Monday, January 17, 2011

Misionar i Zotit apo i Djallit!?

Nga Alban Dega, Nju Jork
- Zot falua mekatet Pader Anton Kcira!
Gjithe bota shqiptare, nga Prishtina ne Wellingotn, nga Patagonia ne Tirane, nga Detroiti ne Copenhagen…. u trondit ditet e fundit nga deklaratat perbindeshe te Dom Anton Kcires, kreut te Kishes Katolike St’ Pauls ne Ditroit, Micigan. Ne nje fjalim te mbajtur ne mbledhjen e Shoqates se Intelektualeve Shqiptare per te denuar aktin monstrouz te tre shqiptareve te Maqedonise kunder bazes ushtarake amerikane te Fort Dix ne Nju Xhersi ne maj te vitit 2007
Fjale per fjale
Konkretisht!? Po riprodhoj fjale per fjale deklaratat e tij sic jane thene e filmuar nga njeri ose disa prej pjesmarresve ne takim. I lumte per aktin atdhetar.
“ …. Ne jemi e zeza e vetvetes. Ne nuk e kemi merituar lirine nga Beogradi.
Ne asht dashte me na rjepersic ka rrjepe Milloshevici 260 mije qej ne Shrebrenice.
Edhe ne Kosove eshte dashte me i rjepe 1 million e 900 mije qej. Kurrgja nuk ish ba me keq…. “
“E kam bere nga emocionet” , thote sot pa shprehur asnje pendese reale Pader Anton Kcira. E kam bere per shkak te revoltes ndaj aktitit te ketyre terrorist eve. Po a dinte Pader Antoni se asnjeri prej tyre nuk ishin nga Kosova!? Edhe po te ishin nga Kosova, a mund te fajesohej kolektikivisht gjithe nje popull per tre bastarde te tij, qe i kishin denuar vendosmerisht jo vetem babai por edhe te afermit e krejt familja e tyre, krejt shqiptaret kudo ne Bote!?
Ne vend te perdorte forcen a aresyes hyjnore dhe keshillen e shenjte Zotit per te gjykur tre fajtoret, Pader Anton Kcira, shprehet me nje histeri kunder krejt popullit e shqiptareve te Kosoves, megjithese asnjeri prej tre mekatarve te Cherry Hillit nuk ishte nga Kosova. Edhe dhenderri i tyre ishte shqiptar i Maqedonise i paraqitur si gjoja refugjat nga Kosova . Ne vend te perdorte gjuhen e Misionarit te Zotit, Pader Anton Kcira perdor gjuhen e misionarit te Djallit. Gjuha e tij eshte me te teper gjuha inkuizioconit se gjuha e predikuesit te paqes e miresise njerezore.
Do kishte qene mire qe secili pjestar ne ate takim, Menjehere te braktiste ate salle turpi sapo ka degjuar nje gjuhe te tille perbindeshe antishqiptare, ate gjuhe genocidi.
Vret plumbi. Vret pushka. Por edhe fjala vret. Nganjehere edhe me barbarisht se plumbi. Plumbi e pushka vrete per se vdekuri. Fjala e gjuha vrasin edhe per se gjalli edhe per se vdekuri.
Ku e fut veten pader Anton Kcira?
Ne vend te rrefehet para Kryqit te Shenjte dhe sakrificave madhore Jezus Krishtiane te popullit te vet , ne vend te perulet me pendese e kerkoj falje cdo burri e gruaje , cdo femije e plaku , vdo virgjereshe e qenie te gjalle te Kosoves se masakruar e kryqezuar nga xhelatet e Beogradit qe edhe sot pas 11 vjet lufte nuk u dihet as varri , Pader Anton Kcira vepron ne te kunderten. Ai u bashkohet, bile me fjalet e tij mekatare, Anton Kcira ua kalon me teprice edhe kryeterroristeve shteterore te Beogradit Sllobodan Milosevic e Sheshlit, Rankovicit e Pashicit krejt e xhalateve te popullit shqiptar te Kosoves, Malit te Zi, Maqedonise, Camerise.
Hapni e kontrolloni cdo fjalim e deklarate te shkruar te tyre, Jane armiqte me te eger dhe regjizoret e gencodit anti- shqiptar qysh prej nje shekulli e deri sot . Megjithate, asgjekundi nuk do te gjeni shprehje te tilla drakuliane si te Pader Anton Kcires…. Natyrshem, lind pyetja per te: nese 1’9 milione shqiptaret e Kosoves jane “qej” atehere ku e fut veten Pader Anton Kcira i lindur e me rrenje aty!? Zot ruajna nga gjuha e shpirti i djallit te mallkuar!
Misioni i Zotit dhe misioni i djallit
Misioni i cdo njeriu te Zotit, i cdo Prifti apo Hoxhe, Dervishi apo Popi, i cdo njeriu te vertete eshte te jape meshe, te keshilloje , te paqtoje, te cliroje nga pesha e krimit edhe kriminelin me te madh, edhe vrasesin me te pashpirt, edhe xhelatin me te eger cnjerezor para ekzekutimit e jo te shpertheje ne histeri e beje mekate vete kunder nje populli e kombi te tere. Eshte shume larg misionit te Zotit dhe per fat te keq ia kalon edhe misionit te Djallit.
Kjo eshte gjysma e se keqes. E keqja e madhe eshte se ai nuk ka as miresine e e as burrerine te shprehe pendese e te kerkoje falje per mega- mekatin e tij djallezor e antinjerezor, antikombetar e thellesisht antishqiptar. Perkundrazi. Ai perseri merr rolin e urryer e super- mekatar te inkuizitorit.
Me nje gjuhe mekatare e shume djallezore, ai qe duhet te kryente misionin e Zotit akuzon hapur e barbarisht nje shqiptar te nderuar e te sprovuar per atdhetarine e tij Z. Luigj Gjokaj, si gjoja sajuesin e deklaratave te tilla.
Cfare montimi mund te bente jo Luigj Gjokaj por as specialisti me i mire i trukimeve deklaratave tuaja personale te incizuara e te filmuara Zoti Kcira!? Pse nuk thua hapur e burrerisht se deklaratat tua antishqiptare jane pjese perberese e misionit tuaj te djallit kunder popullit tend!? Pse nuk pranon njerezisht se aty ka folur djalli brenda shpirtit tend dhe jo njeriu i Zotit.
Shpifja eshte mekat dhe krim
Cfare provash ke per Z. Luigj Gjokaj si spiun i UDB-se dhe regjimit Jugosllav. Ju permendi faktin se Luigj Gjokaj krijoi fondin “Vendlindja therret” per te ndihmuar e perkrahur popullin e Kosoves ne gazep e luften clirimtare te UCK e luftetareve te lirise se Kosoves se roberuar!? Vetem dega e ketij Fondi per Detrotin mblodhi rreth 1. 3 milione dollare per Kosoven, pohon Luigj Gjokaj….
Kete e quan mekat e deshmi te spiunimit te ketij atdhetarit te sprovuar qe ju e quani spiun!?. Kete e quan ti misionari i Zotit “marrje ne qafe te shume studenteve e shqiptareve!?
Shpifja eshte mekat Pader Anton Kcira … Mekat Pader mekat i rende i mendjes tende e i shpirtit tend prej inkuizitori.
Mos valle edhe per deklaratat tuaja mekatare e teper antishqiptare e krejt anti-njerezore e paska fajin Zoti Luigj Gjokaj qe i paska incizuar e filmuar, sipas teje, e jo ti qe i ke nxjerr nga goja dhe shpirti me nje urrejtje e mllef antinjerezor!? Mekat mbi mekat pader… Blasfemi!
Ku shkuan e kujt iu derguan ato!? Eshte minimumi qe duan te dine jo vetem besimtaret atdhetare te Detrotit qe i mblodhen ato, por edhe populli i Kosoves per te cilin ato u mblodhen!?
Cfare ndodhi me 27 000 dollaret e tyre qe ju i moret me vete per t’ua derguar refgugjateve ne Shqiperi e Kukes!? A u dhe qofte edhe nje biskote (jo pako) apo cope buke femijeve e pleqeve me buze te zhuritura apo jo!?
“Ua dhurova Kishes se Shkodres“, deklaruat ju kur besimtaret u kerkuan llogari!? A thua ato ndihma besimtaret e devotshem e atdhetare te Detrotiit i ndane prej bukes se femijeve e sofrave te veta per Kishen e Shkodres apo per refugjatet e mjere kosovare!?
Cliroje shpirtin Pader!
Apo mos valle edhe ateheere i keni shikuar e vleresuar ata si “ qej” sic e deklaron ashiqare ne majin e 2007 para intelektualeve shqiptare te Detrotit!? Pergjigju Pader!? Cliroje shpirtin nga mekatet!? Pastroje shpirtin nga zjarrmia e urrejtjes antishqiptare!?
E mos harro se Zoti i sheh , i di te gjitha… Edhe me shume se ti di per veten tende! Lehtesoje barren e mekateve Pader…. Sot. Neser eshte vone!
Rrefeju realisht popullin tend ne Toke dhe Zotit ne Qiell. E ke per detyre te shenjte.
Ju mburreni e ngrini ne qiell kontributin tuaj kombetar per clirimin e popullin e Kosoves!? Sa dollare e cfare ndihmash tuboi per Kosoven e popullin e saj Kisha St’ Pauls e Detrotit Pader!?
Atdhetaria eshte reale. Ka peshore teper te sakte per secilin! Ajo matet me vepra e kontribute konkrete jo me pallavra te ketij apo atij qofte edhe pader. Pallavrat jane pallavra. Faktet jane fakte.
Edhe sjellja kultura e larte, shpirti i madh i Dom Peter Popes ketu ne Nju Jork eshte shume domethenes….. Shembulli i madh i Fan Nolit, vepra madhore e Nene Terezes jane nje monument madheshtor i atdhetarizmit por edhe i humanizmit shqiptar.
Perca e sundo!
Jo vetem Dom Anton Kcira , por edhe disa shkarrashkrues te paguar apo te porositur ngrejne ne qiell adthetarine e kontributin e tij per kombin shqiptar e popullin e Kosoves. Ne letren e tij te hapur dhe ne rrefimin per gazeten prestigjioze te Kosoves ai i ngre nje permendore kesaj atdhetarie te munguar...
Fshati qe duket nuk do kallauz, thote populli yne i mencur. Edhe sikur Fan Nol apo Nene Tereze po te ishin, me deklaratet e majit 2007 I kishin rrenuar e hedhur per toke sikur te kishin qene nje keshtjelle prej rere. .
As librat e paguar as letrat e hapura, as komentet e porositura nuk mjaftojne per te krijuar kulte te pamerituara e per me teper te sajuara. E verteta vonon, por nuk harron! Shume shpejt ajo do te dale ne driten e Diellit sic eshte dhe jo sic sajohet!
Ate e nxjerr ne shesh edhe Pader Anton Kcira me rrefimin e tij e letren e hapur tek gazeta prestigjioze e Kosoves’ Express” kur sulmon e shpif jo vetem kunder Luigj Gjokes. “ Ai person e ka shpërnda (Luigj Gjoka), i ka çu hoxhës, hoxha ia ka çue presidentit të Kosovës, Myftiut Tërnava dhe pastaj në You-Tube”, thote fjale per fjale Dom Anton Kçira.Shume djallezore kjo deklarate e tij. Pse?
Per te shfajesuar vetveten Pader Anton Kcira hedh e nxit edhe percarjen nderfetare. Perca e sundo, eshte kulmi i makiavelizmit dhe jo detyre e nje misionari te Zotit. Kjo tregon se Pader Anton Kcira jo vetem nuk e ndjen aspak veten fajtor per deklaratat e vetvetes, por eshte gati, hedh benzine dhe orvatet te perdore edhe percarjet nderfetare si nje alibi per pastrimin e mekateve te vetvetes! Mekat mbi mekat… Tjeter Blasfemi!
Ku ka ze s’eshte pa gje!
Ai duhet te tregoje te verteten edhe per largimin e tij nga Kosova!? Kush e dergoi ne diaspore!? Cfare misioni iu dha? Cfare detyrash konkrete iu caktuan!? Rrefeju Padre, rrefehu.
Ka shume fakte qe hedhin poshte ose me e pakta vene ne dyshim alibite e tij per gjpja perndjekjen nga UDB-a dhe largimin e detyruar nga Kosova. Ka shume e shume dyshime pavaresisht disa deklaratave qe e kane burimin tek ai per atdhetarine e tij te munguar. Kush shfajesohet vetakuzohet, thone francezet!
Vete deklaratat e tij , vete arroganca e tij ne dhjejtra e dhjetra raste, vete gjuha e urrejtetjes qe ka shprehur ne Shtepine Zotit ne Kishe e publikisht para qindra besimtareve, ndaj luftetareve te lirise dhe UCK-se, ndaj shume personalitetetve te shquara politike e shteterore shqiptare qe nga ish- Presidentet shqiptar Rexhep Mejdani, Alfred Moisiu, Kryeministrit te Kosoves Hashim Thaci, ish- kryeministrave Agim Ceku e Ramush Haradinaj, ish- liderit te Kosoves Mahmut Bakalli qe pavaresisht se kush ishte sakrifikoi karriken e njeshit te Kosoves vetem per te mos i njollosur demontratat e rinise e popullit te saj, jane nje prove e gjalle e veprimtarise se tij antishqiptare. Pse ofendove ne Kishe, Shtepine e Zotit Akademik Rexhep Qosen, Pader Kcira!? Pse nuk pranoi ai as te jepte doren e pajtimit kur ti ia kerkove privatesht pasi e kishe lincuar para rreth njemije besimtareve publikisht!? Po me Paskal Milon !?
Rrefeju pader rrefehu!? Pastroje shpirtin nga corba e prishur qe ke ngrene dikur e ishalla nuk vazhdon ta kaperdish edhe tani. Ti qe ke dhene meshe per qindra e mijera besimtare e mekatatet e tyre, e ke per detyre te rrefehesh edhe per mekatet e tua. Para Zotit jemi te barabarte te gjithe nga Papa e deri tek me i fundit besimtar katolik ne xhunglat e Afrikes, nga kenetat e mocalet e Indonezise e deri ne Seline Shenjte, nga Toka a zjarrte e deri ne akullnajat e perjtshme te Polit te Veriut….
Shtepia e Zotit dhe jo e politikes se mbrapshte
Prifti eshte misionar i Zotit por jo Zoti. Para Zotit ne Qiell e robit ne Toke ai eshte i barbart midis te barabarteve. Ai mund te jete aq i shejnjte e human sa edhe mektar e i denueshem, sic po e tregojne perdite mekatet deri madhore si abuzimet seksuale deri edhe me femije. Ndaj rrefeju Zotit por edhe robit, ti cobani i popullit. Eshte pjese misionit tend si njeri i Zotit.
Nuk eshte hera e pare qe ua japim nje keshille te tille Pader Anton Kcira. Qysh ne korrikun e vitit 1995 gazeta “Albanain Herald” e atdhetarit te sprovuar Gjok Martini e ka keshilluar krejt vellazerisht i ka terhequr vemendjen per deklaratat e tij thellesisht politike e idioteske jo per nje prift, por edhe per nje injorant te Hamtramckut. Ne shkrimin redaksional “ Komunizmi ne Shqiperi dhe Yugoslavia e ka luftuar Kishen e Detroitit qysh para Zbulimit te Amerikes …. Keshtu te pakten thote Dom Anton Kcira” autori i ketij shkrimi Alban Arberi , alias Alban Dega i sotem shkruan nder te tjera
“keshtu ndodh kur prifterinjt merren me shume me politike se ma punet e Zotit”
‘Shkencetaret amerikane duhet ti marrin seriozisht keto te dhena te Dom Anton Kcires dhe kronikanit te tij Julian Cefa dhe tu futen studimeve serioze rreth tyre ….. Sa mbrapa disa prfterinjve tane kane mbetur ata! Mund te jete edhe e kunderta!
Ndofta ndonje prift shqiptar nuk thote te verteten ! E Nese eshte keshtu atehere do te ishte mire qe ata te merren me shume me punet e Zotit se sa me poltiike! Ke ka nxjerre ne drite politika deri sot? Ndofta!kete duhet ta vertetetojne shkencetaret.
Sherbimi i fundit
Qe ethet politike na kane perfshire te gjithe ne shqiptareve kjo nuk ka dyshim. Kudo flitet vetem per politike, behet vetem politike, tirret vetem politike …. Fatkeqesia eshte se edhe njerezit e Zotit, Cobanet e popullit, sic jane ne baze te Bibles se Shenjte, te Ungjilit dhe Kuranit prifterinjt, hoxhallaret, Dervishet me shume po merren me politike se me misionet e tyre fisnike….” (“Albanian Herald “ Vulume 2 Nr. 6 faqe 11 Korrik 1995 )
Asnjehere ne veshin dhe shpirtin e Dom Anton Kcires nuk ka vend per kritika me vlere. Ato nuk i lejon te depertojne aty arroganca, brutaliteti, egersia , shkurt Misioni i Djallit qe e ka kapluar. Ne keto rrethana perseritjeje te fajeve pa fund, te mekateve madhore deri ne blasfesmi ndaj popullit te Kosoves dhe shqiptareve ne pergjithesi, do te ishte ne te miren kombit tone qe pader Anton Kcira te rrefehej dhe kerkonte falje publike per te gjitha mekatet e tij tij.
Ky eshte hapi i pare! Hapi i dyte dhe sherbimi i tij i fundit real ndaj popullit dhe Zotit do te ishte largimi njehere e pergjithmone i Dom Anton Kcires nga Altari i Shenjte ! Ndryshe vetem “ qejte” do te rrefeshin apo faleshin para tij!
Nuk ka mekat me te madh per nje Misionar te Zotit se te behet Misionar e Djallit! Zot falua mekatet! Nuk dine se cfare bejne te gjoret!

Nga Alban Dega, Nju Jork

No comments: