Tuesday, December 5, 2023

Pyetjet dhe përgjigjet e Elizabeth Vargas nga NewsNation mbi moderimin e debatit të parë presidencial në Alabama

 


Elizabeth Vargas ka pasur një karrierë të larmishme dhe magjepsëse 40-vjeçare në gazetarinë transmetuese duke udhëtuar nëpër botë në mbulimin e luftërave, duke intervistuar liderë botërorë dhe duke ankoruar lajmet e natës në ABC.

 

Kanë mbetur pak artikuj të listës së karierës.

 

Por ka një gjë që ajo nuk e ka bërë: Moderimin e zgjedhjeve presidenciale.

 

“Nuk e kisha zyrtarisht në listën time, por që kur shkova me shefat e mi, presidentin dhe nënkryetarin e NewsNation për t'u takuar me (Komitetin Kombëtar Republikan), ai ishte në listën time të kovës,” tha Vargas. “Jam e emocionuar ta kontrolloj. Është vërtet emocionuese për mua. Moderimi i një debati është shumë i ndryshëm nga kryerja e një interviste live. Jam rehat duke bërë intervista live. Kjo është shumë e ndryshme. Unë po punoj shumë për t'u përgatitur sa më njerëzisht të jetë e mundur."

 

Vargas do të futet në betejën politike presidenciale të mërkurën në Universitetin e Alabama në Tuscaloosa, kur ajo të bashkohet në tryezën e debatit brenda Frank Moody Music Hall me personalitetin e medias Megyn Kelly dhe Eliana Johnson, kryeredaktore e konservatorit Washington Free. Fener. Debati do të transmetohet drejtpërdrejt nga ora 19-21. në NewsNation.

 

Është hera e parë që NewsNation, një rrjet i ri i lajmeve televizive kabllore që filloi në vitin 2021, po pret një debat presidencial.

 

"Ne e dimë se Alabama është një shtet me të vërtetë i kuq," tha Vargas. “Shumë shikues dhe votues republikanë dhe ne jemi të emocionuar që kemi këtë debat atje. Ky debat është për votuesit republikanë. Ne e dimë se shumë amerikanë do të vëzhgojnë të gjitha vijat politike, por është një debat republikan që synon t'i shërbejë republikanëve (votuesve kryesorë).

 

Një temë specifike për debatin nuk është bërë e ditur. Guvernatori i Floridës Ron DeSantis, ish-ambasadorja e Kombeve të Bashkuara Nikki Haley dhe sipërmarrësja Vivek Ramaswamy kanë arritur kriteret e votimit dhe mbledhjes së fondeve për të marrë pjesë. RNC nuk ka konfirmuar nëse ish-guvernatori i Nju Xhersit, Chris Christie është kualifikuar. Ish-presidenti Donald Trump, i cili mban një epërsi të konsiderueshme ndaj rivalëve të tij republikanë në sondazhe, synon të anashkalojë debatin.

 

Vargas u intervistua së fundmi nga AL.com përpara debatit, debati i parë presidencial i organizuar ndonjëherë në Alabama. Pyetjet dhe përgjigjet e mëposhtme janë redaktuar për qartësi.

 

Pyetje: Hugh Hewitt, personaliteti konservator i medias, shkroi në Washington Post se debati më i fundit në Miami ofroi planin e përsosur për një debat. Një nga arsyet pse, tha Hewitt, ishte se moderatorët i lejuan kandidatët të flisnin, u dhanë atyre 90 sekonda për t'u përgjigjur dhe vranë "Të drejtën për të riprodhuar". Ai tha gjithashtu se debatet “nuk duhet të jenë vitrinë për moderatorët”. Mendimi juaj për të gjitha këto?

 

Përgjigje: Nuk e lexova. Kjo është interesante për të të thotë që kur ishte moderator (gjatë debatit në Miami). Unë pashë debatin e tij të tretë të moderuar. Unë mendoj se ai ka absolutisht të drejtë. Nuk bëhet fjalë për moderatoret. Bëhet fjalë për kandidatët. Unë mendoj se ka pasur gjëra që funksionuan në debatin e tretë dhe të dytë, dhe ne i kemi parë ato me kujdes. Na pëlqen kjo ide, por le ta hedhim jashtë. Në përgjithësi (marrëveshja) ime nga tre debatet është se ne kemi nevojë për më shumë specifikë. Ne duhet t'i heqim të gjithë nga sloganet e tyre dhe pikat e bisedave të konservuara dhe t'i bëjmë ata të shpjegojnë në mënyrë specifike (çfarë planifikojnë të bëjnë). Do të ishte mirë të kishim një bisedë sesa një debat dhe më shumë se një ringjallje të pikave të bisedës. Kjo është ajo që ne synojmë t'i bëjmë ata të bëjnë gjatë debatit (në Tuscaloosa).

Pyetje: Një nga kritikat që kanë marrë formatet e debatit ka të bëjë me turmat dhe reagimet që i joshin kandidatët të bëjnë një shfaqje më shumë sesa të japin detaje politikash. A do të jetë ky format në Universitetin e Alabamës më pak përçarës se debatet e tjera?

 

(Shënim: Turma brenda Frank Moody Music Hall do të jetë dukshëm më e vogël se në debatet e mëparshme të fundit. RNC konfirmoi se të gjitha biletat u shpërndahen fushatave dhe partnerëve të debatit, që do të thotë se nuk ka bileta të disponueshme për publikun).

 

Përgjigje: Jam shumë i emocionuar që do të bëj debatin e parë në Alabama. Është debati im i parë. Unë kam shumë të përbashkëta me shtetin e Alabamës. Mendoj se publiku do të jetë i mrekullueshëm. Bëra një bashki me Robert Kennedy Jr. përpara një turme të gjallë, ulur disa metra larg. Unë e kuptoj se si është të punosh me një turmë. Turma është atje për të brohoritur dhe përshëndetur kandidatin e tyre. Jam i sigurt që alabamianët janë të sjellshëm. Mendoj se ta bësh atë me një turmë e bën emocionuese. Ka njerëz për të reaguar dhe për të luajtur jashtë. Sigurisht, kandidatët ushqejnë shumë energji në skenë. Pati një zhurmë të fortë dhe shumë të zhurmshme për Ramaswamy në debatin e tretë pasi kritikoi aftësitë e nënës (Nikki Haley). Ajo ngre aksionet. Është një reagim i menjëhershëm. Kandidatët do të ushqehen me këtë dhe do ta luajnë atë. Ajo që është më e rëndësishmja është që ne kemi audiencën tonë atje në Universitet dhe ata do të ulen atje, por ka një audiencë më të gjerë në të gjithë vendin dhe është ai që ne po përpiqemi t'i shërbejmë që po dëgjon prej tyre vetë kandidatët.

Pyetje: Vivek Ramaswamy ka qenë shumë kritik për moderatorët në debatet e kaluara dhe rrjetet televizive në të cilat ata kanë qenë. Ai rekomandoi që debatet të moderoheshin nga Elon Musk dhe Tucker Carlson. Në vend të kësaj, tre gra do të moderojnë një debat në një rrjet që nuk ofron ekspertizë të krahut të djathtë gjatë natës. A jeni përgatitur për atë që duket si një përplasje e pashmangshme me këtë kandidat?

 

A: E dini, sigurisht, ai mund të bëjë dhe të thotë atë që dëshiron të thotë në kohën e tij të caktuar për t'iu përgjigjur pyetjeve. Votuesit dhe shikuesit do të shohin dhe gjykojnë në përputhje me rrethanat. Ky debat është për votuesit republikanë. Kjo do t'i ndihmojë njerëzit të vendosin se kë duan në biletën me të cilën do të përballet kandidati demokrat, qoftë ai Joe Biden apo dikush tjetër në vjeshtë (të vitit 2024) në atë që do të jetë një nga zgjedhjet presidenciale më të rëndësishme në historinë e SHBA. Votuesit janë të zgjuar. Ata do të shohin një kandidat që shmang një pyetje dhe një vendim për të fyer mund të funksionojë me disa dhe mund të mos funksionojë me disa të tjerë. Kam pasur Ramaswamy në emisionin tim. Unë kisha gruan e tij në emisionin tim, e cila nga rruga është një grua e bukur. Ai ishte mirë me mua. Por e kam parë duke bërë intervista në dy ditët e fundit në të cilat ishte agresiv. Këta kandidatë të gjithë e dinë se po afrohemi. Jemi në një kohë të vështirë. Ky debat zhvillohet në gjashtë javë para mbledhjeve të Iowa-s. Nëse ata kanë ndonjë goditje për të kapërcyer Donald Trumpin në krye të kandidatëve në procesin e nominimit, atëherë ata duhet të bëjnë lëvizjen e tyre. Nëse kjo është ajo që Ramaswamy mendon se do ta bëjë këtë, ne do të shohim.

Pyetje: Çfarë do të thotë që Megyn Kelly të kthehet në forumin e debatit presidencial në të cilin kaq shumë njerëzve u kujtohet takimi i saj me Donald Trump në vitin 2015?

 


Përgjigje:
Megyn është një veterane e këtyre debateve. Ajo eshte e zgjuar. Shumë i zgjuar. Ishte një nder dhe gëzim i vërtetë të punoja përkrah saj në procesin e përgatitjes. Po, ajo ka historinë e saj me Donald Trump. Ndërsa flasim, zoti Trump nuk i është bashkuar ende debatit. Ne shpresojmë që ai ta bëjë këtë. Do të ishte një lloj ribashkimi mes të dyve. Megyn dhe unë kemi të njëjtin qëllim në mendje – duam një debat të zgjuar. Ne duam që shikuesit dhe votuesit tanë të vijnë të edukuar më mirë.

 

Pyetje: Nuk duket se Trump do të jetë atje. A e dëmton kjo ndikimin dhe trashëgiminë e debatit të parë presidencial të organizuar në shtetin e Alabamës?

 

A: Sigurisht. Dëgjoni, ndoshta Alabamans mund ta bindin atë të bashkohet në skenë. Mendoj se çdo person që kandidon për të qenë President i Shteteve të Bashkuara dhe puna më e rëndësishme në planetin tokë duhet të jetë në atë skenë për të shpjeguar pse ata janë personi për ta bërë këtë. Mendoj se kjo është diçka që ai ka bërë në të kaluarën dhe nuk duhet të ketë frikë ta bëjë tani. Shpresojmë që ai të jetë aty. Mendoj se do të bëjë shumë për të edukuar votuesit republikanë se kë duhet të mbështesin. Ndërsa është e rëndësishme të kujtojmë se ai është shumë përpara kandidatëve në votime, ne jemi ende më pak se një vit nga zgjedhjet. Një shumë e madhe mund të ndodhë brenda një viti. Mendoj se kushdo që thotë, 'Donald Trump thjesht do ta fitojë këtë gjë' dhe 'Për çfarë po flasin këta njerëz?' është një pozicion i rrezikshëm për t'u marrë. Nuk e dimë se çfarë do të ndodhë nga tani deri në nëntorin e ardhshëm. Është e rëndësishme që të gjithë të jenë plotësisht të vetëdijshëm për këta kandidatë dhe cilat janë pozicionet e tyre dhe të kuptojnë se cilët janë ata si njerëz, për t'i parë ata të ndërveprojnë dhe si ndërveprojnë me kandidatët e tjerë në skenë dhe me moderatorët dhe audiencën. Ky është gjithashtu informacion. Janë zgjedhje të rëndësishme dhe ndoshta më të rëndësishmet në historinë tonë. Të thuash, 'do të akordoj' (sepse fituesi nuk është aty) është e rrezikshme. Unë mendoj se njerëzit duhet të jenë të vetëdijshëm se cilët janë këta kandidatë. Çdo gjë mund të ndodhë brenda një viti. Është një kohë e gjatë në politikë.

 

Pyetje: Megyn Kelly foli me ju kohët e fundit për "bisedat e vështira" të republikanëve që kandidonin për president, por se ata ishin të lehtë për detajet e politikës. Si jeni të përgatitur për të nxjerrë disa specifika nga këta kandidatë dhe cilat janë synimet tuaja për mënyrën se si zhvillohet ky debat?

 

Përgjigje: Ne duhet të (bëjmë) pyetje që janë shkruar në një mënyrë për t'i shtyrë këta kandidatë të flasin për specifikat dhe t'i largojnë ata nga pikat e tyre të bisedës. Nuk mendoj se po zbuloj asgjë sepse është një zonë kaq e madhe për kaq shumë amerikanë. Vulosja e kufirit. Askush nuk ka thënë se si do ta bëjnë këtë. "Të mbyllësh kufirin në ditën 1", (por) Çfarë do të thuash? Më thuaj se si duket kjo.’ Zhgënjimi im si shikues dhe votues është të dëgjoj një përgjigje ndonjëherë vërtet të mrekullueshme nga këta kandidatë, por të ngelesh ende duke pyetur veten ‘Si e bën këtë?’ Mendoj se kjo është sfida jonë. Kjo është arsyeja pse ne të gjithë, si një ekip, po punojmë shumë së bashku për të shkruar këto pyetje për të nxjerrë përgjigje specifike dhe nëse ata zgjodhën të shmangin ... ata ende kanë mundësinë ndonjëherë t'i përgjigjen pyetjes dhe (shikuesi) mund të shohë një jo- përgjigja më pas u hodh para tyre. Ky është qëllimi ynë dhe shpresoj që shikuesit … të vënë re kur (një kandidat) refuzon të japë ato detaje kur iu dha mundësia për ta bërë këtë.

 

Pyetje: Politika e abortit në Partinë Republikane po rezulton të jetë një temë e vështirë dhe ju dhe Kelly folët gjatë për të gjatë një interviste në NewsNation. Alabama është ndër shtetet më konservatore në vend, ku aborti është i paligjshëm. Por shtetet ku lejohen nismat e votimit (ato nuk lejohen në Alabama) po tregojnë se votuesit e shohin këtë temë ndryshe nga politikanët dhe kandidatët republikanë. Si planifikoni t'i bëni këta kandidatë të adresojnë realitetet politike mbi abortin kundër mesazhit konservator pro-jetës që ata janë mësuar të japin për këtë çështje?

 

Përgjigje: Nuk do të hyj në pyetjet tona konkretisht. Ne pamë që kjo çështje u ngrit në debatin e tretë në atë që pamë një fitore tingëlluese për lëvizjen pro-zgjedhjes në Ohio të kuqe të thellë. Jam i sigurt se do të dalë. Është një çështje. Zgjedhje pas zgjedhjesh në shumë shtete të purpurta dhe shtete të kuqe të thellë, dhe jo në shtetet blu kanë treguar se shumica e amerikanëve, madje edhe republikanët, pajtohen që ju mund të jeni kundër abortit dhe gjithsesi të jeni në favor të një vendimi personal që një grua merr me mjekun e saj. Për shumë e shumë vite, Partia Republikane ka argumentuar se kjo nuk është një çështje federale, por një çështje shtetërore. Është interesante të dëgjosh që njerëzit tani mund të ndryshojnë pozicionet për këtë dhe ende të mbrojnë një ndalim federal. Jam i sigurt se është një çështje që do të dalë (gjatë debatit në Alabama) dhe është treguar e saktë dhe e saktë të theksohet se … për Partinë Republikane, ata e kuptojnë se kjo është një çështje politike problematike në atë që kur votuesit shkojnë në sondazhet dhe madje edhe votuesit në shtetet e kuqe të thellë … është (një çështje) që e ka kapur në befasi Partinë Republikane.

 

Pyetje: Trump është zotuar të marrë një qëndrim edhe më të ashpër ndaj politikave të imigracionit nëse zgjidhet – kampe masive emigrantësh, rialokim të fondeve ushtarake për të mbështetur dëbimet masive, ndalimet e udhëtimit dhe më shumë. Sa e rëndësishme është që kandidatët në skenë dhe Partia Republikane, në përgjithësi, t'i përgjigjen propozimeve të vijës së ashpër të Trump?

 

Përgjigje: Kufiri jugor është një nga çështjet më të rëndësishme për votuesit republikanë sipas çdo sondazhi që kemi lexuar. Padyshim që do të flasim për planet e tyre në kufirin jugor. Ndërsa ish-Presidenti Trump ofron zgjidhje për kufirin që sigurisht janë ekstreme, ju e dini, do të jetë interesante që kandidatët të mendojnë se çfarë do të bënin dhe ndoshta cilat do të ishin idetë e tyre ... veçanërisht sepse të paktën dy nga kandidatët në skenë – DeSantis dhe Chris Christie … janë të dy avokatë. Guvernatori Christie është një ish-prokuror. Ata do ta dinin ligjin. Mund të thuash shumë në gjurmët e fushatës. Kjo është bukuria dhe fuqia e debatit. Është një gjë të thuash diçka në një tubim ose në Twitter, por tjetër gjë të jesh në skenë për të mbrojtur pozicionin para votuesve. Është turp që ish-presidenti është Donald Trump (po zgjedh të mos marrë pjesë).

 

Pyetje: NewsNation e konsideron veten si një rrjet angazhues dypartiak. Chris Cuomo, Dan Abrams dhe të tjerë janë në rrjet. Në një epokë të hiperpartizmit, ku konservatorët migrojnë në Newsmax ose Fox dhe liberalët po shikojnë MSNBC natën, a ka një treg afatgjatë për programet e NewsNation?

 

A: Dëgjo, ke të drejtë. Tani kemi një mjedis tepër të thyer dhe të polarizuar. Nuk mund të vazhdojë. Në një moment njerëzit duhet të dalin nga kapanonet e tyre partizane dhe të takohen në terren të përbashkët. Është e vetmja mënyrë që ky vend të jetë i mrekullueshëm dhe të jetë lider në këtë skenë botërore që duhet dhe përpiqet të jetë. NewsNation nuk është hiperpartiak. Ne i shërbejmë shumicës së moderuar. Po, ju keni një audiencë të angazhuar partizane. Por ne jemi të përkushtuar t'i shërbejmë shumicës dërrmuese të amerikanëve që janë në mes, në qendër të majtë dhe të djathtë. Ja ku është audienca jonë. Nuk mendoj se është mirë që vendi ynë (të ketë shikues televiziv) të shkojë në rrjetet e lajmeve kabllore dhe për afirmim në vend të informacionit (dhe ku) dëshiron që njerëzit t'i bëjnë jehonë pikës së tyre të bisedës politike.

 

Ka shumë njerëz që nuk janë në dijeni të rrjetit. Nëse kam një dollar për të gjithë ata që pyesin, 'Si e shikoj emisionin tuaj?' (Vargas inkurajon shikuesit të shkojnë në https://www.newsnationnow.com/channel-finder/ për të gjetur një mënyrë për të parë kanalin në faqen e tyre treg).

Eshte publikuar edhe në : AlbDreams.Net 

No comments: