje ne nje te perditshme, librit te Blendi Fevziut, "Enver Hoxha", ishte vetem nje thirrje e rendomte tipike e hajdutit qe therret kapeni hajdutin. Keshtu vlereson Liliana Hoxha, gruaja e Sokolit, djalit te Enver Hoxhes, ne nje bisede me "Koha Jone", ku reagon per here te pare pas publikimit te librit qe ka ngjallur debat dhe kersheri per dhjetera mije lexues ne Shqiperi, Kosove dhe me gjere. Liliana thote se disa sharlatane te lindur, perfitojne nga statusi i familjarit te Enver Hoxhes, te brumosur me mentalitetin primitiv te teorise se hajdutit qe therret: Kapeni "hajdutin". Kurse paralajmeron se eshte shume e rendesishme t'i kushtosh vemendje faktit dhe vigjilences qe e keqja shqiptare, mbetet po ajo force e erret, rinovuar nepermjet nepotizmit.

Si erdhi reagimi

Ne Shqiperi jane botuar libra, analiza apo dhe opinione per figuren e Enver Hoxhes per te cilat familja e tij ka reaguar pak ose aspak. Libri i Blendi Fevziut nderkohe ngjalli dhe reagimin e nje pjesetari tjeter te familjes, qe me pare nuk kishte qene kurre i pranishem ne shtyp. Behet fjale per bashkeshorten e djalit tjeter te Enverit, Ilirit e cila ne nje te perditshme sulmonte dje ashper librin "Enver Hoxha" te Blendi Fevziut.

Per Lilianen, te sulmosh botimet kunder Enver Hoxhes nga familjaret e tij nuk eshte racionale per shoqerine, perderisa gjykohet vepra e tij ndaj Shqiperise: "Aktualisht "per t'u bere personazh" mund te isha prononcuar per kontradiksionet ne librin e Spartak Ngjeles, per monotonine e palexueshme te Blushit qe si injorant (realisht vazhdimesi tribale e ish-konjuktures), me fajeson publikisht qe shaj familjen time. Po keshtu mund te kisha analizuar tendencen e "filozofise per hir te filozofise" te Edi Rames, etj. Them keshtu se te gjitha keto ne nje menyre apo nje tjeter qenderzojne per themel faji ndaj shqiptareve, vetem Enver Hoxhen", - thekson Liliana Hoxha. Kurse shpjegon: "Nese une heshta per logjiken qe po shpalos, familja e Enver Hoxhes me zedhenesen perkatese, mbesen e Ramiz Alise, heshti kundrejt tyre per interesa krejt te drejtperdrejta klanore duke u perqendruar vetem tek Blendi Fevziu".

Si e gjykon librin e Blendi Fevziut

Ndersa ne librin "Zonja e zeze" te Fahri Balliut prezantohet si personazh pozitiv, pikerisht per kete Liliana thote se ndjeu per detyre te reagoje per mospajtimet me tejkalimet ndaj Enver Hoxhes. "Perndryshe do te kisha heshtur si gjithmone per te drejten e gjithkujt per te shkruar sic mendon, per me teper kur vuajtjet emotive te se kaluares jane ende te nxehta", - thote Liliana. Dhe duke u perqendruar ne botimin e publicistit qe prej afro 15 vjetesh drejton dhe emisionin politik me te ndjekur ne vend, "Opinion", thote: "Keshtu nuk do te prononcohesha as per librin e Fevziut, pa mohuar moderimin ne mendim e ne stil te tij, risi kjo per shoqerine, pavaresisht nga sentimentet e lenduara personale".

Por nese nuk reagoi ndaj librit, Liliana thote se i duhet te reagoje, "ndaj sulmit per te denigruar pa mase autorin nga krimi dhe mashtrimi vjetersisht i organizuar, vendosur ne sistem tashme prej 70 vjeteshm, e qe mbetet po aq agresiv, pa sjelle asgje pozitive per Enver Hoxhen vec qellimit per t'u fshehur ende pas tij". Sipas saj, "nuk te cudit fakti qe prapaskenat i kane gjithmone gati me profesioniste te vjeter e te rinj si Shaban Sinani, Nasho Jorgaqi apo dhe Rezarta Delisula, ndaj ne kete rast eshte e tepert t'i kushtosh vemendje sharlataneve te lindur qe perfitojne nga statusi i familjarit te Enver Hoxhes, te caktuar si zedhenes nga kupola diktatoriale per mashtrimin e radhes me mentalitetin primitiv te hajdutit qe therret: - Kapeni "hajdutin". Sepse ky agresivitet nuk mund te vije nga sentimentet personale per Enver Hoxhen, vec nga instiktet e vetembrojtjes gjoja si perkushtues te tij". Ne kete pike, Liliana eshte mese e qarte dhe e drejtperdrejte: "Por eshte shume e rendesishme t'i kushtosh vemendje faktit dhe vigjilences qe e keqja shqiptare mbetet po ajo force e erret, rinovuar nepermjet nepotizmit.

Ndezja e debatit

Ne Shqiperi jane botuar libra, analiza apo dhe opinione per figuren e Enver Hoxhes per te cilat familja e tij ka reaguar pak ose aspak. Libri i Blendi Fevziut nderkohe ngjalli dhe reagimin e nje pjesetari tjeter te familjes, qe me pare nuk kishte qene kurre i pranishem ne shtyp. Behet fjale per bashkeshorten e djalit tjeter te Enverit, Ilirit e cila ne nje te perditshme sulmonte dje ashper librin "Enver Hoxha" te Blendi Fevziut.

Libri dokumentues

Gazetari i njohur Blendi Fevziu solli nje veper mjaft interesante per lexuesin shqiptar mbi figuren e ish-diktatorit te regjimit me te eger komunist ne Europe, Enver Hoxhes. Madje kjo eshte e para biografi bazuar ne dokumenta te arkivit personal dhe rrefime te personave qe e njohen.

"Enver Hoxha"

Libri eshte cilesuar si e para biografi bazuar ne dokumenta te arkivit personal dhe rrefime te personave qe e njohen Enver Hoxhen, ish-diktatorin e regjimit me te eger komunist ne Europe.

"Pse jam cilesuar "avokate" e Enverit"

Liliana pohon se eshte cilesuar "avokate" e Enver Hoxhes "vetem sepse demaskova krimin dhe mashtrimin e pergjithshem masiv e konkret te kupoles e nomenklatures jo vetem ne komunizem por edhe ne vazhdimesi te trashegimit te pushtetit ate te sotmen, perfshi edhe median". Kurse shton: "Kjo vetem ne emer te kombit pa mohuar mbrojtjen fizike personale, te femijeve dhe tim shoqi".

1 comment:

Anonymous said...

vb73zwhlx

Here is my blog post; halogen oven