Tuesday, April 17, 2012

Bajerni mposht Realin

Gjermanët fitojnë 2-1 me spanjollët. Gjithçka e hapur në Madrid

Bajerni dëshmoi se është “makthi” i Realit të Madridit, duke i mposhtur spanjollët 2-1 në takimin e parë gjysmëfinal të zhvilluar në “Alianc Arena”.

Një fitore me vlera, e vendosur me golin e minutës së 90-të nga golashënuesi më i mirë i Bajernit të Munihut, Mario Gomezh, pas asistit të kapitenit Filip Lahm, që përfitoi në një mbulim i keq i Koentaros.

Duke parë kronikën e lojës, në minutën e 17-të, pas një goditjeje këndi, francezi shënoi golin e gjermanëve, pasi Ramos nuk arriti të pastrojë zonës.

Për mediat spanjolle, goli ishte i parregullt, pasi sipas tyre, Luis Gustavo ishte në pozicion jashtë loje kur Riberi goditi topin. Në pjesën e parë, Kristiano Ronaldo ekzekutoi disa goditje të lira, por pa sukses. Mesfushori turko-gjerman i Realit të Madridit, Mesut Ozil, barazoi rezultatin pas një asisti të Kristiano Ronaldos. Kur gjithçka dukej se do të mbyllej në barazim 1-1, Mario Gomezh shpiku golin fitues të Bajernit të Munihut, duke konfirmuar edhe një herë tjetër se është “macja e zezë’ e madrilenëve.

Ia vlen të kujtojmë, se Reali i Madridit e fitoi Ligën e Kampioneve në vitin 1998, 1-0 kundër Juventusit, duke pasur në bankinë pikërisht trajnerin aktual të Bajernit të Munihut, Jup Hejnknes. Një ndeshje jo në nivelin që pritej nga Reali i Madridit, ndërkohë që spanjollët e Murinjos pësuan humbjen e parë në 11 ndeshje në Ligën e Kampioneve.