Friday, December 1, 2023

Michigan/5 Arsyet pse Liqeni Superior është Liqeni i Madh më i mire në bote


 Nga Rush Dragu

Megjithëse shumë nga plazhet më të mira në Michigan mund të gjenden në jug të U.P., asnjë nga Liqenet e Mëdha nuk ngrihet mbi Liqenin Superior, dhe këtu janë 5 fakte të Liqenit Superior që vërtetojnë pse nga 5 Liqenet e Mëdha, Liqeni Superior është më i miri…

 

Meqë ra fjala, nëse nuk e dinit, ka pesë (5) Liqene të Mëdha, katër prej të cilëve kufizohen me Miçiganin. Kështu pseudonimi i tij shtetëror, "Shteti i Liqeneve të Mëdha". Emrat e Liqeneve të Mëdha janë Huron, Ontario, Michigan, Erie dhe Superior: HOMES.

 

Liqeni Superior është Liqeni i Madh më i pastër

Si më i ftohti (është freskues!) dhe më verior i liqeneve, Superior është gjithashtu më i kthjelltësi. Për shkak të vendndodhjes disi të izoluar dhe dimrave të gjatë të ftohtë, nuk bëhet shumë bujqësi përgjatë brigjeve të Superiorit. Kjo do të thotë se sasi më të ulëta të lëndëve ushqyese, sedimenteve dhe materialeve organike po lundrojnë rreth liqenit.

 


Superior gjithashtu nuk ka asnjë qytet të madh që qëndron në brigjet e tij, ndryshe nga Liqeni i Miçiganit, i cili ka Çikagon dhe Huron dhe Erie, të cilët lidhen me lumin Detroit. Këta faktorë kombinohen për ta bërë Superior jashtëzakonisht të pastër dhe kristal të qartë - ashtu siç e pëlqen të gjithëve.

 

Liqeni Superior ka formacione shkëmbore ikonike, agat dhe mbytje anijesh

Foto Rocks National Lakeshore e quan Liqenin Superior shtëpinë e tij, duke shërbyer si një fener për aventurierët, eksploruesit dhe adhuruesit e natyrës. Ecja në këtë zonë, e shoqëruar me pamjen e pabesueshme të shkëmbinjve masivë të gdhendur nga fuqia e liqenit me kalimin e kohës, e bën atë të ndryshëm nga askund tjetër në botë.

 


Bregu Kombëtar i Liqenit nuk është i vetmi shkëmb që jeton në buzë të Superiorit - agatët, gurët e çmuar gjysmë të çmuar, u formuan nga ujërat e Liqenit Superior dhe tani gjenden përgjatë brigjeve të tij në UP dhe në perëndim. Çdo agat është unik dhe i bukur, me një pamje të jashtme mjaft të thjeshtë duke i lënë vendin ngjyrave dhe modeleve të shkëlqyera kur hapet.

 

Ndërsa jeni në plazh duke kërkuar për agat, mund të dalloni gjithashtu një nga rreth 350 mbytjet e anijeve të vendosura në brigjet e Superior. Shtrirja juglindore e bregut, me erërat e forta dhe shtratin e pabarabartë të liqenit, njihet si "Varreza e Liqeneve të Mëdha".


 

Kjo shtrirje është vendi ku kanë ndodhur më shumë anijembytje se çdo vend tjetër në Liqenet e Mëdha, dhe ato byk të frikshëm shërbejnë si një kujtesë e historisë dhe kostos së kuriozitetit dhe eksplorimit tonë detar.

 

Qytete dhe plazhe të izoluara në brigjet e Liqenit Superior të Miçiganit

 

Por është një fakt legjitim që plazhet dhe qytetet përgjatë brigjeve të Superior janë më të mirat në Michigan, dhe ndoshta në botë. Pse?

 


Superior ka shumë nga ato që dëshironi në një plazh të Liqeneve të Madhe: ujë të bukur, rërë të bardhë, dyqane akulloresh, mundësi ngrënieje dhe shirita pazar në qendër të qytetit. Por çfarë nuk do të gjeni? Turma njerëzish.

 

Çdo udhëtim në Whitefish Point, Grand Marais, Munising, Marquette, Houghton, Copper Harbor, ose fjalë për fjalë kudo në mes, do t'ju lejojë të shijoni pamjet dhe shfletimin vetëm - ose, më së shumti, një grup të vogël të tjerëve në - njoh udhëtarët.

 

Kjo është ajo që e dallon vërtet Superiorin. Sa herë që jo, ju mund të ngjiteni në një dunë, të shikoni mbi milje e milje ujë të freskët të pastër kristal dhe të mos shihni një shpirt tjetër të vetëm.

 


Liqeni Superior është liqeni më i madhi në bote

Kur bëhet fjalë për liqenet, më i madhi është padyshim më mirë. Nuk është sekret që Liqeni Superior është më i madhi nga Liqenet e Mëdha, si dhe më i madhi në botë.

 

Me një sipërfaqe prej 31,700 milje katrorë, Liqeni Superior është përafërsisht sa madhësia e Austrisë dhe mban 2,900 milje kub ujë - mjaftueshëm për të mbuluar të gjithë masën tokësore të Amerikës Veriore dhe Jugore me një këmbë ujë.

 

Në shkallë globale, Superior është liqeni më i madh i ujërave të ëmbla për nga sipërfaqja dhe liqeni më i madh plotësisht i ujërave të ëmbla në botë - vetëm më i vogël se Deti Kaspik, i cili përmban një pellg oqeanik.

 

Kjo madhësi i jep Superiorit pamjet më të pabesueshme që mund të gjesh në shtet, me ujëra të hapura dhe anije dhe perëndime fare të largëta.

 


Liqeni Superior është Ojibwe Gichigami - Deti i Madh

Sigurisht, ne nuk jemi njerëzit e parë që biem në dashuri me pafundësinë e Superiores. Banorët vendas të Miçiganit, fisi Ojibwe, e quajtën liqenin Ojibwe Gichigami, ose Deti i Madh i Ojibwe.

 

Michigan ka shumë liqene të mirë, por vetëm një të madh – dhe emri i tij është Superior.

 

Pyetjet e shpeshta dhe fakte magjepsëse të Lake Superior

Çfarë është kaq e veçantë për Liqenin Superior?

Liqeni Superior është i mrekullueshëm! Është më i pastër dhe më i pastër nga Liqenet e Mëdha të Miçiganit me një dukshmëri mesatare nënujore rreth 27 këmbë dhe, në disa pika, deri në 100 këmbë.

 

Cila është pika më e thellë në Liqenin Superior?

Me më shumë se 2700 milje vijë bregdetare, ka shumë Liqeni Superior për të shkuar përreth. Thellësia mesatare është pothuajse 500 këmbë, por pika më e thellë është 1,333 këmbë dhe ndodhet rreth 40 milje në veri të Munising.

 

Pse quhet Liqeni Superior?

Emri për këtë Liqen të Madh vjen nga fjala franceze lac superieur, që do të thotë "liqen i sipërm". Njihet si liqeni i sipërm sepse ndodhet në veri të liqenit Huron.

 

A mund të notosh në Liqenin Superior?

Sigurisht! Jo vetëm që Liqeni Superior është i pastër, por është gjithashtu një vend i mrekullueshëm për të notuar. Sidoqoftë, kini kujdes, uji është zakonisht mjaft i ftohtë. Edhe në ditët më të nxehta të verës, temperaturat përgjatë vijës bregdetare arrijnë vetëm në vitet e sipërme të 50-ta dhe të larta të 60-ta.

 

Cili është pseudonimi Lake Superior?

Siç e keni dëgjuar pa dyshim në "The Wreck of the Edmund Fitzgerald" të Gordon Lightfoot, Lake Superior quhet edhe Gitchee Gumee. Kjo vjen nga gjuha Ojibwe dhe do të thotë det i madh ose ujë i madh. Është përjetësuar gjithashtu në poemën "Hiawatha" të Henry Wadsworth Longfellow të vitit 1855.

 

Pse Liqeni Superior është kaq i ftohtë?

Gjatë epokës së fundit të akullnajave, akullnajat u shkrinë, duke mbushur Liqenin Superior me ujë akullnajash. Por Liqeni Superior është gjithashtu subjekt i motit të ashpër, veçanërisht në dimër, duke përfshirë ajrin e Arktikut nga Kanadaja si dhe borën me efekt liqeni.

BURIMI : https://www.awesomemitten.com/


No comments: