Saturday, August 2, 2014

Ushqimet që përmirësojnë shëndetin seksual

1. Shalqiri - është konsideruar si “viagra e natyrës”. Citrulina që ai përmban kthehet në aminoacidin –argjininë, i cili prodhon oksidin nitrik, një substancë që lidhet drejtpërdrejtë me relaksimin e enëve të gjakut dhe përmirësimin e qarkullimit.2. Avokado - çdo ushqim që mbron zemrën është i mirë edhe për funksionin seksual, sidomos për meshkujt.3. Bajamet – një paketë e dendur nutrientësh që luajnë rol kyç në shëndetin seksual: Zink, Selenium, Vitaminë E, Magnez.

bajame

4. Rukola - gjethet e saj përmbajnë antioksidantë dhe bllokojnë përthithjen e mbetjeve toksike në organizëm.

rukola

5. Prodhimet e detit - të pasura me zink, minerali që lidhet shumë me libidon.

fruta deti

6. Fiqtë - në sajë të fibrave bimore ndihmojnë zemrën të punojë mirë dhe të ushqejë indet nëpërmjet gjakut me oksigjen dhe lëndë ushqyese.

fiku

7. Qitro - agrumet janë të pasura gjithashtu me citrulinë por edhe me acid folik dhe vitaminë C, përbërës që ndihmojnë fertilitetin tek meshkujt.
 
7. Qitro - agrumet janë të pasura gjithashtu me citrulinë por edhe me acid folik dhe vitaminë C, përbërës që ndihmojnë fertilitetin tek meshkujt. /a.s/noa.al

qitro

No comments: