Sunday, February 12, 2012

Whitney Houston, vdekja e divës së muzikës rrethohet nga misteri, ekspertiza pas 6 javësh


Autopsia nuk ka zbuluar ende asgjë në lidhje me detajet e vdekjes Houston, e cila mendohet se po pregatitej të bënte një banjë. Ajo u gjet pa ndjenja në dhomën e saj nga një gruaqë besohet se ishte asistentja klithmat e të cilës në momentin e zbulimit janë dëgjuar edhe në dhomat ngjitur. Ndërkohë raporti për shkaqet e vdekjes mund të vonohet sipas agjencive të lajmeve deri në 6 javë pasi pritet një analizë e detajuar toksikologjike. Sipas një faqeje lajmesh rozë Houston është gjetur me kokën nën ujë në vaskën e dhomës së hotelit ku rrinte.
Më herët
“Ra një Titan tjetër i muzikës”, shkruan CNN ndërsa publikon një foto të Whitney Houston me Majkëll Xhekson. Houston
humbi jetën të shtunën në orën 10:55 pasdite, në moshën 48 vjeçare. Ajo u gjet e vdekur në dhomën e hotelit në Beverli Hills dhe u shpall e tillë pas ndërhyrjes së mjekëve, ndërsa arsyet janë ende të paqarta. Tronditja dhe hidhërimi i fansave të saj në mbarë botën ishte i menjëhershëm: Houston ishte një ikonë e skenës botërore. Për një dekadë e gjysëm ajo shiti 170 milion albume. Hitet e saj numër 1, përfshi edhe singëllin më të shitur të të gjitha kohërave në SHBA, “I Will Always Love You.” Ajo fitoi Emmys, Grammys, çmimet Billboard Music. Dyzina të tëra çmimesh. Ndërkohë vdekja e saj është ende e dyshimtë raporton CNN. Ajo ishte duke luftuar kundër drogës dhe dukej se po fitonte, ndërsa pritej një rikthim i saj në skenë. Një këngëtar tha se i kishte parë një ditë më parë bashkë me të bijën duke notuar në pishinën e hotelit dhe dukeshin të lumtura. Se çfarë ka ndodhur saktësisht në hotel mbetet ende për t’u ekzaminuar. Policia tha se këngëtarja u gjet pa ndjenja nga truprojat e saj. Mjekët u përpoqën ta kthenin në jetë por dështuan. Ndërkohë policia tha se nuk kishte shenja të dukshme të ndonjë ndërhyrje kriminale. Houston lindi në Newark në Nju Xhersi, më 9 gusht 1963 dhe kumbara e saj ishte Aretha Franklin. Ajo kishte një zë të veçantë dhe një karrierë në ngjitje që arriti kulmin në fillim të viteve 90’, kur këngëtarja thuhet se vendosi standardin e artë të inteprertimit të himnit të SHBA me zërin e saj të rrallë ajo solli në “jetë” qindra këngë  që u bënë hite.
Whitney Houston, momentet e fundit të jetës së divës së muzikës
Policia ka bllokuar dhomën e hotelit të këngëtares Whitney Houston, ku po kërkohet padyshim për ekzistencën apo jo të substancave narkotike. Në fotot e fundit këngëtarja u fiksua një natë më parë ndërsa largohej nga një bar në Hollivud. Nisur nga fotot, ajo dukej mjaft e çorientuar dhe e stresuar, ndërsa shumë të pranishmëve i bëri përshtypje gjendja e rënduar. Siç duket, do të ishte kjo gjendje që do të përcaktonte edhe fatin e saj tragjik.
Kanë nisur të ngrihen shumë hamendësime rreth vdekjes së mbretëreshës së muzikës, Whitney Houston. Ende mbetet enigmë arsyeja e vdekjes, por është njoftuar se ajo kishte festuar në një mënyrë krejt të veçantë një natë më parë. Ajo vdiq në Beverley Hilton, hotel ku po qëndronte për të performuar në Grammys party. Siç raportohet nga media të ndryshme, ajo ishte parë me një grup të zgjeruar miqsh në barin e hotelit. Burimet kanë thënë se ata kanë qëndruar për një kohë të gjatë duke pirë sasi të mëdha alkooli. Shërbimi i emergjencës u thërrit në dhomën e Whitneyt në katin e katërt kur rojet po përpiqeshin ta mbanin në jetë. Përpjekjet qenë të pasuksesshme dhe ajo vdiq në orën 10:55 pm. Siç konfirmoi policia e ShBA-së, Whitney Houston u gjet e vdekur në dhomën e një hoteli në Beverly Hills në Los Angeles të Kalifornisë. “Mjekët e emergjencës bënë të gjitha përpjekjet e mundshme, por nuk mund të arrinin më asgjë”, tha një zëdhënës i policisë. Ndërkohë, po bëhen hetime mbi shkakun e vdekjes. Por nuk ka të dhëna për ndonjë krim. E njohur gjithashtu për një betejë të gjatë ndaj varësisë prej substancave narkotike, Houston dyshohet të ketë ndërruar jetë nga një mbidozë, por kjo nuk është konfirmuar zyrtarisht.
Sipas asaj që raportojnë disa media amerikane, ajo ishte parë për herë të fundit në publik ditën e enjte, tërësisht jashtë forme dhe e dehur. Personi i fundit me të cilin foli këngëtarja ishte e bija, disa orë përpara se një truprojë ta gjente me një puls shumë të dobët në dhomën e saj.
Houston u konfirmua e vdekur pas mbërritjes së shërbimeve të urgjencës, pavarësisht se ata u përpoqën për 20 minuta me radhë ta mbanin në jetë. Vdekja e Whitney Houston vjen një natë para ceremonisë së Çmimeve Grammy në Los Angeles, ku gjashtë herë fituesja e çmimit Grammy kishte mbledhur me qindra artistë për programin.

Bobby Brown: Të dua Whitney
Bobby Brown u ngjit në skenë vetëm pak orë pas marrjes së lajmit për vdekjen e ish-gruas së tij, duke lëshuar një mesazh tejet domethënës “I love you!”. Mediat raportojnë se ish-bashkëshorti ka qenë duke kënduar në një skenë në Mississippi pas marrjes së lajmit dhe ka deklaruar publikisht mesazhin e fundit për ish-gruan duke i thënë “të dua”. Houston, e cila vdiq pak orë më parë, ka lënë pas vajzën 19-vjeçare Bobbi Kristina, të cilën e kishte gjatë marrëdhënies tejet të rënduar me bashkëshortin e saj për plot 15 vite. Por kjo performancë ka qenë mjaft e vështirë, ndërsa ai ka qarë në skenë dhe publiku i ka dhënë kurajën të mund të jepte mesazhin ndonëse pa kënduar dot këngët e planifikuara.

Whitney superstar
Në vitet 1980 dhe 1990 Whitney Houston konsiderohej si golden girl e industrisë së muzikës. Me këngën “I wanna Dance with Somebody” ajo ishte numri një i hiteve edhe në Gjermani. I dyti hit i saj ishte himni i olimpiadës “One Moment in Time”. Kënga e saj “I will Always Love You”, për filmin “The Bodyguard”, ku ajo luan rolin e një këngëtareje krah yllit të Hollivudit, Kevin Costner, u kthye në një himn dashurie për një gjeneratë të tërë dhe në mbarë botën është kënga më e shitur e një këngëtareje.
Houston, zëri i së cilës kapte tri oktava, është vlerësuar me gjashtë Grammy dhe me disqe të pafundme ari dhe platini. Ajo ka mbajtur shtatë herë radhazi pozicionin një në hite. Këngëtarja me këtë ka tejkaluar rekordet e deritanishme të Beatles dhe Bee Gees.

Probleme me drogë dhe anulim koncertesh
Së fundi Houston luftonte me problemet me drogën dhe alkoolin. Zëri e linte atë në baltë. Ndonëse në vitin 2009 u publikua albumi i comeback-ut të saj, turnetë në vitin pasues u karakterizuan prej kritikave: asaj iu desh të anulonte një sërë koncertesh për shkak të sëmundjes dhe të përballej me kritikat e tifozëve, të cilët zhgënjeheshin nga kënga dhe prezantimet e saj

No comments: