Friday, June 3, 2011

Zonja e Pare e Kavajes tallet me ish Qytetarin e Pare te Tiranes

Horrori i sajuar, qe u tentua te perdorej nga PS. Mjaftoi nje sajese e nje 28 vjecare qe te hedhe ne aventure te gjithe PS, me gjithe kryetarin e saj, ish-kryetarin e Bashkise se Tiranes, Edi Rama. Vetem pak minuta pasi u be publik ky trillim tipik kinematografik, kryetari i PS, i vuri etiketen "Fajin e ka Saliu" edhe kesaj ngjarjeje. Dhe kjo nuk eshte hera e pare qe kryesocialisti dhe eksponentet e tjere...socialiste bejne duke i nxituar ne deklaratat e tyre, ende pa u thene fjala e drejtesise e ca me keq, ende pa u shprehur zyrtarisht organet e hetimit si policia dhe prokuroria, duke mos u lene kohe as te hetojne per denoncimet qe u shkojne.

***

Historia e sajuar e 28-vjecares, Griselda Roshi, bashkeshortes se kryetarit te sapozgjedhur te Bashkise se Kavajes, Elvis Roshi, ngriti ne kembe dy dite me pare grupin parlamentar socialist. Me berjen publike te historise se saj ne media, per dhunim, rrembim dhe marrjes se foshnjes se saj nente muajsh ne bark, ngriti peshe deputetet socialiste. Menjehere kryetari i Partise Socialiste i shoqeruar edhe nga bashkeshortja u nisen per ne Kavaje. Nderkohe qe nje varg deputetesh te tjere, si Dashamir Peza, Saimir Tahiri, Fatmir Toci, Ermelinda Meksi, Arta Dade, Besnik Bare, Lindita Nikolla, e te tjere, rreth 20 deputete, mberriten ne Kavaje, prane familjes se ciftit. Madje mesohet, se kreu socialist kishte gati edhe nje deklarate per median, e cila vetem pak ore me vone as nuk u permend me.

Nderkohe qe te tjere deputete, si Erion Brace, bene thirrje publike nepermjet faqeve te internetit, per mbledhje e revolta popullore per ngjallje te tilla makabre. Pas testimit te situates ne terren, qendrimi i kreut socialist ne Kavaje ishte vetem per 1 ore e 10 minuta, duke u rikthyer ne Tirane, pa deklarate publike apo prononcime. Institucionet perkatese zbardhen diten e djeshme skenarin e Griselda Roshit, qe ne fakt tronditi te gjithe opinionin publik per menyren e tmerrshme te ndertimit te tij.

Pavaresisht kthimit ne Tirane, buja e "tmerrit" nga opozita u shfaq edhe ne median e saj zyrtare gazeten "Zeri i Popullit", i cili u hap diten e djeshme me titullin "Ne humnere, rikthehen metodat e rrembimeve te SHIK-ut ne 1992-1997". Por cdo gje rezultoi false. Por kjo nuk eshte e para here qe kreu socialist gabohet ne dhenien e vleresimeve per ngjarje te tilla, duke i perfshire me politiken, ne nje kohe kur organet kompetente si gjykatat kane dhene nje vleresim teresisht ndryshe.

No comments: