Tuesday, July 29, 2014

Ortodoksi Rama dhe iftaret pas rakisë dhe të sharave me rob shpie

Nga Alban Daci
Gjithkush ka vene re garen e madhe te politikaneve per te ushtruar iftar per besimtaret muslimane. Praktikisht, sic do i quanin dijetaret myslimane te pafete shtrojne iftare e hajne per vete. Politiken deri diku mund te them se e njoh mire, edhe pse si shkence eshte gjithmone ne evolucion. Politikanet shqiptare, qe gjithe diten pijne raki, shahen nga robt, as nuk agjerojne, ne darke shtrojne iftar e ha po vete. Ky eshte nje realitet i turpshem e tregon fatkeqesisht servilizimin e fese e besimtareve myslimane tek politika e
pamoralshme. Eshte siku Juda te therriste te krishterte per darke e te te gjithe te shkonin. Keshtu kane qene edhe keto iftaret e politikaneve ne kete muaj Ramazani. Politika shqiptare nuk ka pse te shtroje iftare per myslimanet me leket e shqiptareve. Nese ndonjeri prej tyre ndjehet mysliman duhet te sillet si i tille gjate gjithe vitit. Te jesh mysliman do te thote te mos vjedhesh, te mos jesh imoralist, te mos tradhtosh familjen e vendin, te ndihmosh te varferit e te japesh sadaka. Thuajse asnje politikan shqiptar nuk i ka keto cilesi. Prandaj, eshte e pamoralshme qe keta shtiren e shtrojne iftar e te ngopen per vete sikur te ishin hijena te babezitura. Besimtaret myslimane, ata te verteten duhet vitin tjeter t’i bojkotojne keto iftar qe ulin besimin e fese islame ne politiken e pamoralshme e te korruptuar shqiptare.

_____________________________________________________________
KOMENTE
 1. meqe e thua,ja morali i shkrimit:shqipe e bastarduar ne cdo term e fjali,aq sa te vjen turp ta lexosh.nuk ve njeri ne diskutim ate qe shkruhet,por si eshte shkruar.por haki,mendon se ka akoma njerez qe nuk e dine pse politikanet bejne keto manovra?te kete akoma naive perreth nesh qe e hane sapunin per djathe?prandaj ky injoranti nuk po ben shpikje.mjafton te besh nje xhiro neper qytet dhe degjon po keto komente edhe nga hallexhiu me i thjeshte.
  milanisti
  July 29, 2014 at 1:25 pm
  Reply
 2. Hej zoterinj,merruni me moralin e shkrimit dhe mos u merrni me drejteshkrimin Ju te dashur komentues ,me keto tip komentesh qe beni nuk e di se kujt i sherbeni ,por te vertetes jo qe jo.A nuk eshte bere mode qe shtojne iftar politikane ,kryetare bashkise etj dhe me cfar lekesh i bejne A nuk eshte valle shqetesim qe pamoraliteti politik shqiptar shton iftar .Farse dhe asgje tjeter .fitim kredibiliteti politik tek turma myslimane .babezi per te ngrene e per te pire dhe as nje dite si shkel kemba ne xhami kertyre tipave E per kete un e pergezoj gazetarin per shkrimin sesibilizues
  haki
  July 29, 2014 at 1:10 pm
  Reply
 3. o vllaznia!faleminderit per perkthimin.dhe nqs e perdor edhe kryeministri na mori lumi.nuk po flitet me shqip por huazojme ku te mundemi ndonese kemi alfabetin me me shume shkronja te globit.pastaj i nderuar,aktualisht eshte edhe kryeministri yt edhe imi,megjithese nuk e kemi votuar.une jo,nuk e di per ty.
  milanisti
  July 29, 2014 at 12:37 pm
  Reply
 4. Fjala sadaka do te thote lemoshe megjithese e perdor edhe krteministri jot dhe ministrat e ti
  vllaznia
  July 29, 2014 at 10:58 am
  Reply
 5. do te citoj gabimet drejtshkrimore qe vazhdon te ofrosh: nuk shkruhet hajne por hane,,,nuk shkruhet pijne por pine,,,nuk shkruhet robt,,,nuk shkruhet te krishterte por te krishteret,,,nuk shkruhet imoralist por imoral,,,.pastaj te lutem,fjala sadaka cfare gjuhesie i perket sepse nuk eshte fjale shqipe o gjuhetar i ndritur e politikan i regjur!
  milanisti
  July 29, 2014 at 10:30 am
  Reply
  • Ke te drejt o milanisti…por kujt i thua , .ktyre gazetarucve karagjoz e injorant…qe na e bastarduan gjuhen tone te bukur shqipe me fjalorin e nivelin e tyre skandaloz…
   Ja cfar shkruan ky injoranti me diplom:
   Eshte siku Juda te therriste te krishterte per darke e te te gjithe te shkonin. …
   siku ?? ne vend te sikur
   te krishterte ne vend te krishteret
   e te te ne vend te nje te-je
   e te tjere e te tjera qe i ke permendur dhe ti vet…

No comments: