Wednesday, October 24, 2012

Tirana shpartallohet në Kukës, “hakmerret” Flamurtari…

U luajtën ndeshjet e para të turit të dytë të Kupës së Shqipërisë, teksa 16 skuadra zbritën në fushën e blertë në përpjekje për të sfiduar kundërshtarin e radhës dhe për të mbetur sa më gjatë të jetë e mundur në këtë rrugëtim, i cili në fund do të kurorëzojë më të mirin, me trofeun e dytë kombëtar, për nga rëndësia. Të ndara në dy grupe, A dhe B, skuadrat e Superiores janë munduar të bëjnë sadopak llogari edhe në funksion të kampionatit, duke tentuar të kursejnë energji, pasi gara hyn tashmë në fazë delikate, vështirësia e ndeshjeve rritet dhe mundësitë për të rikuperuar gabimet që mund të bëhen janë të vogla. Tirana shpartallohet në Kukës, duke bërë figurën më të shëmtuar ndaj skuadrës debutuese në Superiore, por duke treguar qartazi situatën kritike në të cilën ndodhen kryeqytetasit e shumë trofeve në vendin tonë. Një goditje e rëndë para një tjetër sfide delikate e domethënëse për ta, ndaj Skënderbeut në fundjavë, për kampionat. Përmbys Luftëtari brenda pak minutash, falë dopietës së kapitenit Nora, ndërkohë që njëlloj hakmarrjeje ka ardhur edhe për kuqezinjtë e Flamurtarit ndaj Besës. Goli i Memelli, shënuar që në minutën e 18-të, nuk është superuar dot nga kavajasit, që japin simptomën e parë negative se larg stadiumit të tyre gjërat nuk shkojnë edhe aq në vijë. Vllaznia bie në Peqin, ku goli për vendësit ka për autor djalin e trajnerit Magani, Endri, duke e lënë të hapur rrugën e kualifikimit në sfidën e kthimit. Kastrioti thelloi krizën e Apolonisë, duke i mundur fierakët brenda në fushën e tyre, me rezultatin 2-1, cka do të thotë se krutanët duhet të nisin llogaritë e turit tjetër. Barazime pa gola në Lushnjë dhe Berat, ku pjesët e dyta kanë qenë më ngacmuese për palët, ndërkohë që trajnerët respektivë kanë bërë llogaritë edhe për ballafaqimet që i presin në kampionat, këtë fundjavë. Skënderbeut i mjafton një gol i të riut Kame për ta mbyllur me fitore ndeshjen e parë me Kamzën, edhe pse ka luajtur me rezervat, ndërkohë që kualifikimi mund të konsiderohet punë e kryer për të.


KUPA E SHQIPERISE, TURI I DYTE
Grupi A
Kamza-Skënderbeu  0-1
Golat: Kame 38′
Gjyqtarë: K.Cjapi (Fier)
Kukësi-Tirana  4-0
Golat: Popovic 25′, 60′, Allmuca 86′, 88′
Gjyqtarë: L.Alla (Lushnjë)
Apolonia-Kastrioti   1-2
Golat: Ribaj 90′ / Karapici 4′, Fataki 40′
Gjyqtarë: E.Dyrmishi (Tiranë)
Shkumbini-Vllaznia   1-0
Golat: E.Magani 77′
Gjyqtarë: B.Ziri (Fushë-Krujë)

Grupi B
Lushnja-Teuta   0-0
Gjyqtarë: K.Meta (Tiranë)
Besa-Flamurtari   0-1
Golat: Memelli 18′
Gjyqtarë: O.Sokoli (Tiranë)
Luftëtari-Bylisi   2-1
Golat: Nora 86′, 90+2′/ Izucuku 85′ (pen)
Gjyqtarë: E.Jorgji (Elbasan)
Tomori-Laçi   0-0
Gjyqtarë: A.Koci (Durrës)


GRUPI A

Skënderbeu luan me rezervat, i mjafton Kame
Shahin Berberi e ka konsideruar këtë ballafaqim si njëfarë testi kontrolli për kampionatin, ndaj nuk i ka tendosur maksimalisht të tijtë, ndërkohë që në anën tjetër kuqebardhët janë paraqitur po ashtu me lojtarë të stolit të rezervave deri më tani, teksa nuk figuronin në 11-she asnjë nga titullarët, duke nisur nga portieri Shehi e përfunduar te dyshja e sulmit, Plaku-Pejic. Ka pasur minuta në këtë sfidë për të ardhurit rishtas këtë verë te kampionët e vendit në fuqi, Caushaj dhe Kuli, të cilët kanë luajtur pak në 7 javët e deritanishme të kampionatit. Në prani të pak spektatorëve në “Selman Stermasi”, ku u përballën të dyja skuadrat, korcarët kanë humbur qysh në dhjetë minutat e para lojtarin e ri të talentuar, Tahirllari, që ka pësuar një dëmtim të rëndë dhe është dërguar me urgjencë në spital. Sidoqoftë, pavarësisht se është paraqitur në këtë ndeshje kupe me skuadrën e dyatë, Skënderbeu ka qenë “violinë e parë”, duke kontrolluar lojën dhe krijuar raste të konsiderueshme për konkludim, derisa i riu Kame zhbllokon shifrat në minutën e 38-të, duke humbur afër fundit të pjesës së parë një tjetër mundësi të artë për t’i dyfishuar shifrat.Në pjesën e dytë janë bërë shumë zëvendësime nga të dy trajnerët respektivë, duke e kthyer ndeshjen në një mundësi për ta shënuar emrin sa më shumë futbollistë, që deri dje kanë ngrohur stolin.
Popovic-Allmuca, poker ndaj bardhebluve
Verilindorët e Kukësit e kanë pritur me padurim Tiranën e 24 titujve të kampionit e 14 trofeve të Kupës së Shqipërisë. Interesant është fakti se trajneri Lekbello nuk ka kursyer asgjë në favor të supersfidës së fundjavës në kampionat, ndaj Skënderbeut në Korcë. Në ndeshjen e parë të këtij turi të kupës kanë qenë të gjithë titullarët bardheblu, me përjashtim të Gilman Likës, i cili është ruajtur nga ndonjë dëmtim në fushën me bar sintetik të Kukësit. Sidoqoftë, kjo nuk ka ndikuar shumë në rrjdhën e lojës së zhvilluar, ku vendësit kanë qenë më kërkues e më të qartë, duke gjetur pas disa mundësish të volitshme edhe golin e epërsisë. Shtatlarti serb Popovic ka shënuar në kuadratin e Ilion Likës në minutën e 25-të, duke konkretizuar përpjekjet e vendësve, ndërkohë që dhjetë minuta para mbarimit të pjesës së parë ka rrezikuar seriozisht edhe Alikaj, shumë pranë dyfishimit të rezultatit. Kryeqytetasit e kanë vuajtur presingun e kuksianëve, sidomos në mesfushë, ku nuk u lejohet asnjë hapësirë. Çalon në ndërtimin e aksioneve dhe nuk ka frymëmarrje formacioni mik, që shfaqet pothuajse si para pak ditësh, në ndeshjen e kampionatit ndaj Kastriotit. Goli i dytë personal i Popovic, i dalë në dritë në minutën e 60-të, pas një gabimi të mbrojtjes kryeqytetase, nxjerr në pah situatën aspak pozitive të Tiranës. Lekbello ul në stol sulmuesin Cota dhe Ferrajn, me fillimin e pjesës së dytë, duke shpresuar te dirigjimi i Karabecit dhe freskia e Peposhit në repartin ofensiv, një manovër e dështuar edhe kjo, sepse verilindorët nuk kanë lëshuar aspak terren, përkundrazi, kanë vijuar të këmbëngulin në kërkim të golit të radhës. Bardheblutë zgjohen disi në cerekorëshin e fundit të lojës, kur Karabecit dhe Dushkut u thotë “jo” portieri vendës, Argent Halilaj. Fundi ishte i tmerrshëm për udhëtuesit, teksa një ish i tyre, Igli Allmuca, do të shënonte dy herë brenda dy minutash, për ta vulosur rezultatin përfundimtar 4-0 në favor të Kuksit, i cili praktikisht është në turin tjetër. Te Tirana pritet “tërmet”, dicka normale pas këtij turpërimi, që kalon cdo cak e kufi.
Apolonia s’sheh dritë në “fund të tunelit”
Apolonia mbetet e njëjta, në krizë të thellë rezultatesh dhe me një performancë sportive që lë shumë për të dëshiruar. Madje kjo situatë e fierakëve nuk ndryshon as kur luajnë në fushën e tyre, ku dalëngadalë duket se po braktisen edhe nga ultrasit më fanatikë. Këtë e tregon numri i paktë i tifozëve në “Loni Papuciu” këtë të mërkurë. Sikur ta parandjenin disfatën e bardhejeshilëve tifozët vendës, që e kanë parë veten shumë herët në disavantazh, kur Karapici për krutanët do të shënonte golin e parë të kësaj sfide kupe. Nuk kanë forca të besuarit e Gjokës për të regauar, kanë humbur edhe besimin në vete, ndaj s’e kanë shumë të vështirë miqtë që të kenë komandën e ndeshjes, madje t’i mbyllin 45 minutat e para me një gol të dytë, që ka për autor Fatakin. Pjesa e dytë e sheh Apoloninë tërësisht në sulm, duke krijuar raste të shumta, por aty shfaq mungesë kolaudimi të shënjestrës. Gjoka aktivizon edhe Ribajn, me shpresën se prej këmbëve të tij mund të dilte te goli, por ai ka ardhur shumë vonë, në minutat shtesë, kur nuk kishte më kohë në dispozicion për të shpresuar te barazimi. Krutanët arrijnë të mbrojnë me qetësi e qartësi taktike avantazhin e 45 minutave të para, duke qenë “de facto” i kualifikuar për më tej.
Magani i fushës vendos sfidën e Peqinit
Magani i kishte lënë pushim titullarët e tij kryesorë, gjë të cilën nuk e bën në të njëjtat përmasa kolegu i vet kuqeblu, Shpëtim Duro. Te Vllaznia bie në sy aktivizimi nga fillimi i treshes Rexha-Nallbani-Begaj, lojtarë titullarë në fillim të kampionatit, por që e humbën këtë status gjatë rrugës. Duro i ka dhënë një mundësi tjetër dyshes së vet të sulmit, Rexha-Hajdari, për ta treguar veten dhe për t’i pasur në konsideratë në sfidat vijuese, në të dyja kompeticionet, ashtu sikurse ka preferuar ta shohë në “aksion” edhe kosovarin Nallbani. Pjesa tjetër e skuadrës së kryeqendrës së veriut ka qenë e plotë, duke dëshmuar angazhimin maksimal të Vllaznisë në Kupën e Shqipërisë. Ku edhe synimet janë maksimale. Minuta aktivizim ka pasur edhe për Hysën në pjesën e dytë, me shtatshkurtërin që impenjon më shumë prapavijën peqinase, duke sjellë alarm në dy-tri raste edhe për Kotorrin. Kundërpërgjigjia e beftë, por e suksesshme, ka ardhur nga i riu Endri Magani, që ka prishur në minutën e 77-të bardhësinë e shifrave, duke i dhënë tjetër drejtim fatit të këtij ballafaqimi. Duhet thënë se Shkumbini vërtet luante këtë të mërkurë ndaj kuqebluve në fushën e vet, por mendërisht duket se ka “konsumuar” një tjetër Vllazni, atë të fundjavës në kampionat. Duke qenë se kalendari i javës së 8-të i vë sërish përballë shkodranëve, në “Loro Borici”, bardhekaltrit e Gugash Maganit kanë vendosur ta hedhin “njërin kungull”, sepse nuk i mbajnë dy të tillë “nën sqetull”. Thënë ndryshe, kualifikimi i të besuarve të Shpëtim Duros për në turin pauses të kupës duket thuajse punë e kryer.
GRUPI B
Memelli dhe Flamurtari rikthehen njëherësh
Kavajasit dhe vlonjatët viheshin përballë brenda pak ditësh, teksa në javën e 7-të të kampionatit ishin verdhezinjtë që fituan minimalisht 1-0, falë golit të Malinic. Kësaj here luhej në “Niko Dovana” të Durrësit, për shkak të përplasjeve bashki-klub në Kavajë, në lidhje me biletat falas në stadiumin “Besa”. Për bregdetarët e trajnerit Hulian Rubio do të shënonte në minutën e 18-të Migen Memelli, duke bërë sadopak autokritikë për paraqitjet zhgënjyese në kampionat. Ky moment i ka relaksuar disi psikologjikisht kuqezinjtë e Vlorës, që kanë luajtur me formacionin e tyre më të mirë, ashtu sikurse ka bërë edhe kundërshtari, Besa e Ilir Dajës. Kavajasit kanë reaguar pas disavantazhit, por janë sërish vlonjatët që i afrohen më pranë golit, sidomos me anë të Muzakës dhe Lenës. Pjesa e dytë ka një Besë më impenjative, teksa trajneri Daja i shton formacionit të vet menjëherë dy sulmues të mirëfilltë, Xhihanin dhe Malinic, në tentativë për të rikthyer ekuilibrin rezultativ dhe mbajtur gjallë shpresat e kalimit të turit, kur dihet se “akti” i dytë do të luhet në Vlorë.
Nora përmbys gjithcka, kualifikimi i hapur
Trajneri Dede ka kursyer dicka në formacion e tij në funksion të kampionatit, edhe pse bluzinjtë kishin paralajmëruar për një hakmarrje ndaj Bylisit, referuar asaj që i ndodhi fundjavën e shkuar në Ballsh, në javën e 7-të të kampionatit. Gjithsesi, meritë për qëndresën dhe reagimin potencial ka kundërshtari, me në krye trajnerin Agim Canaj. Ky i fundit ka preferuar t’i mbajë në tonus të gjithë titullarët e vet, duke i aktivizuar në stadiumin gjirokastrit, ku ka guxuar për të marrë edhe fitoren, me qëllim që ta ketë më të sigurtë kualifikimin për në turin tjetër të kupës. Përgjithësisht është zhviluar një lojë e barabartë mes këtyre dy skuadrave, teksa bluzinjtë nuk e kanë superuar dot ngërcin psikologjik të dështimeve në javët e fundit të kampionatit, edhe pse i janë afruar disa herë portës së Frashërit, me protagonist kapitenin Nora. Ky i fundit ka qenë heroi i ndeshjes në fund të saj, kur ka konkluduar dy herë brenda pak minutash, duke superuar disavantazhin momental të Izucukut, që do të realizonte nga pika e bardhë e penalltisë për miqtë. Trajneri Dede ka kryer zëvendësime në pjesën e dytë (Licaj-Rraboshta dhe Boci-Zholi, Caco-Milic), duke synuar të rifreskojë disi skuadrën e vet, ndërkohë që mallakastriotët nuk zhbilancohen në asnjë drejtim, madje janë ata që “flirtojnë” jo pak me golin. Fakti se do ta luajnë në fushën e tyre ndeshjen e kthimit, i favorizon paksa ballshiotët sa i takon kualifikimit, duke qenë se kanë shënuar në fushën kundërshtare.
Lushnja dhe Teuta, si të ishte miqësore
Në “Roza Haxhiu”, si me një marrëveshje të heshtur, të dyja skuadrat e kanë kthyer ndeshjen e parë të turit të dytë të Kupës së Shqipërisë në njëlloj miqësoreje. Loja e zhvilluar nga vendësit, por edhe durrsakët, ka ngjarë shumë me një test kontrolli në funksion të sfidave të vërteta në fundjavë, për hesap të kampionateve respektive. Lushnja ka ruajtur titullarët, por edhe energjitë, për t’i shpalosur ndaj Pogradecit në transfertë, ndërsa Teuta ia ka bërë hyzmetin më shumë mospësimit të golit, me shpresën dhe besimin e plotë se në kthim do të kualifikohet ajo për më tej.
Tomori dhe Laci s’e lodhin njëri-tjetrin
Kristaq Mile e ka pasur një sy dhe një vesh te ndeshja e kampionatit, cka e tregon edhe formacioni që ka hedhur në fushë përballë Lacit. Kurbinasit kanë qenë më të plotë sa u përket titullarëve, cka është pasqyuruar një një lojë të ekuilibër. Ka debutuar në stolin bardhezi trajneri Ramadan Shehu, i cili ka shfrytëzuar këtë mundësi për ta parë Lacin e tij në aksion, jo maksimalisht të angazhuar, por të paktën sa në një miqësore, prej së cilës mund të nxirren konkluzonet e duhura teknike. Dukej qartë se beratasit kanë hequr dorë nga objektivat në kupë, duke parë situatën kritike në kampionat, që kërkon përqendrim total të energjive për mbijetesë, ndërsa kurbinasit i kanë lënë të hapura llogaritë e kualifikimit për në kthim.

No comments: